Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Půdní byt, kde motory hýbou s nábytkem i televizorem podle přání

  1:00aktualizováno  1:00
Šikminy, lichoběžníky, chybějící pravé úhly. Tím vším oplývá půdní byt v činžovním domě z první republiky. Jako bonus nabízí ovšem pohyblivé pracovní plochy v kuchyni nebo televizor, který dálkový ovladač spustí do skříňky.

Jeden prostor slouží jako obývací, jídelní i kuchyňská část. | foto: Jaroslav Kvíz

Původně byl půdní byt na brněnském činžáku z první republiky postavený pro někoho jiného, nakonec jej však koupila rodina se dvěma dětmi. Nadchl je. 

Fotogalerie

Teprve po nastěhování je euforie z velkého prostoru (180 m2 obytné plochy a 70 m2 teras) a nepravidelná dispozice se spoustou šikmin, tak odlišné od panelákové uniformity, kde bydleli, trochu zaskočily.

A nejen je. I kuchyňské studio, které mělo vyrobit kuchyni na míru. Z předloženého návrhu tak byli majitelé trochu nesví, proto požádali o jeho posouzení architekta Hynka Maňáka ze studia Maniac interier.

Ten raději připravil své oponentní řešení, které víc respektovalo jak dispozici a možnosti bytu, tak fakt, že v rodině rádi vaří a neméně rádi společně stolují a scházejí se u dobré hudby. 

Majitele jeho návrh oslovil. Tím začala proměna atypického bytu s náročnou dispozicí na interiér na míru. Po pěti letech postupného budování ještě stále není hotový.

Díky nastavitelné výšce se snadno vytvoří barový pult.

Díky nastavitelné výšce se snadno vytvoří barový pult.

Základem kuchyňského řešení se stal prostorový pult s nastavitelnou výškou

Prostorový pult s nastavitelnou výškou pracovní plochy

Základem kuchyně se stal pult

"Návrh kuchyně se musel vypořádat s problematickým koutem pod šikminami půdní vestavby se střešními okny a ocelovým sloupem krovu, jež nešel samozřejmě odstranit. Nepříznivé bylo také umístění kuchyně vůči přístupové cestě návštěv do obytného prostoru," popisuje architekt Maňák.

Základem jeho řešení se tak stal prostorový pult navazující na sloup. Plní funkci optického odstínění od obytné části a průchodu od vstupu do bytu. Návrh obsahoval také "zkratku" z kuchyňské části do střední části s jídelním stolem, kterou postrádal (kromě jiného) návrh kuchyňského studia.

Studio Maniac interier nabídlo majitelům v té době (2006) hodně revoluční řešení, a to výškově stavitelnou kuchyňskou pracovní plochu u prostorového pultu. Ten tak může reagovat podle aktuální potřeby: ve snížené poloze se zvětší pracovní i odkladní plocha (k nezaplacení například o Vánocích), ve zvýšené poloze barový pult opticky odstíní vlastní pracovní části kuchyně.

Výška pultu je díky standardním lineárním motorům volitelná. A protože je mezi partnery poměrně velký výškový rozdíl, každý si jej nastavuje podle sebe.

Pod střešními okny je umístěna digestoř výsuvná z pracovní plochy.

Pod šiknými střešními okny je umístěna digestoř výsuvná z pracovní plochy.

Ve zbývající části kuchyně využil architekt Maňák digestoř výsuvnou z pracovní plochy. U ní prodloužil totiž její hloubku a odsavač umístil pod šikmá střešní okna. Součástí realizace kuchyně tak byly i stavební úpravy pro potřebné odvody odvětrání.

Pevná pracovní plocha je výškově členěna. "Mycí centrum je zvýšené, snížené je naopak varné centrum, samozřejmostí je trouba ve výšce očí. Spížní skříň umožňuje vedle lepšího přehledu i pohodlný přístup k uloženým potravinám," vypočítá architekt Maňák.

