Chodba - pohled z kuchyně

Chodba - pohled z kuchyně | foto: Archiv majitelů

Byt má dvě kuchyně a jeden pokoj. Majitele čeká totální rekonstrukce

  • 10
Secesní dům po kompletní rekonstrukci, byt v osobním vlastnictví, pěkná lokalita. To je případ, kdy se opravdu vyplatí do přestavby bytu investovat, jak se rozhodla mladá dvojice.

„Zanedlouho nás čeká rekonstrukce našeho vysněného bytu 2+1 v secesním domě v Praze. V současné době probíhá totální rekonstrukce domu včetně oken, stavby výtahu a budování nástavby. Poté se již budeme moci vrhnout do rekonstrukce bytu i my,“ píše Lucie.

S manželem milují staré byty s historií, vysoké stropy, špaletová okna, původní dvoukřídlé dveře se zárubněmi a sklem s kresbou spolu s krásným výhledem do parku a na nedalekou radnici.

Jedna ze dvou kuchyní v bytě

„Naším cílem je také zachovat v bytě alespoň částečně původní atmosféru, to chceme promítnout i do vybavení bytu: bílý nábytek, dřevo, mix starého retro nábytku s novým designovým. Rádi bychom poprosili o pomoc v otázce možných dispozic i načrtnutí základního vybavení. Uvítali bychom několik různých návrhů, abychom měli z čeho vybírat,“ vysvětluje čtenářka Lucie.

Návrhy pro mladou rodinu připravil Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Když byt vzniká postupně

Byt vznikl spojením původního 1+1 a jedné místnosti z vedlejšího bytu, kde je nyní kuchyň. Tak už jej mladý pár s 13měsíčním synem koupil.

„Do budoucna bychom chtěli být ale čtyři. Jako mladá rodina s malým dítětem budeme potřebovat hlavně hodně úložných prostor a jelikož je syn ještě malý, tak budeme určitě nejvíce spolu právě v obývacím pokoji a v kuchyni, kde se bude vařit. Určitě by bylo super tyhle dva prostory nějak propojit,“ popisuje požadavky rodiny Lucie.

Jejich další představy? Například z části ložnice udělat napůl šatnu a napůl prostor pro část kuchyně, která by poté pokračovala do obývacího pokoje. Výhodou bytu jsou vysoké stropy přes tři metry. Stávající uspořádání komory, koupelny a WC je však podle názoru majitelů nevyhovující. „Rádi bychom měli v bytě dvě WC, jedno samostatné, druhé v koupelně,“ doplňuje Lucie.

„Tento byt 2+1 má historizující prvky, které mu přidávají na hodnotě a nabízí dostatek prostoru, který lze využit pro mladou rodinu,“ hodnotí stav bytu Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Mezi nadstandardní prvky lze podle něho určitě zařadit dvoukřídlé dveře, špaletová okna, která jsou poměrně velká, či u vchodu umístěnou komoru. Naopak umístění kuchyně a malá koupelna jsou v neodpovídajícím stavu pro moderní bydlení.

Stávající stav

Varianta 1

První varianta rozděluje podle představy majitelů původní plochu druhé kuchyně na prostor nově vytvořené ložnice a kuchyňské linky. Pozůstatek niky vstupních dveří z vedlejšího bytu by se dal využít pro částečné zapuštění lednice a spíže, tak se získá trochu místa.

Část prostoru lze také využít pro vytvoření pracovního koutu, který by byl oddělený od ložnice posuvnými dveřmi. Může zde být i malá šatna. Obývací pokoj je dostatečně velký pro umístění jídelního koutu a sezení v podobě pohovky a křesel.

Původní kuchyň, orientovanou do vnitrobloku, je možné příčkou předělit na dětský pokoj a nově navrženou šatnu. Tomáš Zima navrhl i úpravu koupelny: komora by se zrušila a propojila s koupelnou, tak by vznikl prostor pro umístění umyvadla se skříňkou.

Varianta 1

„Tato varianta nabízí úplné využití plochy přidaného pokoje z vedlejšího bytu, zbouráním části příčky lze propojit kuchyň s obývacím pokojem a zároveň stále zachovat její samostatnost,“ vysvětluje stavební úpravy Ing. Zima.

Varianta 2

V druhé variantě se prostor předělené původní kuchyně využil místo pro šatnu k umístění samostatného záchodu. Stávající koupelna se tak zvětšila o prostor původního WC.

„V tomto návrhu vzniká díky zabrání prostoru původní kuchyně možnost ucelené koupelny a druhého samostatného WC,“ hodnotí Tomáš Zima. Pro pračku by jako technická místnost posloužila stávající komora.

V dětském pokoji by se část prostoru předcházejícího návrhu šatny dal využít pro sestavu úložného prostoru, který by zároveň posloužil jako přístupové schody pro patro druhé postele.

Varianta 2

Rozdělení přidaného pokoje by se lišilo oproti první variantě o něco větší kuchyní. Pracovní stůl lze umístit ve výklenku příčky jako součást obývacího pokoje, v ložnici by tak vzniklo místo pro samostatnou šatnu.

Varianta 3

Poslední varianta nabízí vznik druhé samostatné koupelny, která by sloužila jako soukromá pro ložnici. Lze ji pojmout ve dvou verzích:

První (3A) nabízí možnost, že se v první koupelně uvolní místo pro záchod a vznikne vzdušnější prostor. Příčka mezi obývacím pokojem a druhou kuchyní se posune, aby vznikl větší obývací pokoj.

Varianta 3 A

„Někteří klienti dávají přednost většímu obývacímu pokoji, kde tráví většinu volného času a ložnice potom slouží pouze pro přespání,“ vysvětluje změny Tomáš Zima. Dále se kuchyňská linka více posune do prostoru obývacího pokoje.

Druhá verze (3 B) zobrazuje kuchyňskou linku jako úplnou součást obývacího pokoje. Nabízí se tak možnost zřízení koupelny i samostatného pracovního koutu u ložnice, případně místo koutu vytvoření samostatné šatny. Také se může vytvořit šatna i samostatný záchod v chodbě, ovšem na úkor zmenšení dětského pokoje.

Varianta 3 B

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice