Rady a porady pro úspory energií

- Nová okna někdy propustí více zimy než stará Výměna starých špaletových oken někdy přinese zklamání. Jak se vypořádat s tímto problémem, radí Roman Šubrt z Energy Centre České Budějovice.

Vyměnili jsme v domku stará špaletová okna za zdvojená, ale mám pocit, že ačkoliv jsou nová, propouštějí více zimy. Je to možné?
M.L. Praha

Dvojitá, tedy špaletová okna jsou z hlediska tepelných izolací výborná, proto doporučuji je zachovávat. Pokud jsou dostatečně pevná, je výhodné přidat do vnějšího rámu dvojsklo.
V současné době se nejvíce používají jednoduchá okna zasklená dvojsklem, které jste si pravděpodobně osadili. Zdvojená okna jsou obvyklá v panelových domech. Mají sešroubované okenní rámy k sobě. Třetí typ oken, který se momentálně již moc nepoužívá, jsou dvojitá, tzv. špaletová okna. Pokud bych měl tato okna srovnat v klasickém provedení, pak jsou nejlepší dvojitá okna, potom jednoduchá a nejhorší jsou zdvojená.
Důležitou částí okna je okenní rám. Nejlepší je pochopitelně dřevěný dvojitý. Zde
se totiž odehrává přestup tepla na podstatně delší dráze než
u ostatních oken.
Pokud zvolíme jednoduchá okna, je lepší použít dřevěná, protože u nich odpadne problém, co s nimi po skončení jejich životnosti. Z plastových profilů je jedno, zda zvolíme profil Trocal či jiný, pouze se musíme informovat, zda je dostatečně pevný pro náš případ.
Důležitou vlastností je průvzdušnost okna. To by totiž mělo i v uzavřeném stavu, pokud jsou v místnosti lidé, umožnit výměnu vzduchu. Ta se děje buď netěsnostmi mezi okenním rámem a křídlem nebo těsná okna mívají větrací štěrbinu. Přiměřené větrání je důležité, abychom se neudusili
a aby v bytě nevznikaly plísně.
Konečně poslední částí okenního otvoru je ostění, tedy špalety, nadpraží i parapet okna. Pokud je okno jednoduché či zdvojené, je okenní rám slabý a v podstatě to znamená, že okolo okna máme z hlediska tepelných izolací zeď silnou pouze 5 cm. Teplo totiž těsně před rámem přestupuje do zdi a těsně za ním již přestupuje do exteriéru Proto doporučuji vždy obložit ostění tepelnou izolací, a to i u novostaveb. Doporučuji pěnový polyuretan, který má příznivý součinitel tepelné vodivosti a zároveň ho není při stavbě potřeba mnoho. Zde se vyplatí jej umístit i přes jeho několikanásobně vyšší cenu proti ostatním tepelným izolacím.
Odpovídá Roman Šubrt
z Energy Centre
(Provádí bezplatné poradenství
v oblasti úspor energií,
tel. 038/731 25 80)