rady a porady

-
V restituci jsem získala zpět od státu nemovitost, bohužel ve městě, které mám od bydliště značně daleko. Vzhledem k pokročilému věku jsou pro mě pravidelné kontroly domu poměrně namáhavé. Koho mohu pověřit, aby se mi o dům staral?
P. M., PRAHA

Existují společnosti, které se zabývají správou nemovitostí a zařídí za vás nejen jednání na úřadech nebo s nájemníky, ale i veškeré náležitosti spojené s údržbou a rekonstrukcí domu. Podobně pomohou i s daňovým a právním poradenstvím. Tuto činnost většinou vykonávají realitní kanceláře, správní firmy, případně i fyzické osoby. Při volbě správce je vhodné oslovit více subjektů a volit nejen podle ceny. Doporučuji také řádně prostudovat smlouvu o správě nemovitosti a volit podle nabízených služeb a podmínek. Vycházejte z předpokladu, že ne vždy to nejlevnější musí být i nejlepší.
Petr Procházka, realitní makléř

Své dotazy ohledně nemovitostí můžete posílat na adresu redakce (Senovážná 4, 111 21 Praha 1, ekomfdnes@mafra.cz) nebo volat na linku bezplatného poradenství 02/61 21 62 99.

Můj byt se nachází v domě s kotelnou. Byt je naprosto nedostatečně vytápěn, proto si sám pravidelně provádím v době topné sezony měření místností a radiátorů. Jednou za týdem měří teplotu i pronajímatel. Vždy, když pro vádí měření on, je teplota radiátorů až o dvacet stupňů vyšší než v ostatních dnech. Při uplatnění nároku na slevu pronajímatel samozřejmě argumentuje svými čísly. Co mohu proti domu dělat?
M. T., OSTRAVA

V případě sporu doporučuji objednat měření znalcem v oboru. Je třeba si však uvědomit, že v případě, že znalec potvrdí stanovisko pronajímatele, budete muset náklady na služby experta uhradit vy jako objednatel.

Bydlím se svými dětmi v bytě, kde mám uzavřenou nájemní smlouvu na dobu neurčitou s regulovaným nájemným od majitele domu, což je fyzická osoba. Chtěl bych se odstěhovat a svým dospělým dětem přenechat užívání bytu. Je majitel povinen uzavřít s nimi opět smlouvu za stejných podmínek - tedy na dobu neurčitou a za regulované nájemné?
J. F., PRAHA

Ve vašem případě jde o přechod nájmu bytu podle paragrafu 706 až 708 občanského zákoníku. Jsou-li splněny podmínky přechodu nájmu bytu na vaše děti (nemají vlastní byt a žijí s vámi ve společné domácnosti a nejde o společný nájem manželů), potom nájem přechází včetně sjednaných podmínek, tedy doby neurčité a »regulovaného« nájemného.
Milan Taraba, místopředseda sdružení nájemníků

(Redakce má k dispozici celá jména i adresy tazatelů. V mnoha případech ale provázejí právní spory i osobní neshody. Protože nechceme čtenářům jejich identifikací ještě více zkomplikovat situaci, uvádíme pouze iniciály jmen.)