Obývací pokoj otevřený do krovu s teakovým stolkem od Kinga.cz, pohovkou a

Obývací pokoj otevřený do krovu s teakovým stolkem od Kinga.cz, pohovkou a stolní lampou z IKEA. | foto: Jaroslav Hejzlar

Místo holubníku na půdě mají byt v podkroví. Občas je trápí vedro

  • 45
Půdní byt v rodinném domě z roku 1850 si navrhl majitel sám. Pracuje jako projektant a ke stavařině má blízko. Podkroví s galerií a 17 okny si teď užívá se ženou i malou dcerkou.

"Podle vyprávění rodičů koupil dům pradědeček už jako starší stavbu a od té doby tu naše rodina zakořenila. Do roku 1993 bylo podkroví v původním neobývatelném stavu a sloužilo zčásti i jako holubník, dědeček byl totiž chovatel," popisuje majitel Milan.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Zhruba před dvaceti lety bylo nutné provést generální rekonstrukci celého domu. Při ní zbyly jen obvodové opukové zdi silné 90 cm a také komíny, vše ostatní včetně střechy se dodělávalo nově.

Podkroví pod novou střechou zůstalo až do roku 2005 nezateplené a nevyužívalo se. A právě tehdy začal s půdní vestavbou podle vlastního návrhu Milan.
Podklady pro projekt připravil v programu AutoCAD, jeho finální podobu zpracovala projekční firma Ryko, hrubou stavbu provedla společnost Paleček.

13 oken a další navíc

Okna v podkroví z roku 1993 zůstala zachována (11 střešních oken, k tomu dvě plastová okna ve štítové zdi) s tím, že Milan jako správný hospodář všechna střešní okna pečlivě přebrousil a natřel třemi vrstvami laku.

Pohled na galerii nahoře a kuchyni značky Katalpa. Od jídelní části ji odděluje nižší barový pult, aby se tu člověk necítil jako v bunkru. Šedý materiál kuchyňské desky je částečně vyvedený na stěnu, okrovou část zdi chrání lak.

"Když pak servismani Veluxu frézovali do starých oken dodatečné těsnění, uznale pokyvovali nad jejich stavem," vzpomíná se zadostiučiněním. K nim pak přibylo okno do trojice v obývacím prostoru a tři malá okna na prosvětlení galerie. Protihluková skla, kterými je opatřeno několik velkých střešních oken, jsou nutností, vedle domu totiž vede rušná ulice s tramvajovými kolejemi.

Doslova nejtěžším a také nejúčinnějším oknem s protihlukovým sklem je vybavený dětský pokoj.

Byt chrání před sluníčkem typové vnitřní zastiňovací nebo zatemňovací rolety, někde i venkovní markýzy, na dvou svislých oknech pak římské rolety.

S útulnou galerií

Prostor je koncipován jako maximálně otevřený: ze vstupní haly se přechází do obývacího pokoje spojeného s kuchyňským koutem, nad nimiž je umístěná po schodišti přístupná galerie s prkennou podlahou. Podpírá ji jedenáct stojen z ocelových profilů.

Může se hodit

Hledáte své vysněné bydlení? Najděte si ho na Reality.iDNES.cz. Nabízíme byty, domy i pozemky po celé ČR.

"Galerie má sice světlou výšku 1,68 metru, takže nesplňuje požadavky obytného prostoru, ale hodí se na odpočinek nebo hraní karet," vysvětluje Milan. Jako samostatné místnosti pak slouží ložnice rodičů a dětský pokoj.

IKEA i atypy

 V bytě chybí svislé trámy (neomezují tak rozmístění nábytku), což je dáno konstrukcí krovu, který drží pozednicová táhla, ukotvená do betonové podlahy. Celkem sedm párů táhel je buď přiznaných, nebo různě ukrytých: v příčkách, ale třeba i v televizním nábytku na míru, který navrhl Milan a vyrobil šikovný truhlář.

Na galerii se stoupá po ocelovém schodišti s dřevěnými schodnicemi. V úrovni pod nimi leží schody do bytu. Vlevo vzadu je vidět část pracovního koutu. Podlahu pokrývají lepené dřevěné parkety.

Majitel si také nakreslil a do výroby zadal atypickou kuchyni do písmene U, nízký barový pult, jídelní stůl a příborník. Další nábytek je typový včetně kousků z IKEA, z nichž si některé přizpůsobil k obrazu svému. Například nástěnné rámečky na zdi v pracovním koutě nad vstupním schodištěm se prodávají připevněné nad sebou na tyči. Milan je sundal a použil samostatně.

Jedinečný charakter dodává bytu cihelná stěna jednoho z komínů a také cihlová a vínová barva výmalby na vybraných zdech.

Bydlení Milana a Pavly zaznamenalo určité změny od doby, kdy se jejich dcerka začala sama pohybovat po bytě. "Nad vstupní schodiště do bytu jsme nainstalovali široká bezpečnostní vrátka, která jsem vyrobil, druhá přišla pod schody na galerii, tam stačila úzká typová. Pod galerijní schodiště přijde síť z provaznictví ze Skorkova, aby malá nepropadla dolů," vysvětluje Pavla.

Pohled na galerii s vestavěnými úložnými prostory, kde je světlá výška 1,68 m.

"Celkově jsme tu spokojeni až na to, že se prostor i přes 20cm vrstvu izolační vlny v extrémně horkých dnech přehřívá. A také bojujeme s úložnými prostory. Ale to už je asi úděl všech půdních bytů," míní závěrem Milan.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.