Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Realitní makléři jsou výborní řečníci. Co jim nesmíte nikdy věřit?

  1:00
Cílem realitního makléře je prodat nemovitost v co nejkratší možné době za co nejvyšší cenu. Nechce se zdržovat, proto případné problémy zatajuje a se zájemcem často manipuluje. Je proto nutné všechny získané informace ověřit a rozhodně se nespoléhat na ústní dohody. Platí jen to, co je na papíře.

Na vztahy v domě se neptejte makléře, ale sousedů. | foto: Profimedia.cz

1. Krásný, slunný, útulný byt

Realitní kanceláře přesně vědí, které informace musí v inzerátu vyzdvihnout a co raději zamlčet. Pravou realitu často neukážou ani fotografie, které vždy lze upravit. Podobně se také připravují jednotlivé místnosti. Na to se ostatně specializuje služba home staging (viz článek Zlaté časy skončily. Přinášíme rady a triky úspěšného prodeje bytu).

Ne vždy je byt v patře, které je uvedeno v inzerátu. Realitní kanceláře si „pletou“ například zvýšené přízemí s prvním patrem a přízemí se suterénem. Zaměřte se také na skutečnou dispozici. Je to opravdu slibované 2+1, nebo spíš 2+kk?

Také je nutné ověřit skutečnou rozlohu nemovitosti. Není výjimkou, že se od inzerované rozlohy o několik metrů čtverečních liší, tím pádem se mění i prodejní cena.

Neostýchejte se a prozkoumejte v bytě vše, na co přijdete a co vás zajímá. Pokud jsou zatažené závěsy, rozhodně se podívejte, co se za nimi skrývá. Většinou to je výhled na sousední zdevastované domy či rušná autodílna.

2. Nemovitost je právně v pořádku

Udělejte si čas a nahlédněte do katastru nemovitostí. Podívejte se, jestli na nemovitosti nevázne věcné břemeno (dožití, užívaní), exekuce nebo zástavní právo a zda je byt v osobním, nebo družstevním vlastnictví s tím, že do osobního se teprve plánuje převádět.

Nezapomeňte, že družstevní vlastnictví může být komplikací pro získání hypotečního úvěru. "Doporučujeme si také ověřit přímo od majitele, zda na nemovitosti nevázne nájemní smlouva. Jelikož tuto skutečnost z katastru nemovitostí ve většině případů nelze zjistil, měl by se majitel zaručit v rezervační smlouvě i kupní smlouvě," upozorňuje Adam Jekl z Asociace zástupců kupujících.

3. Je to bezproblémový dům

Určitě se poptejte na sousedy. Makléř vám bude s největší pravděpodobností tvrdit, že sousedské vztahy jsou v domě bezproblémové. Je proto nutné jít přímo ke zdroji. Zazvonit a trochu se optat, jak to v domě chodí a zjistit, kdo by bydlel nad vámi a pod vámi.

Zeptejte se i na zvířata v domě. Osamělý pes, který štěká celou dobu, kdy je jeho pán mimo domov, není nic příjemného. Stejné pravidlo platí i pro okolí celého domu. Poohlédněte se, zda blízko domu není rockový klub, bar nebo třeba psí útulek.

4. Poplatky jsou skoro zadarmo

Tomuto tvrzení věřit můžete, ale ověřit jej musíte. Vyžádejte si proto kompletní rozpis výdajů spojených s nemovitostí přímo od majitele. Dobří realitní makléři by měli mít tyto podklady přímo u sebe.

5. Plánuje se zateplení domu

Zeptejte se zástupců družstva či SVJ na plánované investice a opravy a s tím spojené náklady. Je jasné, že pokud jsou v plánu velké investice, s největší pravděpodobností také vzrostou poplatky do fondu oprav. Ověřte si také, zda družstvo (SVJ) hospodaří tak, jak má. Realitní makléř vám nejspíš nikdy neřekne, že je problémové, případně že má dluhy. To zjistíte jen z účetnictví.

