Vytápění domu je řešeno plynovým stacionárním kotlem, kotlem na tuhá paliva a

Vytápění domu je řešeno plynovým stacionárním kotlem, kotlem na tuhá paliva a krbovou litinovou vložkou obestavěnou masivní opukou a pískovcem. | foto: Jiří Pražan

SOUTĚŽ: Žijí na statku. Z půdy mají byt o 220 metrech čtverečních

  • 52
Dalším příspěvkem do naší soutěže o nejkrásnější podkroví je půdní byt v bývalém statku z roku 1910. Rodina, která zde žije, zdědila stavení na Českomoravské vrchovině po předcích. Na půdě původní hospodářské usedlosti vybudovali majitelé svépomocí byt o velikosti 220 metrů čtverečních.

Naši předci vybudovali statek se třemi obytnými místnostmi bez sociálního zařízení, malý a velký chlév se stodolou a stájemi. Na nyní obytné půdě bylo téměř celé století uskladněno seno. S rekonstrukcí tohoto stavení jsme začali v roce 1997. Půdní prostory jsme proměnili na byt o velikosti 220 metrů čtverečních.

Rekonstrukci přízemí včetně podřezání celého objektu jsme dokončili v roce 2000. Většinu odborných i méně odborných prací jsme zvládli svépomocí, a proto i hrubá kalkulace vychází na pouhých 1,4 milionu korun. Díky tomu ale máme ke statku obrovský vztah.

Po celkové modernizaci máme v domě dvě kuchyně, dvě koupelny, pět uzavřených ložnic, podkrovní mezonet a obytné prostory s krbem a kachlovými kamny. Jedna z ložnic slouží i jako pracovna, v další je masérské lehátko a houpací křeslo a je vyzdobená fotografiemi a pohledy z cest a vlastními výkresy jeho obyvatelky.

Při rekonstrukci se majitelé snažili do domu vpustit co nejvíce přirozeného světla.

Uprostřed chlapeckého pokoje je rýsovací prkno a fotbálek. Druhá dcera obývá nejmenší, zato nejútulnější pokoj členěný jak úrovní a typem podlah, tak půdorysem pokoje i šikmou stěnou podkroví. Dominantou pokoje je netypický paraván.

Horní koupelna má dvě umyvadla, aby se ráno všichni vešli, velikou rohovou vanu se schůdkem a sprchový kout se sedmibarevnou náladovou sprchou. Dolní koupelna nám slouží jako rozlehlá prádelna. Na jednu z toalet jsme umístili velmi praktický závěsný bidet.

Celý projekt byl koncipován tak, aby se celá rodina mohla scházet uprostřed velkého obytného prostoru, ať už v jídelně nebo v sousedním obývacím pokoji s koženou sedací soupravou. V tomto ústředním prostoru máme i piano. 

V obývacím pokoji je místo i na piano.

Při rekonstrukci jsme se snažili do domu vpustit co nejvíce přirozeného světla. V domě je proto 21 dřevěných oken různých velikostí včetně francouzských, která skýtají nejcennější pohledy na zalesněné kopce a rozkvetlé louky, naše pasoucí se ovečky a také na posezení s ohništěm pod košatou lípou.

Eternitovou krytinu střechy doplňuje devět střešních oken a dva prostorné vikýře orientované na jih. V průběhu dne slunce prostupuje celým domem a vytváří světelné efekty, zdůrazňující strukturu dřevěných borových podlah. Předností tohoto půdního prostoru jsou obnažené trámy a krovy s původními tesařskými vazbami starých mistrů.

K originalitě podkroví patří na míru vyrobené zabudované prostorné skříně, interiérové dveře podle vlastního návrhu (kombinace dřeva a skla, které tak do všech místností přivedou ještě víc světelných paprsků, aniž by se narušilo soukromí každého z nás) a taktéž vlastnoručně navržené samostatně stojící skříně.

V praktické kuchyni je spousta odkládacích ploch. Jedna část desky je nahrazená nerezem včetně hlubokého dřezu.

