rady a porady

-
Jsem majitelkou družstevního bytu, který bych chtěla pronajímat. Můžete mi prosím poradit, jaké náležitosti by měla mít nájemní smlouva a jaký je standardní postup při uzavírání takové smlouvy?
R. J., Praha

V zásadě záleží na stanovách družstva a tedy majitele bytu, jaký postup dovoluje. První krok, který musíte udělat, je zjistit si všechny náležitosti ve stanovách vašeho družstva. Ve většině případů dnes stačí souhlas samosprávy domu a ohlášení družstvu. Dál už postupujete podobně jako při pronájmu jiné nemovitosti. Jen podnájemní smlouvu by měl podepsat také někdo z vedení družstva. Petr Procházka, realitní makléř

Své dotazy ohledně nemovitostí můžete posílat na adresu redakce
(Senovážná 4, 111 21 Praha 1, ekomfdnes@mafra.cz) nebo volejte na linku bezplatného poradenství 02/61 21 62 99.

Zjistil jsem, že není možné se odhlásit z bytu. Trvalý pobyt lze pouze zrušit tím, že se přihlásím někde jinde. V mnohých případech však na počtu hlášených osob závisí poplatky za odvoz odpadků, výtah, elektřinu i vodu. Jak však vyřešit situaci, kdy někdo odjede studovat nebo pracovat do zahraničí nebo trvale žije v přechodném bydlišti?
D. M., Pardubice

Není možné zaměňovat evidenční hlášení k přechodnému či trvalému pobytu s povinností nájemce splnit takzvanou ohlašovací povinnost nájemce vůči pronajímateli pro případ, že se změní počet osob ve společné domácnosti dle ustanovení paragrafu 14 vyhlášky číslo 176/1993 Sbírky v platném znění. Nájemce není povinen žádat pronajímatele o povolení přistěhování další osoby do společné domácnosti, je povinen tuto skutečnost pouze oznámit, a to do 30 dnů. Ohlašovací povinnost má vliv právě na stanovení záloh na služby spojené s užíváním bytu a jejich rozúčtování a nemá s trvalým či přechodným pobytem nic společného. Pro příklad mohu uvést napřílad pobyt syna ve výkonu vojenské služby. Ten prokazatelně nebude v bytě bydlet, a přesto tam bude mít stále trvalý pobyt. Rodiče jako společní nájemci po nástupu syna na vojenskou službu pouze ohlásí pronajímateli tuto skutečnost a dále budou platit služby za domácnost o osobu (syna) nižší. Po návratu syna domů z vojenské služby opět ohlásí pronajímateli změnu a ten upraví předpis za služby podle této skutečnosti. Podobně bude postupováno i při jiných důvodech změny počtu členů domácnosti (úmrtí, narození dítěte, přistěhování další osoby, dlouhodobý pobyt člena domácnosti v zahraničí a podobně). Ohlašovací povinnost nájemce nemá u návštěv. Za člena domácnosti se pro účely rozúčtování cen služeb považují osoby, které s nájemcem byt nebo část bytu užívají po dobu nejméně tří měsíců v roce.

Bydlíme ve starém domě v bytě 3+1 s WC a koupelnou. V koupelně je vana, umyvadlo, elektrický bojler na ohřev teplé vody a kotel Dakon na uhlí pro rozvod a vytápění etážového topení. Uhlí nosíme ze sklepa do druhého patra. Celý dům i byt jsou ve špatném stavu. Do této doby jsme byli zařazeni do II. kategorie s desetiprocentním snížením nájemného za trvalé zhoršení kvality bytu. Nyní nás majitel zařadil do I. kategorie a odůvodnil to tím, že se při výpočtu mýlil. Zajímalo by mne, do které kategorie opravdu patříme.
J. N., Teplice

Máte-li etážové topení na pevná paliva v bytě a odpovídají-li ostatní údaje a skutečnosti, které uvádíte, je váš byt zařazen do druhé kategorie v souladu se zněním vyhlášky číslo 176/1993 Sbírky v platném znění a to včetně nároku na slevu z nájmu ve výši deset procent za nižší kvalitu bytu, nedošlo-li mezi vámi a pronajímatelem k jiné dohodě.
Milan Taraba, místopředseda sdružení nájemníků