6. Je tady krásný výhled na park

Využijte možnosti nahlížet do územního plánu a ověřte, zda není do budoucna v přilehlém okolí plánovaná výstavba, která by negativně ovlivnila bydlení v daném místě a snížila hodnotu nemovitosti.

7. Všechno co vidíte, je součástí bytu

Udělejte si jasno v tom, co vše je součástí bytu. Třeba lodžie, balkon, terasa, půda, sklep, garáž či garážové stání, zahrádka. To jsou součásti celkem jasně poznatelné.

Ale co třeba vlastní komín v případě půdní vestavby? Nebo samotný pozemek pod bytovým domem? Může se stát, že vůbec nepatří bytovému domu, ale někomu jinému. Veškeré informace tohoto charakteru bychom měli mít možnost zjistit z "Prohlášení vlastníka nemovitosti", případně opět v katastru nemovitostí.

8. Cena, kterou vidíte, je konečná

Realitní makléř na začátku prohlásí, že inzerovaná cena je včetně provize. Jenže vysoká provize nemusí vždy znamenat kvalitní a kompletní služby. Je tedy dobré předem zjistit, jaké služby jsou v provizi zahrnuty.

Nespoléhejte pouze na dobré slovo a vždy trvejte na písemné formě. Může se totiž stát, že velkou část nutných náležitostí si budete muset zařizovat a zaplatit sami. Nakonec se takové náklady mohou vyšplhat do desítek tisíc korun.

Například právní ošetření smluv z pohledu kupujícího se pohybuje kolem deseti tisíc korun, technické prověření nemovitosti s odbornou inspekcí stojí od pěti do deseti tisíc korun, každé ověření podpisu je za třicet korun a za podání návrhu na zápis do katastru nemovitostí dáte tisíc korun.

9. Máme s majitelem nemovitosti uzavřenou exkluzivitu

Pokud daná realitní kancelář nemá se stávajícím majitelem nemovitosti uzavřenou exkluzivní smlouvu na prodej, může se lehce stát, že během vašeho vyjednávání bude nemovitost prodána jinému zájemci jinou realitní kanceláří.

Snili o dřevostavbě. Lži realitky je stály 130 tisíc

Miloslav Lujka a jeho přítelkyně chtěli bydlet v dřevostavbě. V nabídce realitky našli zajímavý dům, který se rozhodli koupit. Těsně před podpisem kupní smlouvy však zjistili, že jim makléřka lhala. Od koupě odstoupili. Nyní mají za lež realitní kanceláře zaplatit 130 tisíc korun.

Dávejte proto pozor na případnou rezervační smlouvu a především na to, co se v takovém případě stane s vámi složeným rezervačním poplatkem.

"Pokud realitní kancelář požaduje podepsání rezervační smlouvy, je naprosto nezbytné seznámit se zároveň se smlouvou mezi danou realitní kanceláří a vlastníkem nemovitosti. Jedině takovým způsobem odhalíme, zda má realitní kancelář od vlastníka vůbec oprávnění s nemovitostí takto disponovat," varuje Adam Jekl.

10. Nemovitost může být ihned volná

Často se stává, že majitel plánuje prodejem bytu financovat nákup jiné nemovitosti a to vyžaduje čas. Pak může být mezi pořízením bytu a skutečným nastěhováním prodleva i několik měsíců. Realitní makléř v tomto směru nemusí mít nejaktuálnější informace. Zeptejte se tedy nejlépe přímo majitele nemovitosti na jeho plány a domluvte se na možnostech.

"V tomto směru záleží pouze na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím, na jakém termínu předání nemovitosti se domluví. Nejčastější variantou bývá předání nemovitosti po zápisu do katastru nemovitostí a po přepsání prodejní částky na účet prodávajícího. Důležité je, aby si obě strany sdělily své plány a možnosti, kdy může předání proběhnout," uzavírá Adam Jekl.

  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Pronájem bytu 3+1 88 m2
Pronájem bytu 3+1 88 m2

tř. T. G. Masaryka, Frýdek-Místek - Frýdek
11 500 Kč/měsíc

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...