Vystavenou kuchyni ze showroomu koupili manželé s padesátiprocentní slevou.

Vystavenou kuchyni ze showroomu koupili manželé s padesátiprocentní slevou. | foto: Lukáš Hausenblas

Radikální proměna kuchyně: chytré řešení bez chyb

  • 16
Marta a Vladimír se přehoupli přes padesátku. Děti už vyletěly z rodného hnízda, a tak se manželé rozhodli, že je čas se na "stará kolena" zařídit. Nejnutnější změnu potřebovala kuchyně - po třiceti letech přímo volala po radikální proměně.
Rekonstrukce bytu proběhla víceméně hladce, jen s kuchyní nastaly potíže. "Měla jsem celá léta pořád stejnou kuchyňskou linku, kde se vyměnila jen baterie, myčka a lednička, to byla veškerá inovace,“ vysvětluje Marta.

"Teď jsem obcházela kuchyňská studia a šla mi hlava kolem, jaký pokrok nastal, zatímco já kuchtila ve své stařičké umakartové nádheře. Vůbec jsem nevěděla, podle čeho a pro co se rozhodnout."

Muž v akci
V tomto stadiu vstoupil do hry Vladimír. Jako každý mužský bytostně nenávidí chození po obchodech, a jak říká, "nekonečné ženské váhání". Věren své profesi analytika šel na problém od lesa: vzal Martu na kuchyňský veletrh.

"Usoudil jsem, že tam bude největší koncentrace kuchyní," objasňuje metodu výběru, "a ušetříme tím čas a energii." Jeho teorie byla úspěšná. Navíc zjistil, že na veletrhu lze nakoupit se slevou. Jediné, co mu vadilo, byl spěch.

Kuchyňská linka bez chyb

"Rozhodnout o mnohatisícové investici během veletrhu bylo na mou opatrnou náturu riskantní,“ přiznává a vzápětí dodává: "Ale důležité bylo, že už jsem byl kuchyni na stopě. Odnesli jsme si z veletrhu několik zajímavých tipů a výběr se zúžil na pár studií."

V jednom se na manžele usmálo štěstí: kvůli inovaci showroomu prodávali vystavenou kuchyni kompletně zařízenou včetně dřezu, baterie, osvětlení, spotřebičů a všelijakých vychytávek s padesátiprocentní slevou.

"To byla šance, kterou člověk musí popadnout za pačesy,“ říká Vladimír a z jeho hlasu je slyšet nadšení. "Měli jsme štěstí, že takřka celá vystavená kuchyně k nám padla jako ulitá. I včetně těch několika maličkostí, které jsme přiobjednali za plnou cenu, se koupě bohatě vyplatila."

Vidět a vyzkoušet
V čem spočívá výhoda koupě kuchyně "na klíč"? "Že jsme ji mohli doslova osahat. Vizualizace bude pořád jen vizualizace. Zatímco v showroomu jsem si osobně vyzkoušela, jak co funguje, kam se která skříňka otevírá a zda je praktická," říká Marta.

"Dokonce jsem doma udělala seznam kastrolů, hrnců a pánví, abych v showroomu porovnala, zda se do sestavy vejdou. Kuchyně se mi na první pohled zdála malá. Jenže když jsem se přesvědčila, jak promyšlené jsou úložné vnitřní prostory, poopravila jsem názor. Oceňuji ergonomické umístění varné desky, pracovní plochy i dřezu a myčky. Nad nimi jsem si jako laik marně lámala hlavu."

Kuchyňská linka bez chyb

Abychom věci nelakovali příliš narůžovo: i poloviční cena se napoprvé zdála manželům dost vysoká. Jenže to neznáte Vladimíra. Našel na internetu ceny zabudovaných spotřebičů, dřezu a baterie, světel a připočetl standardní cenu za montáž kuchyně. Porovnání ukázalo, že na koupi vůbec neprodělají.

