Na fotografiích pózují skuteční obyvatelé bytu - mladí manželé s dcerkou a...

Na fotografiích pózují skuteční obyvatelé bytu - mladí manželé s dcerkou a prarodiče. | foto: Le Anh Duc

Utekli z venkova do 11. patra. Z otřesného bytu udělali skvělý domov

  • 71
Mladá rodina s maličkou dcerou se musela ze svého bydliště na venkově odstěhovat za prací stovky kilometrů daleko. Muž totiž získal novou práci v Hanoji. Prodali dům, sbalili všechny věci a s sebou rovnou vzali i staré rodiče. Pevně věřili, že v cizím městě najdou skvělý domov.

Při hledání nového bydlení ve vietnamské metropoli byly hlavním limitem peníze. Vybírat mohli mezi novostavbami daleko od centra, nebo nikterak výjimečnou zástavbou sociálního bydlení starou třicet let. S prudkým nárůstem obyvatel se ale naštěstí tyto čtvrti pomalu vylepšují a získávají na oblíbenosti. 

Byt v jedenáctém patře věžáku v hanojské čtvrti Cau Giay manžele při realitní prohlídce ničím nezaujal, spíše naopak. Představovali by si raději větší, funkčnější a vzdušnější prostor, než jaký se jim nabízel.

Skvělé bydlení z Vietnamu

Těžko si představit, komu by mohl vyhovovat. Byt byl rozdělený do devíti miniaturních pokojíků s nesmyslným počtem dveří, se špatným odvětráváním a ještě horšími světelnými podmínkami.

Rodina ale věděla, že podobné nemovitosti jdou v Hanoji na dračku. I přes všechna negativa totiž leží v dnes již solidní starší zástavbě s dobrou dostupností do centra a kvalitní občanskou vybaveností. Byt byl dostupný i finančně. 

Na dlouhá rozhodování nebyl čas. Rodina se proto sešla s místním architektonickým studiem Landmak, které vede dvojice mladých architektů Ta Tien Vinh a Truong Tuan Chung. Ti koupi doporučili s tím, že majitelé svolí k radikální přestavbě a proměně bytu do moderní podoby, která bude vycházet vstříc potřebám všech obyvatel a současným standardům.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Rodina souhlasila, navíc se jim práce studia líbila. Architekti totiž často navrhují evropsky laděné interiéry a neštítí se ani trendových stylů, které nejsou tradičním vietnamským architektům po chuti.

Ta Tien Vinh vypracoval nový projekt, který představoval bydlení pro normální lidi. Rodina ani architekti nestáli o katalogové bydlení, které bude na návštěvy dobře působit, ale v běžném provozu bude život v dokonalých kulisách skřípat.

Nejvýraznější dominantou celého je barevný dekor desítek keramických dlaždic.

Původní dispozice 83 metrů čtverečních velkého bytu byla kompletně změněna. Zastrčená terasa, na kterou se vcházelo úzkou chodbičkou, úplně změnila svou funkci a nyní zcela navazuje na centrální zónu.

Do bytu se nadále vchází přímo, byt nemá žádné zádveří či předsíň. Příchozímu se tak již od odemknutí dveří otevírá pohled do celého společného obytného prostoru. Navíc prosklená terasa celý byt dokonale osvětluje. Na terase si velmi ráda hraje malá dcerka. Je tak stále pod dozorem rodičů i prarodičů.

„I proto se v okolních bytech stává z jinak příjemné terasy spíše skladiště, podobně jako u bytů, které mají vstup na balkon či terasu jen z ložnice,“ vysvětlil pro iDNES.cz Ta Tien Vinh. Výhodou tohoto bytu je druhý menší balkon, kam si mohou chodit odpočinout prarodiče.

Od vchodových dveří se vstupuje přímo do obývací kuchyně.

V soukromé části bytu jsou tři pokoje. K ložnici prarodičů náleží i vlastní sociální zařízení, rodiče mají ložnici hned při vstupu do bytu. Poslední pokojík s oknem na balkon patří malé dcerce, která stejně ale zatím zůstává u rodičů.

Pro případy, kdy má rodina návštěvu, slouží rozkládací pohovka v obývacím pokoji, které nepřekážejí subtilní a snadno přemístitelné stolečky a křesílka. Komfortní členění přináší i množství variant do budoucna, v případě, že se prarodiče rozhodnou odstěhovat, nebo se naopak narodí další potomci.

Vynikajícím neotřelým prvkem je zakončení dělících příček prosklením. Posledních čtyřicet centimetrů pod stropem netvoří zdivo, ale sklo. Nikdo nikoho neruší, nikdo nepřichází o soukromí, a přesto se může prostorem přelévat přirozené světlo.

Do vybavení interiéru, na kterém se podílelo designérské a dekoratérské studio Lava, jakoby zavál skandinávský vítr. Svěží odstíny žluté barvy na doplňcích, masivní bílý nábytek, světlé barvy, plastové ikonické židle s kovovým podnožím a hravé textilie - všechny prvky odkazují na evropský sever.

Zastrčená terasa úplně změnila svou funkci a nyní navazuje na centrální prostor.

Nejvýraznější dominantou celého bytu se ovšem stal barevný dekor desítek keramických dlaždic. Studio Landmak keramikou obložilo stěny a návrháři se rozhodně neomezovali jen na obligátní stěnu za kuchyňskou linkou. Vévodí stěně v obývacím pokoji za pohovkou, odkud se dlaždice protahují až na terasu, vymezují prostor televizní stěny, chodbu a jako umělecký prvek fungují i na televizní stěně v pokoji prarodičů.

Dalším netradičním materiálem je i světlý potah sedací soupravy, který je z hrubého manšestru. Je tak dobrým protikladem chladných dlaždic a sezení zatepluje.

Pro našince se může zdát celý byt zcela bez chybičky. Studio Landmak s asijsky netradičním, poevropštěným interiérem uspělo i ve Vietnamu. Autoři udělali pouze jedinou chybu. Oltář totiž umístili nad nerezovou lednici v prostoru kuchyňského koutu. Taková poloha není ale v souladu s pravidly nauky feng-šuej, kterými se většina místních obyvatel řídí.

, pro iDNES.cz