Koupili byt v dezolátním stavu. Díky architektům je plný překvapení

  1:00aktualizováno  1:00
Na pražskou architektonickou kancelář 0,5 studio se obrátili mladí majitelé vybydleného přízemního bytu v Praze v Holešovicích. Průchozí podlouhlý prostor o velikosti 50 metrů čtverečních se díky zajímavým nápadům architektů proměnil v neotřelé bydlení.

Centrem bytu je kuchyně s obývacím prostorem orientovaná do ulice. Kuchyně je v modré barvě Yves Klein. | foto: Peter Fabo

Původní přízemní byt domovníka z počátku 20. století leží v klidné části pražských Holešovic. V činžovním domě zůstaly dodnes zachovány autentické prvky secese a původní dekorativní prvky jsou i v bytě 2 + kk, který majitelé koupili v opravdu žalostném stavu.

Na architekty z 0,5 studia se obrátili s prosbou o návrh rekonstrukce. Ta měla splňovat veškeré současné požadavky na bydlení. Zároveň chtěli majitelé zachovat historické prvky bytu a včlenit je do prostoru tak, aby se nepotlačila jeho celková atmosféra. Jejich přáním bylo bydlení s odlehčenou atmosférou s nečekanými prvky, překvapením a graffiti. Rozhodně neměl vypadat jako z katalogu IKEA.

Fotogalerie

Dispozici nebylo nutné příliš měnit. Byt má poměrně malou plochu a jeho dispozice je jasně dána jeho "chodbovým charakterem".

"Střední trakt bytu tvoří chodba, na kterou navazují samostatná koupelna a WC. Na chodbě je stále zachované okénko, které sloužilo domovníkovi pro kontrolu příchozích do domu," popisuje architekt Vít Svoboda.

"V ložnici, která je orientovaná na sever do tichého dvora, jsme díky vysokým stropům mohli vestavět spací patro. To jsme umístili do středu místnosti. Pod ním navíc vznikl prostor pro pracovní stůl. Kvůli malé šířce dispozice a použití HEB profilů nebylo třeba žádných dalších podpůrných prvků patra," prohlašuje Svoboda.

Může se hodit

Hledáte byt, který byste mohli proměnit dle Vašich představ? Na Reality.iDNES.cz si můžete vybrat z nabídky domů i bytů po celé ČR.

Po celé délce pokoje je skříň z březové překližky, do které jsou začleněné schody k spacímu patru. Mezi největší záliby majitele bytu ale patří cyklistika. Architekti mu proto navrhli přiznané uskladnění jeho kol přímo v ložnici.

Centrem bytu je kuchyně s obývacím prostorem orientovaná do ulice. Kuchyně je v modré barvě IKB 191, kterou objevil francouzský umělec Yves Klein. Ten tvořil výhradně v zářivé ultramarínové barvě, čímž vyjadřoval mystický univerzalismus. 

Po celé délce pokoje je skříň z březové překližky, do které jsou začleněné...

Po celé délce pokoje je skříň z březové překližky, do které jsou začleněné schody k spacímu patru.

Nejvíce se od zbylých prostor odlišuje koupelna s toaletou. Architekti zde...

Nejvíce se od zbylých prostor odlišuje koupelna s toaletou. Architekti zde použili na stěnách černý fasádní nátěr.

Linka se díky výrazné barvě stává jasně vymezenou hmotou, která kontrastuje se zbytkem prostoru. Pro optické zvětšení ji architekti doplnili nerezovým obkladem. Na kuchyňský blok navazuje jídelní stůl. Knihovna a skříň je z kovového systémového regálu a její součástí je i stahovací plátno na promítání. Dubová parketová podlaha byla v celém bytě částečně obnovena a doplněna.

Pojícím prvkem bytu je nástěnná malba. Pro sjednocení a podtrhnutí "chodbové dispozice" architekti navrhli celou stěnu pomalovat kresbami. Motivy ani témata nemají žádný konkrétní význam, jde čistě o dekoraci. Autoři malby jsou Vít Svoboda a Alexey Klyuykov.

Barevnost maleb je odvozena ze soutiskové techniky, kterou jsme použili i na...

Barevnost maleb je odvozena ze soutiskové techniky, kterou jsme použili i na tradiční židle Thonet.

Průchozí podlouhlý prostor o velikosti 50 metrů čtvereční se díky zajímavým...

Průchozí podlouhlý prostor o velikosti 50 metrů čtvereční se díky zajímavým nápadům architektů proměnil v neotřelé bydlení.

"Je to volná kombinace kaligrafie, graffiti a pop-artových motivů. Nezatížeností a funkcí ornamentu navazují na původní ornamenty charakteristické pro celý dům. Barevnost maleb je odvozena ze soutiskové techniky, kterou jsme použili i na tradiční židle Thonet. Díky těmto a dalším dialogům starého a nového je možné interiér vnímat z různých poloh," vysvětluje architekt.

"Kresby opticky zvětšují prostor, funkcí dekoru či ornamentu mohou odkazovat k secesnímu stylu, v němž je postaven celý bytový dům. Kresby nedávají jasný příběh, takže mezi samotnými motivy vzniká nespočet dějů."

Nejvíce se od zbylých prostor odlišuje koupelna s toaletou. Architekti zde použili na stěnách černý fasádní nátěr a na podlaze ponechali původní dlažbu s ornamentem, který prostupuje celým domem.

0,5 studio

Architekti z 0,5 studio: Vít Svoboda (vlevo) a Pavel Nový

Vit Svoboda (vlevo) a Pavel Nový

0,5 Studio tvoří architekti Pavel Nový a Vít Svoboda. Společně studovali architekturu na Pražské VŠUP pod vedením Jindřicha Smetany. Od roku 2011 pod názvem 0,5 studio společně navrhují projekty různých měřítek a typů. Pro jejich tvorbu je specifická odlehčenost, nadsázka a mezioborová spolupráce s umělci. Krédem 0,5 Studia je "zdraví a krása".

 

Autor:Nejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Hurá dovnitř. Den architektury otevře zdarma stovky unikátních budov

Festival Den architektury zpřístupní od pátku 28. září do čtvrtka 4. října v...

Festival Den architektury zpřístupní od pátku 28. září do čtvrtka 4. října v devadesáti městech po celé České republice...

Ze staré půdy je parádní byt. Řádění architekta se vyplatilo

Majitel chce v bytě staromládenecky lenošit. V případě, že založí rodinu, začne...

Starou půdu ve španělské Valencii proměnil šikovný architekt na perfektní bydlení. Šedesát metrů čtverečních pojal...

Venkov v Praze. Z kopce nad Vltavou je nádherný výhled na hlavní město

Denisa Hejlová, vedoucí katedry marketingové komunikace a PR na FSV UK, na...

„Když někomu řeknu, že jsem z Děvína, představí si Bratislavský hrad. Stejnojmennou čtvrť zná málokdo, přitom tvoří...

Kanceláře 1000m2, Hloubětín
Kanceláře 1000m2, Hloubětín

Kolbenova, Praha 9 - Hloubětín, okres Praha
150 000 Kč/měsícNajdete na iDNES.cz