Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První dům na světě vzlétl do oblak. Stačilo k tomu 300 balonků

  1:00aktualizováno  20:19
Nedaleko Los Angeles se vznesl před pár dny dům a udržel se ve vzduchu celou hodinu. Inspiraci našli tvůrci tohoto pokusu v animovaném filmu Vzhůru do oblak.

Televizní stanice National Geographic Channel a tým odborníků realizovali svůj sen o létajícím domě v neanimované praxi 5. března. Ze soukromého letiště východně od Los Angeles vypustili k oblakům dům, samozřejmě vylehčený model o rozměrech 4,8 × 4,8 × 5,4 m. Stejně jako ve filmu jej vynesly do vzduchu balony.

Bylo jich celkem 300, výšku měly přes dva metry a připočítáme-li délku lan, jež je s maketou domku spojovaly, odpovídala by celková výška desetiposchoďovému činžáku.

Pokus se připravoval na soukromém letišti nedaleko Los Angeles.

Pokus se připravoval na soukromém letišti nedaleko Los Angeles.

Balony naplněné héliem vynesly dům, v němž byli dva piloti a dvojčlenná posádka až do výšky 3 000 metrů. Nad kalifornskou pouští jej udržely ve vzduchu celou hodinu. A třebaže dům, jehož rozměry odpovídaly skutečnému domu, vážil podstatně méně (2 000 kg + 2 000 kg zátěž + 300 kg posádka), padl touto akcí rekord, byl to vůbec první dům, který "vzlétl".

Rekord ostatně padl ještě jeden, do vzduchu bylo toto dílo, na němž se něco přes dva týdny podílel tým vědců, inženýrů a pracovníků National Geographic, dopraveno na dosud největším svazku balonů. Celý projekt se uskutečnil v rámci natáčení seriálu "Jak těžké to může být?" (How Hard Can It Be?), který se začne vysílat na této stanici letos na podzim.

A komentáře tvůrců? Ty jsou různé, zatímco výkonný producent projektu Ben Bowie soudí, že celý experiment prokázal, že "ve skutečnosti není možné udělat létající dům", producent Ian White namítá: "Ale můžeme nechat vzlétnout dům vylehčený a letět s ním bezpečně s lidmi na palubě."

Co dokáže 300 balonků: dům se udržel ve vzduchu asi hodinu..

Co dokáže 300 balonků: dům se udržel ve vzduchu asi hodinu..

Vzhůru k oblakům

Mezníkový byl i film, který tvůrce létajícího domu inspiroval. Byl prvním 3D filmem společnosti Pixar, prvním snímkem v kategorii animovaných a 3D filmů zahajujících festival v Cannes, držitelem cen Americké filmové akademie za nejlepší animovaný film a za nejlepší originální scénář a nejlépe recenzovaným všeobecně promítaným filmem filmem roku 2009.

Jeho hrdina je přitom dosti nehrdinský, je jím osamělý vdovec plný stesku po své ženě, který chce alespoň po manželčině smrti splnit její velký sen o dobrodružné výpravě do Jižní Ameriky. Podaří se mu to teprve v pokročilém věku 78 let, kdy mu hrozí zbourání jeho domu a dožití v domově pro přestárlé.

Carl prostě přemění svůj dům ve vzducholoď nesenou tisíci balonků, s níž nakonec u kýženého cíle přistane. Situaci mu ovšem zkomplikuje zjištění, že "na palubě", tedy v domě, má černého pasažéra, osmiletého Russella, který je spolužákům pro smích a otec na něho nemá čas. Sní proto o divočině, v níž nikdy nebyl. Největší dobrodružství tak expedici čekají vlastně teprve po "zabydlení".

Fantazie o létajícím domě se zrodila v hlavě režiséra Petera Doctera, který vycházel ze svých občasných snů o tom, jak uniknout životu, který začne příliš deptat.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Luxusní vilu postavili v jeskyni. Příjemný chládek je skvělým bonusem

Skálu doplňuje mramor, který nechali architekti dovézt ze sousedního ostrova...

Na řeckém ostrově Théra v souostroví Kyklady vyrostla vila Oia od studia Kapsimalis. Bílá stavba respektuje původní...

Kliky, které vypadají jako roxorový drát či Eiffelovka. Podívejte se

Klika Rocksor - inspirací byl roxorový drát do betonu

Netradiční inspirace industriální architekturou, svítící rukojeti i nezvyklé využití materiálů jako sklo či kůže… Tak...

Vrací slávu českému autorskému textilu. Tkát dokážou jako málokdo

Linda Kaplanová a Klára Spišková se staly Objevem roku 2017.

Klára Spišková a Linda Kaplanová se potkaly před lety v Ateliéru textilní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v...Najdete na iDNES.cz