Na ulici hledí strohá betonová fasáda, s černým vchodem a rámem balkonu.

Na ulici hledí strohá betonová fasáda, s černým vchodem a rámem balkonu. | foto: FG + SG

Zepředu nic moc. Zezadu neuvěřitelný dům pro rodinu plný překvapení

  • 40
Pařížský domek si hraje s okolím. Za skromnou uliční fasádou se skrývá přívětivé nádvoří a s ním překvapení, rodinný městský dům pokračuje dalším, větším a velkorysejším traktem. Za hrou s objemy stojí přání babičky, která s rodinou majitelů žije. Chtěla vlastní vchod a klid.

Mladá pařížská rodina bydlela spokojeně řadu let v bytě v městském činžáku. Zvrat nastal před třemi roky, když se do rodiny se dvěma synky, u kterých klepe na dveře puberta, narodila holčička.

Problém s prostorem a příchodem nového potomka se rozhodli manželé vyřešit změnou bydliště. Potřebovali metry navíc, chtěli být blíž centru, aby ušetřili čas, a přáli si bydlet s babičkou, která se nabízela jako ideální chůva.

Časem našli starý dům, stojící mezi dvěma domky, v rušné ulici, která byla od centra Paříže v takové vzdálenosti, kterou byli schopni finančně unést. Generální přestavba mohla začít. K té si přizvali příbuzného, architekta Mohameda Omaise a jeho kolegyni Olivii Gomesovou.

Architekti se hned na začátku vzdali obvyklého konceptu velkého domu s malou zahrádkou, přikrčenou vzadu za masou stěn a přišli s nápadem vytvořit praktický městský dvorek, který bude ze všech stran sevřený a stane se přirozeným srdcem společných rodinných aktivit.

Tím získali nejen unikátní oázu uprostřed města, odkloněnou od všech nežádoucích pohledů, ale také dvojnásobek světla a soukromí pro obyvatele domu.

Babička bydlí ve vlastní garsoniéře ve štítové části domu. Obsadila celé patro předního traktu s ložnicí, obývákem, kuchyňkou s jídelnou, koupelnou a šatnou. Na ulici vede balkon, po schodech dolů lze sestoupit do vstupní části domu, kde je umístěna do suterénu zapuštěná dvojgaráž s hydraulickým ovládáním a technická místnost s úložnými prostory.

Zadní trakt domu, ke kterému se dojde přes zelený dvorek s městskou zahrádkou, patří majitelům a jejich třem dětem a překvapí velikostí, má suterén, přízemí a tři patra.

Dům rodině navrhl jejich příbuzný, architekt Mohamed Omais, který se do práce...

Na technický suterén navazuje přízemí s jídelnou a kuchyní, v prvním patře je obývací pokoj, druhé a třetí patro pak zahrnuje čtyři ložnice s dětskou hernou a sociálním zázemím. Celková plocha domu je 170 metrů čtverečních a stavba byla dokončena v roce 2015.

Rozdíl mezi venkovní tváří domu, určenou veřejnosti a vnitřním privátním nádvořím umocňuje i volba materiálů. Na ulici hledí strohá betonová fasáda s černým vchodem a rámem balkonu, do zahrady je dům přívětivě obložen dřevem.

Industriálně jsou laděné i interiéry v celém domě. Betonové odhalené stropy ladí s bělostným štukem stěn a klasickými elegantními dřevnými parketami v pokojích, tmavá stěrka zvítězila díky své praktické údržbě v obytném přízemí domu.

Vybavení, nábytek a osvětlení v domě se nesou v duchu stále trendy skandinávských vzorů: subtilní detaily s výraznými barevnými akcenty a retro nádechem budou bavit majitele ještě dlouho.

, pro iDNES.cz