Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

rady a porady

aktualizováno 
V roce 1976 jsem od MNV koupil stavební parcelu, na které jsem postavil rodinný domek. Kvůli zarovnání dříve přidělených parcel jsem od MNV dostal další část pozemku k bezplatnému užívání. Vše bylo sjednáno ústně, jak bylo tehdy běžné a nemám žádný doklad. Nyní OÚ rozprodává sousední pozemky jako stavební parcely. Obvinil mne, že užívám tuto část pozemku neoprávněně a trvá na jeho vyklizení nebo odkoupení do jednoho měsíce bez výpovědní lhůty za cenu stavební parcely. Jsem ochoten tento pozemek odkoupit, ale myslím, že jeho cena by neměla být stanovena jako za stavební parcelu. Jak bych měl v této věci správně postupovat a jak se mohu proti rozhodnutí OÚ bránit?
Z. N. Tuřany

Z formulace otázky lze předpokládat, že další část pozemku užíváte v bezplatném nájmu na dobu neurčitou. V takovém případě může nájem skončit buď vaší dohodou s pronajímatelem, nebo výpovědí. Nájemní smlouvu lze vypovědět při nájmech pozemků patřících do zemědělského půdního fondu nebo lesního půdního fondu v jednoroční výpovědní lhůtě, a to ke dni 1. října běžného roku. Při nájmech jiných nemovitostí je výpovědní doba tříměsíční. Pokud užíváte pozemek bez právního důvodu, může vlastník žádat o jeho vyklizení, případně řešit záležitost v občanskoprávním řízení. Patří-li pozemky podle obce do oblasti s plánovanou bytovou výstavbou, lze požadovat při prodeji takových pozemků cenu obvyklou pro stavební parcely v místě.

Bydlím v panelovém domě z let 1961-62, v bytě, který se nachází v nejvyšším podlaží. Dva pokoje jsou při nezatepleném štítu, střecha je vodorovná, pokrytá umělou lepenkou, navazující panelový dům je o patro nižší. Byty jsou v soukromém vlastnictví a správu domu provádí bytové družstvo, které neuvažuje při vyúčtování tepla s polohou bytu a tvrdí, že toto je řešeno různým počtem žeber radiátorů. Je v pořádku, aby platby za dodávku tepla toto bytu byly nezanedbatelně vyšší než u vnitřních bytů?
J. F. Klatovy

Pravidla pro vytápění a dodávku teplé užitkové vody včetně rozúčtování nákladů na objekty a mezi konečné spotřebitele řeší vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu č. 245/95 Sb. ve znění vyhlášky č. 85/1998 Sb. Bohužel žádná pravidla nemohou zaručit stoprocentní spravedlnost.

Od roku 1996 jsem užíval svobodárnu o jednom pokoji a koupelně. V pokoji jsou pouze dvě zásuvky, pro lampu a rádio. V květnu 1999 převzal dům nový majitel a zjistil jsem, že mohu uplatňovat 5% slevu dle § 8, když nemám byt vybaven plynem nebo elektřinou na vaření. Stejně tak pokud nemám samostatné WC nebo koupelnový či sprchový kout též 5%. Uplatnil jsem proto 5% snížení nájmu na předchozí tři roky, což činí 319 korun, a o to jsem snížil poslední splátku nájmu. Současný majitel to neuznal a nyní to po mně vymáhá soudně včetně úroků. Chtěl bych vědět, kdo je v právu?
O. B. Dolní Kounice

Jak sám píšete, vede s vámi pronajímatel soudní spor a soud rozhodne, zda žalobě pronajímatele vyhoví, či nikoliv. Výsledek smlouvy bude záviset na znění nájemní smlouvy, případně dalších dokladů. Pokud jste požadavek na snížení nájemného skutečně prokazatelně uplatnil v souladu se zněním § 8 vyhl. 176/93 Sb. v platném znění v návaznosti na ustanovení občanského zákoníku, domnívám se, že byste měl naději na úspěch, ovšem u bývalého pronajímatele, který získal neoprávněný majetkový prospěch. Dlužíte-li tedy novému pronajímateli nájemné, může soud rozhodnout, že jste tento dluh povinen uhradit, navíc i poplatek z prodlení a případně také soudní výlohy.


Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...

Má je pomsta. Stavěl domy, ale nedostal zaplaceno. Bagrem je zničil

Bagrista Daniel Neag z Rumunska v britském Buntingfordu řadové domy. Když za...

Bagrista Daniel Neag z Rumunska stavěl v britském Buntingfordu domy. Když za práci nedostal zaplaceno, velmi se...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Najdete na iDNES.cz