rady a porady

Je možné předat byt do vlastnictví ve stavebním družstvu, kde není vyjasněna otázka vlastnictví pozemku, na němž dům stojí?
B.
Je možné předat byt do vlastnictví ve stavebním družstvu, kde není vyjasněna otázka vlastnictví pozemku, na němž dům stojí?
B. K. Mariánské Luzně

V bytovém družstvu lze předat byt do vlastnictví členů i v případě, že dosud není vyřízeno vlastnictví pozemku. Družstvo bude postupovat v souladu se zněním zákona č. 72/1994 Sb. ve znění zákona č. 103/2000 Sb. a s vlastníkem pozemku bude jednat v souladu s příslušnými předpisy o zřízení věcného břemene za úhradu, případně o výpůjčce pozemku.
Milan Taraba, místopředseda Sdružení nájemníků

Za jakých podmínek při stavbě je možno porušit výjimku z výjimky (dodržení nejmenší vzdálenosti 2,5 metru od hranice souseda)? Mohou úřady udělit souhlas s výjimkou při nesouhlasu souseda? Existuje soudní znalec, který posoudí účelová rozhodnutí úředníků?
J. K. České Budějovice

O dodržení podmínek stavebního povolení rozhoduje stavební úřad. V případě nesouhlasu s jeho rozhodnutím je možno využít práva podat odvolání do rozhodnutí a po využití všech řádných opravných prostředků lze využít mimořádných opravných prostředků podle zákona č. 50/1976 Sb. Rozhodnutí přezkoumává vyšší správní orgán druhého stupně nebo soud. Soudní znalec se může vyjádřit pouze ke konkrétní otázce, nemůže však zkoumat účelovost rozhodnutí či posuzovat právní otázku problému.
ing. Ladislav Bukovský, znalecká a expertní kancelář