Při plánování rekonstrukce počítejte s tím, že ne všechno, co si vymyslíte,

Při plánování rekonstrukce počítejte s tím, že ne všechno, co si vymyslíte, půjde udělat. | foto: Profimedia.cz

Vrhněte se na rekonstrukci bytu ještě letos. Ušetříte tisíce korun

  • 10
Když ještě letos stihnete rekonstruovat bytové jádro, ušetříte několik tisíc korun. Od příštího roku se má totiž změnit snížená sazba DPH, což mimo jiné prodraží stavební práce. U stavby rodinného domu to může dělat i statisícové rozdíly.

Pokud si dnes necháte od stavební firmy opravit část bytu, za práci i materiál zaplatíte 10 procent DPH. V příštích letech se však chystá změna. Snížená sazba DPH se bude postupně sbližovat s tou základní.

Od ledna 2012 stoupne na 14 procent, o rok později na 17,5 procenta. U běžné rekonstrukce bytového jádra to znamená rozdíl až přes 10 tisíc korun. Proto ten, kdo uvažuje o zvelebení panelákového bytu, by měl uvažovat o urychlení, aby to stihl ještě do konce letošního roku.

Vede zdění z pórobetonu

Ke stavbě nových bytových jader se většinou používají dva základní materiály. Nejrozšířenější jsou bílé pórobetonové tvárnice, které jsou velmi lehké, pevné a snadno se opracovávají. Přesné tvárnice se zdí a poté obkládají nebo štukují.

Čtěte v MF DNES

Ve středu 14. 9. se v příloze DOMA DNES dozvíte, kolik stojí rekonstrukce starého bytového jádra a o kolik se zvýší cena v roce 2012. Zároveň se dočtete, jak celou rekonstrukci nejlépe naplánovat. 

Druhý typ jsou sádrokartonové příčky z desek přišroubovaných na pozinkované ocelové profily, jejichž povrch se obkládá nebo tmelí a brousí.

"Většinou se volí varianta pórobetonová, jelikož lidé víc důvěřují tomuto materiálu než sádrokartonovým příčkám. Přece jenom pórobeton vypadá víc jako cihla. Cenový rozdíl není podstatný. Spíše rozhoduje lepší pocit z toho, že jádro je vyzděné, a ne montované," srovnává Radomír Beňa z firmy Panelreko.

Stropní konstrukce v panelácích z pohledu statiky udrží pórobeton i sádrokarton bez problémů. Další varianta, vyzdění z pálených cihel, se už běžně nedělá, protože je ve srovnání s pórobetonem a sádrokartonem dražší a pomalejší.