Protékající terasa dokáže poničit podklad i fasádu

Protékající terasa dokáže poničit podklad i fasádu | foto: Archiv firmy Mores

Pusťte si barevný plyn pod izolaci terasy či balkonu a hned poznáte, zda proteče

  • 4
Dlouho trvající mrazy, prudké slunce, ale také nekvalitní izolace nebo špatná práce řemeslníků. To jsou hlavní důvody, proč zejména po zimě hrozí protékání vody z terasy či balkonu.

Zabezpečení kvalitní hydroizolace by mělo být prvním krokem při stavbě nové, ale i rekonstrukci staré terasy. Podcenění se nevyplácí a šetření už vůbec ne. Kvalita izolace má podstatný vliv na životnost celé stavby. Když je udělaná špatně nebo dokonce úplně chybí, může se lehce stát, že se znehodnotí veškerá práce i materiál.

Na terase si problémů s izolací často ani nevšimnete

Na terase si problémů s izolací často ani nevšimnete

Na špatné provedení umějí upozornit nové metody testování kvality izolace, například natlakování barevného kouře pod izolační vrstvu, takzvaný Mataki test. Metodu vyvinula firma Treleborg. Každá netěsnost se projeví okamžitě únikem kouře a vy můžete izolaci jednoduše opravit.

"Tato metoda je samozřejmě zcela zdravotně a ekologicky nezávadná, navíc vám ušetří spoustu času a starostí s pozdějšími opravami," radí Filip Šebek z firmy Mores.

mataki test

Přístroj pro Mataki testV místě určeném k testování těsnosti se fólie nařízne a do vzniklé štěrbiny se vsune ústí hadice, z níž pod tlakem ze speciálního přístroje proudí studený vzduch s kouřem. Sebemenší netěsnost, jenž může vzniknout špatným spojením vzájemně se překrývajících pásů či perforací v ploše, se projeví okamžitým únikem barevného kouře.

Takové místo se okamžitě opraví. Každá taková zkouška trvá přibližně 5 až 10 minut. Po skončení se místo, kde byla fólie naříznuta, přelepí bitumenovou záplatou.

Na fólii teprve přijde zvolená krytina

Na fólii teprve přijde zvolená krytina

Typy izolace

Terasy jsou po celý rok vystaveny proměnlivým klimatickým vlivům. Působí na ně slunce, déšť, mráz i led. A tuto zimu si ledu terasy užily více než dost. Materiály proto musí být odolné proti dlouhodobému působení vody a vysokým teplotním rozdílům a následným objemovým změnám.

Jaké druhy izolace máme vlastně na výběr? V minulosti se standardně používaly asfaltové pásy. Jde o vytvoření hydroizolační asfaltové vrstvy, která se následně zakryje betonovým potěrem a dlažbou.

Před položením lepenky je nutná penetrace podkladu

Před položením lepenky je nutná penetrace podkladu

Pokud však zjistíte, že stavební práce nebyly provedené kvalitně a do skladby terasy zatéká voda, nezbývá nám nic jiného, než ji celou vybourat a začít znovu.

"Stejně tak dlažba na povrchu občas velmi obtížně odolává klimatickým podmínkám a její životnost nebývá často shodná s představou uživatele. Proto tuto skladbu souvrství nedoporučujeme," říká Filip Šebek.

Provizorní oprava dlouho nevydrží

Provizorní oprava dlouho nevydrží

Nouzová oprava terasy

Nouzová oprava terasy

Na terasy se často používá i stěrková izolace. Odborníci ale připomínají, že tato hydroizolace představuje jen doplňkovou část a je třeba ji použít v kombinaci s nějakou další. Její kvalita není tak vysoká, aby odolala mrazu nebo vysokému žáru slunce, každá větší výchylka v počasí pak výrazně zkracuje její životnost.

Poslední a momentálně i jasně převažující typ představuje fóliová svařovaná izolace z takzvané mPVC fólie (tedy měkčené). Ta se položí na nosnou konstrukci terasy, na kterou už není nutné dávat betonový potěr, pouze dlaždice na podložkách nebo terasová prkna třeba z Wood plasticu či dřeva jako ochranu před slunečním zářením.

Srážková voda pak odtéká volně pod dlažbou či prkny po vyspádovaném pevném podkladu.

Rektifikační terče v kombinaci s prkny z Wood plasticu umožňují trvale odvodnit podklad

Rektifikační terče v kombinaci s prkny z Wood plasticu umožňují trvale odvodnit podklad

Použít lze i variantu zámkové dlažby v kamenné drti. "Výhodou je snadné a rychlé provedení, vysoká životnost - v ochranné vrstvě desítky let - a možnost snadné opravy. Skladba nad izolací se bez bourání jednoduše demontuje a po opravě se vrátí zpět. Fóliová izolace je tak nejmodernější a nejvýhodnější variantou," podotýká Filip Šebek. Fólii lze použít i pro opravu staré terasy.

Ověřit si nepropustnost izolací je dnes jednoduché. Princip zkoušky spočívá v již dříve zmíněném natlakování barevného kouře pod izolační vrstvu. Jeho únik vám přesně označí jakoukoliv netěsnost, takže oprava bude rychlá a vy budete mít jistotu, že terasa bude v pořádku.

Na fólii se dlažba klade na tzv. vymezovací terče z plastu, v případě poškození lze dlažbu snadno rozebrat

Na fólii se dlažba klade na tzv. vymezovací terče z plastu, v případě poškození lze dlažbu snadno rozebrat


Témata: Plyn, Terasy, Testování, zima