Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

rady a porady

aktualizováno 
V roce 1976 jsem od MNV koupil stavební parcelu, na které jsem postavil rodinný domek. Kvůli zarovnání dříve přidělených parcel jsem od MNV dostal další část pozemku k bezplatnému užívání. Vše bylo sjednáno ústně, jak bylo tehdy běžné a nemám žádný doklad. Nyní OÚ rozprodává sousední pozemky jako stavební parcely. Obvinil mne, že užívám tuto část pozemku neoprávněně a trvá na jeho vyklizení nebo odkoupení do jednoho měsíce bez výpovědní lhůty za cenu stavební parcely. Jsem ochoten tento pozemek odkoupit, ale myslím, že jeho cena by neměla být stanovena jako za stavební parcelu. Jak bych měl v této věci správně postupovat a jak se mohu proti rozhodnutí OÚ bránit?
Z. N. Tuřany

Z formulace otázky lze předpokládat, že další část pozemku užíváte v bezplatném nájmu na dobu neurčitou. V takovém případě může nájem skončit buď vaší dohodou s pronajímatelem, nebo výpovědí. Nájemní smlouvu lze vypovědět při nájmech pozemků patřících do zemědělského půdního fondu nebo lesního půdního fondu v jednoroční výpovědní lhůtě, a to ke dni 1. října běžného roku. Při nájmech jiných nemovitostí je výpovědní doba tříměsíční. Pokud užíváte pozemek bez právního důvodu, může vlastník žádat o jeho vyklizení, případně řešit záležitost v občanskoprávním řízení. Patří-li pozemky podle obce do oblasti s plánovanou bytovou výstavbou, lze požadovat při prodeji takových pozemků cenu obvyklou pro stavební parcely v místě.

Bydlím v panelovém domě z let 1961-62, v bytě, který se nachází v nejvyšším podlaží. Dva pokoje jsou při nezatepleném štítu, střecha je vodorovná, pokrytá umělou lepenkou, navazující panelový dům je o patro nižší. Byty jsou v soukromém vlastnictví a správu domu provádí bytové družstvo, které neuvažuje při vyúčtování tepla s polohou bytu a tvrdí, že toto je řešeno různým počtem žeber radiátorů. Je v pořádku, aby platby za dodávku tepla toto bytu byly nezanedbatelně vyšší než u vnitřních bytů?
J. F. Klatovy

Pravidla pro vytápění a dodávku teplé užitkové vody včetně rozúčtování nákladů na objekty a mezi konečné spotřebitele řeší vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu č. 245/95 Sb. ve znění vyhlášky č. 85/1998 Sb. Bohužel žádná pravidla nemohou zaručit stoprocentní spravedlnost.

Od roku 1996 jsem užíval svobodárnu o jednom pokoji a koupelně. V pokoji jsou pouze dvě zásuvky, pro lampu a rádio. V květnu 1999 převzal dům nový majitel a zjistil jsem, že mohu uplatňovat 5% slevu dle § 8, když nemám byt vybaven plynem nebo elektřinou na vaření. Stejně tak pokud nemám samostatné WC nebo koupelnový či sprchový kout též 5%. Uplatnil jsem proto 5% snížení nájmu na předchozí tři roky, což činí 319 korun, a o to jsem snížil poslední splátku nájmu. Současný majitel to neuznal a nyní to po mně vymáhá soudně včetně úroků. Chtěl bych vědět, kdo je v právu?
O. B. Dolní Kounice

Jak sám píšete, vede s vámi pronajímatel soudní spor a soud rozhodne, zda žalobě pronajímatele vyhoví, či nikoliv. Výsledek smlouvy bude záviset na znění nájemní smlouvy, případně dalších dokladů. Pokud jste požadavek na snížení nájemného skutečně prokazatelně uplatnil v souladu se zněním § 8 vyhl. 176/93 Sb. v platném znění v návaznosti na ustanovení občanského zákoníku, domnívám se, že byste měl naději na úspěch, ovšem u bývalého pronajímatele, který získal neoprávněný majetkový prospěch. Dlužíte-li tedy novému pronajímateli nájemné, může soud rozhodnout, že jste tento dluh povinen uhradit, navíc i poplatek z prodlení a případně také soudní výlohy.


Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Devět splněných snů. Bydlet můžete na zámku i v prvorepublikové vile

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl přestavbou gotické...

V České republice jsou na prodej citlivě opravené vily i zámek vhodný k rekonstrukci. Většina z nich je obklopena...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Najdete na iDNES.cz