"Náš Mini Loft jsme si navrhli tak, aby prostor dobře sloužil pro bydlení,...

"Náš Mini Loft jsme si navrhli tak, aby prostor dobře sloužil pro bydlení, práci a přijímání návštěv. Jsou to naše oblíbené činnosti," uvádí Andrea. | foto: Hivision.cz, Jaroslav Mares

Koupili malý byt v Brně. Za 200 tisíc z něj dokázali vytřískat maximum

  • 138
Industriální nádech, cementová stěrka na podlaze, obnažené cihly, bělená prkna na stropě a vegetační stěny. Tohle vše má Mini Loft v Brně. Stvořili jej manželé a architekti Andrea a Jaroslav Marešovi, kteří založili ateliér Hiconcept.

"Byt se nám ihned líbil, je nedaleko centra a hned za rohem je hudební klub Fléda. Zároveň je zde dobré parkování a relativní klid," přiznává architekt Jaroslav Mareš. I když je byt o rozloze 46 metrů čtverečních ve zvýšeném přízemí, je z něj dobrý výhled a je slunný.

Byt byl ale nevýhodně členěný, plochu zabírala dlouhá chodba, koupelna měla nevhodný tvar, jeden pokoj byl průchozí a kuchyňský kout byl hodně stísněný. Marešovi marně hledali místo pro jídelní stůl nebo šatnu.

Z bytu 2+1 mají Mini Loft

Přesto se do bytu ihned nastěhovali a žili v něm ještě před rozsáhlou rekonstrukcí. Kvůli ní se ale museli provizorně nastěhovat do malého domku u Brna.

Jejich vytoužený Mini Loft, jak svému bydlení říkají, si vyžádal rozsáhlé bourací práce. Vznikl tak zcela otevřený prostor o rozloze 40 metrů čtverečních, zbylých 6 metrů čtverečních zabrala předsíň, toaleta, šatna, vestavěná skříň s pračkou a ledničkou a komora.

Původní příčky byly špatně umístěné, naštěstí nebyly nosné. Všechny tedy šlo odstranit. Zároveň vznikly v bytě nové, které tvoří výše zmíněné zázemí a navíc částečně oddělují kuchyni a koupelnu. Ta je nejvýraznějším prvkem celého Mini Loftu. Je totiž otevřená. "Je z ní skvělý výhled, především na vertikální zahradu a navíc takto řešená koupelna neubírá obytný prostor, protože je jeho součástí," říká Jaroslav.

Největší výzvou při rekonstrukci byly materiály. "Nesnášíme imitace, laminát s fotografií dřeva, PVC s fotografií dlažby a podobně. Nikdy tyto věci svým klientům nedoporučujeme, je to směšná habaďura. Náš byt je důkazem, že není třeba klesnout k trapným náhražkám. Lze za velmi dobrou cenu vytvořit domov z charismatických materiálů," dodává architektka Andrea Marešová.

Na podlaze je proto designová cementová stěrka. Bezespárový a odolný stěrkový povrch je i v koupelně. Zvolený povrch si na nic nehraje, je to drsná podlaha s patinou, po které se návštěvy nebojí nemilosrdně šlapat. Stropní podhled tvoří podlahové palubky s polokrycí bílou lazurou. Část zdiva se podařilo odhalit, je tedy pohledové a má pouze bílý nátěr. 

"Náš Mini Loft jsme si navrhli tak, aby prostor dobře sloužil pro bydlení, práci a přijímání návštěv. Jsou to naše oblíbené činnosti," uvádí Andrea.

Kuchyňská linka je z masivu a vyšla cenově stejně jako její laminátová imitace. Pracovní deska je z nerezu a má specificky broušený povrch, na kterém nezůstávají otisky, to je specialitou jejich architektonického ateliéru Hiconcept.

Výrazným prvkem v bytě je vertikální zahrada. Oba architekti rádi pracují se zelení, kterou považují za nedílnou součást stavby například v podobě střešních zahrad, zelených fasád, interiérových vegetačních stěn nebo zelení vyrůstající z konstrukcí.

"Budovu nebo interiér vždy navrhujeme ve velmi strohé a čisté podobě a místo arogantních konstrukčních nebo materiálových vylomenin oživujeme střízlivý objekt prorůstající zelení. Podobně je na tom i náš byt, vertikální zahrada rozbíjí nekompromisní černou a bílou barvu," vysvětluje Andrea.

Část zdiva se podařilo odhalit, je tedy pohledové a má pouze bílý nátěr.

"Náš Mini Loft jsme si navrhli tak, aby prostor dobře sloužil pro bydlení, práci a přijímání návštěv. Jsou to naše oblíbené činnosti," uvádí Andrea. "Původně jsme si mysleli, že rekonstrukci zvládneme za dva měsíce. To se ale nepovedlo. Potřebovali jsme si všechny materiály osahat a vyzkoušet. Proměna se protáhla na téměř rok a ani dnes ještě není vše hotové."

Pomalá a promyšlená modernizace se vyplatila, náklady nepřekročily 200 tisíc korun. Výhodou byla také pečlivá příprava v podobě 3D modelu včetně nábytku a projekty instalací a rozvodů. Díky tomu vše proběhlo bez problémů, i když manželé přiznávají, že by rekonstrukci nyní udělali výrazně rychleji. S výsledkem jsou ale maximálně spokojeni.

Mini Loft je pro Marešovy nejen jejich domovem, ale i pracovním místem a ateliérem v jednom. Oba prohlašují, že ponorkovou nemocí netrpí a je jim spolu fajn. "Přestože je nám v našem Mini Loftu dobře, vrhli jsme se na přestavbu rodinného domu u Brna, ve kterém jsme žili během rekonstrukce bytu. Časem se tedy přesuneme za město a náš dnešní byt budeme využívat pouze jako ateliér, nebo jej nabídneme někomu jinému," uzavírá Jaroslav.

Ateliér Hiconcept

Architekti Andrea a Jaroslav Marešovi používají ve svých návrzích velmi jednoduchá a přirozená řešení. Při navrhování je pro ně důležitá minimalistická koncepce bez komplikací. Téměř banální uspořádání objektu oživují charizmatickými materiály a hojným využitím zeleně zakomponované přímo do stavby. Vyvinuli také typový projekt luxusní vily za milion korun ZenHome.