"Když jsem sondoval u známých, kteří si také pořizovali novou kuchyni, zjistil jsem, že často se jedná o "optický klam". První kalkulace, která je přilákala, zahrnovala pouze nábytek. Pak se ale musely přikoupit spotřebiče, pak světla, k tomu montáž. Pak se platí to a ono - a když se sečtou všechny dohromady, člověku se zatočí hlava nad výslednou sumou. Nám se zatočila nejdřív, ale pak jsme se zklidnili. Takový postup mi vyhovuje víc," říká analytik.

Kuchařčin ráj
Místnost o rozměru 3,4 x 1,9 metru, tedy takřka 6,5 metru čtverečního, vyplňuje kuchyňská linka ve tvaru G - tři strany tvoří varná, mycí, pracovní a úložná zóna, čtvrtou jídelní stůl.

Protože má atypickou výšku - 87 centimetrů - aby navazoval na pracovní desku, sedí se na plastových barovkách na pístové noze. "Když peču na svátky nebo chystám jídlo pro víc lidí, využívám stůl jako další pracovní plochu," libuje si Marta.

Z ergonomického hlediska jde o vzorové uspořádání: vrcholy pomyslného trojúhelníku tvoří varná deska, dřez a lednice. Pracovní deska má dvě výšky: část s dřezem a myčkou je vyšší (100 centimetrů), varná nižší (87 cm).

"To oceňuji každý den," říká Marta. "Škoda, že jsem neměla tak pohodlný vynález, když byly děti malé a já trávila v kuchyni hodiny a hodiny." Lednice v kuchyni je poměrně malá. "Slouží jako příruční operativa, protože v komoře máme velký mrazák," vysvětluje paní domu.

Kuchyňská linka bez chyb

Barvy a materiály
I když se říká, že muži jsou konzervativnější, u našich hostitelů tomu bylo naopak. Vladimíra zaujala šedo-zeleno-perleťová kuchyňská linka Style Nolte hned, zatímco Marta si původně představovala bílou nebo vanilkovou.

Nábytek je z MDF desky potažené fólií, a to světlezelenou, perleťově šedou a s dekorem světlého javoru. "Javorová" je i pracovní deska, jejíž exkluzivní vzhled je dán pěticentimetrovou tloušťkou. Nábytkové hrany stejně jako úchytky jsou hliníkové.

Místo pro odborníka
Specialitou německého výrobce je takzvaná "prachovka". Jde o speciální pásku přilepenou na místa, kam přiléhají dvířka. Díky ní se dovnitř nedostane prach.

Cenu kuchyně neurčují jen spotřebiče, ale také kování, které je uvnitř všech skříněk. V tomto případě poskytuje výrobce (Blum) na své produkty celoživotní záruku.

Mycí dřez je z fragranitu, směsi přírodního kamene s akrylátem, doplněný šedou baterií Franke. Na horních skříňkách zaujme otvírání: obě krajní mají hliníkovou roletku, uprostřed jsou prolamovaná dvířka. Nepotřebují k otevření tolik místa jako klasická jedno- či dvoukřídlá, která se otevírají kuchařce do obličeje. 

Kuchyňská linka bez chyb

Radost z vychytávek
Kuchyně ve tvaru G má hodně rohů, což může přinášet problém těžko dostupných koutů. Tady je to jinak, a to zásluhou speciálních drátěných systémů.

Pod mikrovlnnou troubou jsou zásuvky s organizéry, pod dřezem místo na koše na tříděný odpad a mycí potřeby, u varné desky několik výsuvů na láhve a dózy.

Méně obvyklé je obložení stěn, protože místo skla nebo keramických kachlíků se použila nízká javorová deska a nad ní výmalba omyvatelnou barvou. Jedinou výjimkou je plocha nad varnou deskou, kde je sklo.

Dobré osvětlení pracovní plochy zajišťují bodová světla, která se aktivují pohybovým senzorem. Radost z nich má jak Marta, tak Vladimír. Ji těší, že nemusí mýt věčně upatlaný vypínač, jeho baví jako technická hračka.

Více se dočtete v časopise Living Kuchyně 2/2008.