rady a porady pro bydlení

- Naměřenou spotřebu nemusí družstvo respektovat - Otázku rozúčtování poplatků za spotřebu vody řeší ve své odpovědi čtenářům Milan Taraba ze Sdružení nájemníků.

V našem družstevním domě jsme si v zákonné době požádali o převod bytů do soukromého vlastnictví. Byty máme po více než třiceti letech zaplaceny. Byl vydán nějaký zákon, který by určoval, do jaké doby od požádání máme byty převzít, nebo je tato doba neomezená? Družstvo SBD Rozvoj nás správně neinformuje.
P. Ž., PRAHA 4 - SPOŘILOV

Podle zákona číslo 72/1994 Sbírky bylo družstvo povinno uzavřít s vámi smlouvu o převodu vlastnictví k družstevnímu bytu, který užíváte, do 31. prosince 1995, nebylo-li dohodnuto jinak. Aby byl převod k tomuto datu uskutečněn, musel jste o převod bytu do osobního vlastnictví požádat v zákonné lhůtě, nejdéle tedy do 30. června 1995. Máte-li s družstvem uzavřenou dohodu o jiném termínu převodu, dojde k převodu v termínu, který jste si dohodli. 

V rodinném domě, kde bydlím, jsem nevítaným nájemníkem. Zřejmě proto majitelé či jejich příbuzní občas něco „kutí“ u venkovního zvonku. Já pak zjistím, že mi zvonek nefunguje. Protože branka má z ulice zavírání na kouli, nedostanou se ke mně návštěvy ani doručovatel. Zajímalo by mne, zda mám právo žádat opravu od majitele. Ten na má upozornění nereaguje. Když si zavolám na opravu firmu, mohu pak pronajímateli předložit k proplacení účet? Mohu si o tuto částku snížit nájem a předat pronajímateli průvodní dopis s vysvětlením?
Z. S., PRAHA 8
Pokud prokážete úmyslné poškození majitelem či jeho příbuznými, máte právo na opravu či úhradu nákladů na opravu po neúspěšné výzvě majiteli, například formou započtení proti nájemnému. V opačném případě platí obecně, že opravy zvonků, elektrických zámků či domácích telefonů hradí nájemce (viz vládní nařízení číslo 258/1995 Sbírky). 

Zajímalo by mne, jakým způsobem mi majitel bytu, kde bydlím jako nájemce, může účtovat za platby služeb či nedoplatky za ně. S. Z., PRAHA
Jako uživatel bytu platíte za služby zálohy. Majitel provede vyúčtování těchto záloh proti skutečné ceně služeb, vyúčtování předloží do tří měsíců po skončení zúčtovacího období - kalendářního roku. Pokud vlastník bytu sám platí zálohy a následně mu přímý dodavatel vyúčtuje nedoplatky, jste je povinen uhradit. U vlastníků bytů,
v nichž bydlí nájemce, by tento měl platit platby, jako by je platil při přímém odběru služeb (například plynu nebo elektřiny). 

Před dvěma lety jsem si jako jediný koupil do osobního vlastnictví byt v domě, kde je celkem dvanáct bytů. Ani jeden z nich nemá vlastní vodoměr. Přestože pobývám více než tři měsíce mimo byt, platil jsem za vodu šest tisíc korun. Protože vysvětlení družstva, proč platím tolik peněz, mě neuspokojilo, oznámil jsem jim, že si nechám na vlastní náklady nainstalovat vlastní vodoměr. Bez souhlasu bytového družstva to prý nesmím udělat. Když si přesto nechám vodoměr nainstalovat, nebude na něj brán ohled. Zajímá mě, jestli musím opravdu tak vysoké částky platit anebo mám možnost obrany. M. R., PŘEROV
Nedojde-li mezi družstvem
a vámi k jiné dohodě, je výklad družstva správný.
Instalace vodoměru a jeho případné zohlednění při rozúčtování nákladů nemusí družstvo jako správce a majoritní vlastník respektovat.

Na dotazy odpovídá
Milan Taraba
Autor je místopředsedou
Sdružení nájemníků