Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vinohradský fešák pro rodinu. Z původního bytu 3+1 je bezvadné 4+kk

  1:00aktualizováno  1:00
Vinohradský byt velký 108 metrů čtverečních nutně potřeboval kompletní rekonstrukci. Majitelé se s žádostí o modernizaci obrátili na pražské 0,5 Studio. Architekti Pavel Nový a Vít Svoboda proměnili původní dispozici 3+1 na pro čtyřčlennou rodinu vhodnější 4+kk.

Vinohradský byt je velký 108 metrů čtverečních. | foto: Peter Fabo

Byt v domě z roku 1910 má klasické rozvržení domovního trojtraktu s orientací místností do ulice a vnitrobloku a jsou v něm zachovány historické dveře a ostění oken.

Původní dispozice 3+1 umožňovala adaptaci na 4+kk bez větších zásahů. Architekti navrhli pouze drobné změny, které zvýšily komfort užívání bytu. Hlavními požadavky byly změna pozice kuchyně, která nově navazuje na obytný prostor a orientace ložnic do vnitrobloku.

Fotogalerie

„Snažili jsme se obnovit původní atmosféru a maximálně využít velkorysou rozlohu bytu. Pojícím prvkem celé rekonstrukce se stala barevnost. Prostor je minimalisticky sjednocený bílu barvou, ta se objevuje na oknech, dveřích, topení a vestavném nábytku. Bílá podporuje světlost bytu a historickou atmosféru. Díky neutrálnímu bílému pozadí mohou vyniknout osobní věci majitelů: obrazy, fotky, knihy a jiné artefakty,“ vysvětluje architekt Vít Svoboda.

Ve všech místnostech byly položeny nové parkety ve stromečkovém vzoru, typické pro podlahy domů z 19. století. V koupelně je bílá dlažba i obklady. Výrazným a kontrastním prvkem k historickému obalu je moderní LED osvětlení vyrobené na míru, které je v předsíni a v obývacím pokoji.

Ve velkorysé vstupní hale dominuje zmíněné osvětlení, světelný kříž a psí bouda. V hale jsou na stěnách rozmístěné fotografie. Jsou to originály, a proto je dobré je mít umístěné v temnější části bytu.

Obytný prostor a kuchyně mají okna do ulice k přilehlému parku. Oproti tomu ložnice rodičů a dětský pokoj jsou umístěny do klidné části bytu směrem do vnitrobloku.

Obytná část je oddělena od kuchyně příčkou s původními obložkami, celou tuto stěnu pak pokrývá rozsáhlá knihovna. Na protější stěně obývacího pokoje je podélná komoda, která slouží k ukládání a zároveň jako sokl pro menší sochy a umělecké předměty. V prostoru obýváku je sedačka, která je centrem bytu a lze z ní sledovat projekce na stěně. Osvětlení tvoří tři zavěšené linie  led-diodových světel.

Architekti Pavel Nový a Vít Svoboda proměnili původní dispozici 3+1 na pro...

Architekti Pavel Nový a Vít Svoboda proměnili původní dispozici 3+1 na pro čtyřčlennou rodinu vhodnější 4+kk.

Kuchyně v další místnosti je řešena vestavným blokem využívajícím celou výšku bytu. Pracovní deska a povrchy kuchyně jsou ve stejném odstínu. V kuchyni vyniká autorsky vyrobený stůl z masivního dubu a podnoží z ohýbaných trubek. Tvarování stolu navazuje na funkcionalistické židle z 30. let. Osvětlení nad jídelním stolem je dalším autorským výrobkem.

Vybavení ložnice poskytuje dostatek úložného prostoru. Šatní skříně, postel s úložnými prostory a police na knihy jsou vyrobeny na míru.

„V dětském pokoji je vestavné ‚pueblo‘ pro dva potomky, které má mnoho skrytých úložných prostor na knihy, hračky a oblečení. Je navrženo tak, aby s dětmi vyrostlo. Neobsahuje žádné zdobné prvky, ty se mohou proměňovat s věkem dětí. Jasné vymezení a využití výšky bytu umožnilo soustředit spaní a úložné prostory do jednoho homogenního prvku podél stěny. Zbylý prostor pokoje je určený pro hraní, později pro práci u stolu a studium,“ říká architekt Pavel Nový. 

0,5 Studio

Architekti z 0,5 studio: Vít Svoboda (vlevo) a Pavel Nový

0,5 Studio tvoří architekti Pavel Nový a Vít Svoboda. Společně studovali architekturu na pražské VŠUP pod vedením Jindřicha Smetany. Od roku 2011 pod názvem 0,5 Studio společně navrhují projekty různých měřítek a typů. Pro jejich tvorbu je specifická odlehčenost, nadsázka a mezioborová spolupráce s umělci. Krédem 0,5 Studia je „zdraví a krása“.
Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Katastrofy českých domácností. Co všechno dokážou naše zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně...

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

Tragédie ji nezlomila. 14 let šetřila a za 150 tisíc má novou koupelnu

Nina se po čtrnácti letech dočkala vysněné koupelny.

Nina bydlí v rodinném domku v Poděbradech. Před lety si připravila v podkroví prostor pro luxusní koupelnu, ale osud...

Ze starého hangáru mají skvělé místo pro své ultralighty i přátele

Samonosné židle od Macela Breuera nebo stůl Lobby Table od Vitry do interiéru s...

I stavba a interiér obyčejného hangáru mohou přinést zajímavý design, a to dokonce v případě rekonstrukce staré budovy....Najdete na iDNES.cz