V kuchyni jsme se zaměřili na praktičnost. Důraz jsme kladli na množství odkládacích ploch, vestavěli jsme myčku a část pracovní desky jsme nahradili nerezem včetně hlubokého dřezu. Osvětlení je řešeno prakticky a efektně, použili
jsme i mnoho zrcadel.

Chloubou našeho půdního bydlení je 42 let stará palma Julie, vypěstovaná ze semínka z bývalé Jugoslávie. Její důležitost jsme podtrhli náladovým bodovým halogenovým nasvícením.

Nedaleko palmy stojí téměř osm metrů vysoký fíkus spojující společně s dřevěným schodištěm hlavní obytný prostor s mezonetem určeným k odpočinku a soukromí.
Dominantou podkrovního bydlení je zděný pult ze starých cihel, pocházejících z místní cihelny.

Dominantou podkrovního bydlení je zděný pult ze starých cihel, pocházejících z

Zděný pult ze starých cihel odděluje kuchyňský kout od obývací části.

V naší rodině se často vaří a peče a právě onen pult nám dovoluje komunikovat spolu navzájem i s návštěvou již během přípravy pokrmů, což je pro nás hodně důležité.

Milujeme přírodní materiály, všelijaké dekorace ze dřeva, ručně pletené košíky a ošatky, kamínky a mušličky. Maminka je velice šikovná, proto náš dům všude zdobí drátkované ozdoby, kameny. Také jej zkrášluje keramika.

Snažíme se zachovat úctu ke starému nádobí, náčiní a nářadí, ale i k cenným kusům nábytku, které jsme po šetrném ošetření umístili na původní místo, kde stály i před sto lety. 

Chloubou majitelů je 42 let stará palma Julie, vypěstovaná ze semínka z bývalé Jugoslávie. Její důležitost je podtržena náladovým bodovým halogenovým nasvícením.

Vytápění domu je řešeno plynovým stacionárním kotlem, kotlem na tuhá paliva a krbovou litinovou vložkou obestavěnou masivní opukou a pískovcem.

Smaragdově zelená veliká kachlová kamna jsou památkou po babičce a dědečkovi. Byla zrekonstruována a opět funkčně postavena zkušeným kamnářem do přízemí našeho statku. Mají litinový kamnovec a dvě trouby k pečení masa i výborných kynutých buchet.

Mezi zajímavosti bychom bezpochyby zařadili skvostné srubové křeslo, které jsme dostali jako dar od přátel a je každému příchozímu k dispozici hned v hale poté, co projde květinovou zimní zahradou. Další pozoruhodností je i způsob zateplování v některých místnostech. K izolaci totiž byla použita ovčí vlna. 

Statek je oázou klidu pro naši pětičlennou, velmi společenskou rodinu, takže se často využívají i přízemní prostory, které nabízí samostatný apartmán. Dům má duši našich předků, dýchá současností, ale i minulostí.

Pohled na statek. Výhodou stavení je uzavřený dvůr, který poskytuje opravdové
Pohled na statek. Výhodou stavení je uzavřený dvůr, který poskytuje opravdové

Pohled na statek. Výhodou je uzavřený dvůr, který poskytuje opravdové soukromí.

Podmínky soutěže

Pro účast k soutěži postačí zaslat text s potřebnými informacemi a fotografie, nejlépe šířkové, oceníme také plánek, fotografie původního stavu v případě rekonstrukce či vynaložené finanční náklady. Určitě zdůrazněte zajímavé detaily a vychytávky, na které jste v bytě pyšní, kromě fotografie připojte nejlépe i jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz zašlete co nejdříve:

* fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkové)

* plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)

* text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek

* počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je znáte)

* informaci, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)

* autor projektu/návrhu (pokud ho znáte)

* telefonní spojení

* jméno

* místo - stačí uvést město

* do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty bude odborná porota hodnotit zejména na základě těchto kritérií:

- architektonické řešení a estetický dojem

- originalita zařízení interiéru

- dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání

- praktičnost pro každodenní obývání/práci.

Podrobné informace a podmínky k soutěži naleznete ZDE.