Významným kritériem pro konečné rozhodnutí kupců je také občanská vybavenost v místě, kam se nastěhují.

Významným kritériem pro konečné rozhodnutí kupců je také občanská vybavenost v místě, kam se nastěhují. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Opravit byt v paneláku, či koupit nový? Víme, kolik vás to bude stát

  • 438
Chcete vyměnit bydlení v panelákovém bytě za život v novostavbě? MF DNES srovnala, kolik vás to bude stát a jaké výhody a nevýhody to které rozhodnutí přinese.

Doby, kdy téměř každý při otázce koupě bytu volil novostavbu, jsou pryč. Do kurzu se opět vracejí i byty v panelových domech. Důvodem je nižší cena a změna životního stylu.

Významným kritériem pro konečné rozhodnutí kupců je také občanská vybavenost v místě, kam se nastěhují. Navíc obvyklé ceny panelákových bytů za poslední rok klesly víc než ceny novostaveb.

"Odhadem se od roku 2008 propadly asi o dvacet procent, zatímco u novostaveb to bylo procent patnáct," vysvětluje ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček.

Kolik stojí rekonstrukce bytu

Odhad nákladů oprav panelového bytu (postaven 1975–85), 4 + kk, 80 m2, balkon 6 m2 na Barrandově

  • Podlahy (lamino, dřevo, koberec) 60 m² od 48 do 129 tisíc Kč
  • Dveře (6 ks vč. vstupních) od 65 do 123 tisíc
  • Vybavení koupelny od 58 do 134 tisíc Kč
  • Rekonstrukce bytového jádra od 110 do 150 tisíc Kč
  • Sádrokartony a drobné stavební úpravy od 21 do 38 tisíc Kč
  • Rekonstrukce celkem za 1 byt od 301 do 574 tisíc Kč

Zdroj: Finep

Podle něj právě větší pokles cen panelákových bytů způsobil, že se lidé začali vracet zpět do města za dostupnějšími službami a veřejnou dopravou.

"Tím prakticky došlo k poklesu poptávky po novostavbách v blízkém okolí Prahy, které jsou asi o 10 procent dražší než staré byty na sídlišti," tvrdí Němeček.

"Osobně znám mnoho lidí, kteří bydleli v panelovém domě a dívali se po novostavbách. Po propočítání nákladů ovšem většina spíše opravila původní byt, než aby jej prodala a šla do nového," upozorňuje realitní makléř Michal Pich.

Je na každém kupujícím, aby zvážil, čemu dá přednost. Je jasné, že na sídlišti musí oželet třeba garáž a v mnoha případech i kvalitu bydlení.

"Byty v novostavbě jsou postavené podle přísnějších zvukových i tepelných norem. Ceny nových bytů sice bývají nepatrně vyšší, tyto peníze ale získá majitel bytu rychle zpátky. U novostavby totiž bývají výrazně nižší poplatky za energie," vysvětluje marketingový manažer developerské společnosti Bemett Jan Koubík.

Podle něj se rozdíl výše poplatků bude v budoucnu zvětšovat, protože cena zemního plynu pro bytové kotle roste pomaleji než cena dálkového ústředního vytápění v panelácích.

"Majitel bytu výrazně ušetří i za tisícové měsíční poplatky do fondu oprav. U novostaveb totiž případné opravy domů a výtahů kryje záruka, zatímco u paneláků se na tyto opravy skládají majitelé bytů," dodává Koubík. Záruky u moderních domů bývají tři až pět let.

Společnost Finep provedla průzkum nákladů na opravy částí asi 30 let starého panelového domu, které majitelé musí platit nejčastěji. Tedy například výtahy, stoupačky, zateplení, opravy balkonů, elektrorozvody, výměnu oken nebo renovace střechy.

"K tomu jsme připočetli i části interiéru bytu, které majitel musí po tak dlouhé době užívání také rekonstruovat," říká generální ředitel firmy Finep Tomáš Pardubický.

Reality iDNES.cz

Chcete si pořídit byt v Praze? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

"Vyšlo nám, že vedle pořizovací ceny tak při rekonstrukci celého panelového domu zaplatí jedna domácnost navíc 355 tisíc korun. Pokud k tomu připočítáme ještě náklady na úpravy interiérů samotného bytu, pak se vícenáklad zvýší na částku větší než devět set tisíc korun," propočítává Pardubický.

Co z toho vyplývá. Pokud srovnáme opravený panelákový byt v dobře vybaveném sídlišti s novostavbou někde na okraji Prahy, je cena téměř srovnatelná, nový je o 10 procent dražší. Ve stejné lokalitě je pak novostavba asi o 20 až 30 procent dražší.

Ovšem má to ještě jeden háček. "Developeři kvůli tlaku na stále nižší ceny zmenšují dispozice budovaných bytů. Stále víc novostaveb a bytů se tak prakticky podobá svým panelovým protějškům a vytrácí se tak třeba velkorysejší půdorys," dodává Němeček.

Panel versus nový byt

Výhody panelových bytů

  • Na sídlištích je lepší dostupnost MHD než u mnoha novostaveb na okrajích metropole
  • Dlouhodobě prověřené společenství vlastníků bytů – sousedé se znají
  • Někdy lepší infrastruktura služeb v okolí
  • Nižší pořizovací cena

Výhody nových bytů

  • Použití kvalitnějších materiálů – lepší zvuková a tepelná izolace
  • Modernější design interiéru, vyšší komfort
  • Nízké poplatky do fondu oprav
  • Čisté a racionálně navržené společné prostory – např. úsporně řešené chodby
  • Bezproblémové parkování

Zdroj: Společnost Bemett

Srovnání cen bytů ve stejné lokalitě
Poměr průměrné ceny panelového bytu vůči novostavbě v % (novostavba 100 %)
Lokalitado 50 m2 50–90m2 nad 90 m2
Praha 4Modřany, Krč, Chodov, Háje 68 %65 %62 %
Praha 5Barrandov, Stodůlky, Zličín 70 %62 %60 %
Praha 8Kobylisy, Bohnice 65 %62 %60 %
Praha 9Prosek, Letňany, Čakovice, Černý Most 80 %75 %64 %
Praha 10 Malešice, Záběhlice, Hostivař, H. Měcholupy 75 %70 %67 %
Reálné ceny panelových bytů klesly od roku 2008 o 21 %. Dnes jsou již relativně stabilizované.
Pozn.: Srovnání panelových bytů ve standardním stavu a běžné výstavby nižší a střední cenové kategorie.
Zdroj: Hypoteční banka