Stříkané MDF desky doplnil materiál Corian na pracovních deskách. A také další vychytávky, od praktické malé roletkové skřínky až po držák na vál na vnitřních dveřích spíže. "Je důležité, aby vše bylo v kuchyni snadno dostupné a po ruce, vedle ergonomie i kvůli rychlému a snadnému úklidu," říká Hynek Maňák.

Architektovi Maňákovi se podařilo navrhnout praktickou spíž, která nahrazuje

Architektovi Maňákovi se podařilo navrhnout praktickou spíž, která nahrazuje drahé výsuvné systémy spižních skříní.

Obývák pro milovníka hudby

Kovové sloupy krovu komplikují život i vzhled prostoru. "Děláme, že tu nejsou," usmívá se majitelka, která si užívá hlavně barový pult.: "Když jsem tu sama, opřu si tu knížku nebo časopis a čtu si."

Její manžel je náročnější. Jako nadšený audiofil si přál prostor na své milované LP desky i hudební aparaturu. Ta měla ovšem na přání ženy "zmizet" někde za dvířky. Proto studio Maniac interier přišlo se speciální skříňkou, která umožňuje ovládání jednotlivých komponentů i při zavřených dvířkách.

Může se hodit

Uvažujete o koupi bytu? Z pestré nabídky na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

Pod otevřenými regály na vinylové desky jsou umístěny mobilní kontejnery s čalouněnými sedáky, které lze v případě potřeby vysunout a použít jako pufy. Televizor byste tu hledali marně. Nebo přesněji: zbytečně do doby, než si někdo bude chtít pustit třeba nějaký dobrý film.

Uprostřed dispozice byla umístěna nižší skříňka, která odděluje sedací a jídelní části obytného prostoru. Ze strany jídelního stolu je komoda pro umístění doplňků pro stolování, ze strany sezení slouží pro archiv CD. Když chce někdo sledovat televizní program nebo film, stačí, když na dálkovém ovladači stiskne příslušné tlačítko. Televizor "vyjede" nahoru.

Když se televizor nevyužívá,

Když se televizor nevyužívá, "mizí" ve skříňce.

Televizor se do skříně zasouvá, ta současně odděluje sedací a jídelní části

Televizor se do skříně zasouvá, ta odděluje sedací a jídelní části obytného prostoru.

"Rádi tyto mechanismy používáme tam, kde mají opodstatnění a zkvalitňují využití prostoru," prozrazuje architekt Maňák. V tomto případě to znamená, že bez televizoru zůstává ničím nerušený výhled přes celý prostor, "vysunutý" přístroj už představuje ve vztahu k jídelní a kuchyňské části určitou překážku.

Autor

Ing.arch. Hynek Maňák
* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Externě učí na Fakultě nábytku, designu a bydlení Mendelu Brno.

Systém dvou výšek se uplatnil i u čtvercového stolku, který nabízí ve spodní části praktický odkladní prostor.

Absence pravých úhlů

Profesor geometrie by byl z různých úhlů v bytě možná nadšený, ale pro běžné užívání je absence pravých úhlů hodně náročná. V ložnici rodičů ji studio Maniac interier využilo po svém: do nepravidelného rohu architekti navrhli šatnu, která se po uzavření tváří jako běžná vestavná skříň.

Teprve po otevření skládacích dveří zjistíte, že máte k dispozici přehledně řešenou velkou šatnu, kde se snadno udržuje pořádek. "Chtěli jsme co nejlépe využít kubaturu té 'kapsy'," vysvětluje architekt Hynek Maňák.

Ložnice rodičů se šatnou v rohu

Ložnice rodičů se šatnou v rohu

Ložnice rodičů se šatnou v rohu

Ložnice rodičů se šatnou v rohu

Že šikminy umí znepříjemnit život, se majitelé přesvědčili i u takové drobnosti, jako jsou závěsy v pokoji syna. Je orientovaný na jihozápad, takže přesluněný. Najít prodejce garnýžového systému, který dovolí použití závěsů, znamenalo podle majitelky docela pořádné hledání. Pro jistotu má pokoj syna (jako jediný) nainstalovanou i klimatizační jednotku.

Předsíň s vychytávkami

Zatímco po původních majitelích zbyl v předsíni efektní prosklený světlík s osvětlením, architekt Maňák se musel vypořádat s nepravidelnou dispozicí a absencí pravých úhlů. Všechny skříňky a police jsou proto vyrobené na míru v příjemné světle vanilkové barvě z odolného lamina.

Své místo tu dostal i kočičí záchod pod závěsnou skříňkou. Nad ní je zavěšená  nástěnka s mělkou skříňkou, aby bylo kam ukládat klíče i vzkazy. Systém skrývá i trochu nešťastně umístěný rozvaděč.

Pokoj syna je orientovaný na záapd, proto má jako jediný klimatizaci, šikminy

Pokoj syna je orientovaný na západ, proto má jako jediný klimatizaci, šikminy komplikovaly i instalaci závěsů.

"Byt vznikal postupně. Začali jsme dispozičními návrhy jednotlivých pokojů, jejichž výsledkem bylo rozhodnutí odstranit palandy v ložnicích, které zde původní majitel nechal umístit. Nábytek se tak realizoval postupně, manželé si potřebovali finančně trochu oddychnout," vysvětluje Hynek Maňák.

Majitelé si sami vybrali podlahy nebo barvu výmalby, k interiéru přistupují jako k živému organismu, který se postupně mění. Časem přijde na řadu i koupelna, jejíž původní šedé obklady se majitelka snažila trochu "rozsvítit" žlutou barvou závěsů.

Pod zavěšenou skříňkou v předsíni má své

Pod zavěšenou skříňkou v předsíni má své "parkoviště" kočičí záchod.

"V bytě je nás stále plno, na návštěvu přijíždí často maminka, za dětmi jezdí kamarádi. Každý tady má ale své místo a klid, když po něm zatouží, to jsme od velkého bytu chtěli," říká majitelka.Nejčtenější

Tady žil na sklonku života Ota Pavel u převozníka Jaroslava Zýky. Dnes je...
Chalupy slavných. Otu Pavla těšila rybárna, Šebánka zase Žrapidla

V malebné roubence z filmu Smrt krásných srnců byla chalupou, ve které spisovatel Ota Pavel skutečně žil. „Přestože jsem projel skoro celý svět, nikde mi...  celý článek

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či dokonce věžičkou. Téměř všechny stojí v...  celý článek

Novinka Minimal black matt 20 year light - klika má na své čelní straně...
Černé matné kliky jsou módní, umějí už dokonce v noci i svítit

Je jako podaná ruka: hned víte, zda je vám příjemná. Kliky u dveří se dotýkáme mnohokrát za den, přitom si jen málokdy uvědomíme, jak se v průběhu let dveřní...  celý článek

Autorem neobvyklého domu s dynamickým interiérem je architekt Kazuyasu Kochi.
Dům šejdrem rodině nevadí. Na barvy a lichoběžníky si postupně zvyká

Někdo by v interiéru s hysterií barev a nepravých úhlů zešílel, jiný si v něm libuje a s láskou bydlí. V japonském domě, kde i dveře jsou lichoběžník, bydlí...  celý článek

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...
Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18. a 19. století. Po rekonstrukci slouží...  celý článek

Další z rubriky

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či dokonce věžičkou. Téměř všechny stojí v...  celý článek

Barokní zámeček s mansardovou střechou získal své jméno podle Hanse Paula...
V Praze stojí 78 zámků a hradů. O některých jste asi nikdy neslyšeli

Pražský hrad a Vyšehrad zná každý. Když se ale zeptáte na další zámky a hrady v metropoli, tak deset jich nedá dohromady téměř nikdo. „Přitom jich najdete...  celý článek

Opravený panský dvůr prodávají majitelé za 38 milionů korun.
Zachráněný panský dvůr v Neprobylicích opravovali pět let. Podívejte se

Statek ve středočeských Neprobylicích nedaleko Panenského Týnce roky chátral, než si jej vyhlédli majitelé, kteří hlavní budovy během pěti let kompletně...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.