I z takového bazénu lze vytvořit místo pro každodenní náročný trénink.

I z takového bazénu lze vytvořit místo pro každodenní náročný trénink. | foto: Albixon

Co dokáže protiproud: zlepší kondici, přesto velký bazén nepotřebujete

  • 11
Mít doma na zahradě bazén s délkou 25 či dokonce 50 metrů si může dovolit jen málokdo. Do menšího bazénu lze však použít protiproud a můžete trénovat jako olympionik. Pořídila si jej například i Simona Baumrtová, nejúspěšnější česká plavkyně současnosti.

Záleží na každém, zda si chce dopřát aktivní plavání či výrazně zlepšit své plavecké schopnosti a kondici. Je to ideální řešení pro každého, komu se nechce navštěvovat velké a často přeplněné veřejné bazény.

Samozřejmě nejlepší je pořídit si protiproud hned v okamžiku, kdy se pouštíte do stavby bazénu, závěsné provedení lze však instalovat i dodatečně, a to dokonce i do nadzemního bazénu. To tvrdí zástupci bazénového specialisty, společnosti Albixon, která je partnerem soutěže iDNES.cz Moře na vaší zahradě.

Co umí protiproud

I mistryně Evropy v krátkém bazénu Simona Baumrtová trénuje doma v bazénu s protiproudem.

Protiproud je patentovaný systém vytvářející v bazénu šumivý vodní proud. Pomocí trysek je možné vzduchové a vodní proudění nasměrovat a regulovat podle přání či schopností plavce.

Protiproudy produkují obrovské množství bublinek bohatých na kyslík, takže jde i o příjemnou relaxaci.

Bazénové protiproudy se dělí na zabudované a závěsné.

Zabudovaný protiproud je vhodný pro bazény zapuštěné do země. Uvažovat o něm je výhodné už při první myšlence na pořízení tohoto doplňku zahrady či domu, protože možná zjistíte, že nepotřebujete osmimetrový bazén, ale že postačí podstatně kratší. A tedy i levnější. Protiproud pořídíte kolem 30 tisíc, takže můžete na samotném bazénu a jeho velikosti opravdu hodně ušetřit. Proto bývá velmi oblíbený i pro vnitřní bazény.

Ideální je pořídit si protiproud už v rámci výstavby bazénu, protože se montuje do bazénové stěny. Vybrat si můžete také libovolný design jeho přední části. Zabudovaný protiproud se skládá z výkonného čerpadla, spojovacích armatur, uzavíracích ventilů, pneumatického tlačítka spínání protiproudu, přisávání vzduchu a elektropneumatického ovládání.

„Trysky se umisťují do čelní stěny bazénu, většinou na kratší stranu, pokud možno naproti skimmeru a schůdkům tak, aby byl plavec při plavání vzdálený od stěny alespoň 1,5 metru,“ doporučuje Vojtěch Drda, produktový manažer společnosti Albixon.

Některá zařízení umožňují regulovat intenzitu proudu vody a přisávání vzduchu prostřednictvím trysek.

Závěsný protiproud bývá vhodný jak pro zapuštěné, tak pro nadzemní bazény. Toto provedení lze snadno instalovat do již postavených bazénů, zprovoznění je jednoduché.

Jako příslušenství k oběma typům protiproudů se dodávají také speciální nástavce, které slouží jako masážní prostředky. Existují i mobilní závěsná zařízení s tryskou, případně i s osvětlením. Tyto protiproudy se také umisťují na ochoz bazénu. Nevýhoda? Nižší výkon a prostorové umístění nad ochozem. Výhodou je pak možnost dodatečné montáže na stávající bazény.

I z takového bazénu lze vytvořit místo pro každodenní náročný trénink. Pokud jej doplníte o zastřešení, lze v něm trénovat po většinu roku.

Podmínky pro pořízení

Před pořízením bazénového protiproudu byste se měli zamyslet nad tím, proč si jej pořizujete. Bazénové protiproudy s průtokem do 40 m3 za hodinu jsou ideální pro lehké plavání nebo masáže.

Svým výkonem jsou vhodné pro všechny uživatele, včetně rodin s dětmi. Silnější protiproudy s průtokem 40 m3 za hodinu a více by měli volit zdatnější plavci, kteří chtějí zlepšit svou kondici a plavecké schopnosti.

Zařízení pro protipoud

Protiproudy slouží k prodloužení délky bazénu a vytvářejí velmi silný proud vody a vzduchu, proti kterému se plave. Máte podobný pocit, jako když plavete proti proudu v řece. Ale v bazénu si můžete proud vody regulovat podle potřeby.

Velmi důležitý je výkon protiproudů. Na trhu jsou protiproudy o výkonu 24 až 88 m3 za hodinu s rychlostí proudící vody kolem 25 km/h. Minimální výkon čerpadla pro kondiční plavání se doporučuje 60 m3 za hodinu.

Například součástí protiproudého zařízení Elegance (Albixon) je motor (čerpadlo) o příkonu 2,2 kW. Elektrické čerpadlo má být umístěné co nejblíže k bazénu, aby se docílilo maximálního výkonu a snížily se ztráty způsobené třením.

Optimální vzdálenost je přibližně jeden metr od bazénu. Naopak maximální vzdálenost od bazénu by neměla překročit 15 m. Ideální situace? Umístit protiproud společně s ostatní bazénovou technologií přímo do šachty k bazénu.

Nedílnou součást zařízení představují čerpadla, která ovšem nejsou samonasávací, proto je důležité, aby byla umístěna pod úrovní hladiny bazénové vody. Technologickou místnost pro zařízení musíte dostatečně větrat, aby se zabránilo srážení (kondenzaci) vody. Tak se zajistí správný chod zařízení.

Pro děti můžete nastavit protiproud podle jejich možností.

Soutěž Moře na vaší zahradě

Nechce se vám investovat do nového zařízení na úpravu a čištění vody? Nemusíte. Stačí, když budete nadcházející tři týdny pečlivě sledovat články věnované této tematice na webu bydlení iDNES.cz, případně se podívat na webové stránky společnosti Albixon.

Celkem ve čtyřech článcích se dozvíte řadu důležitých informací k této problematice. Pokud pak na závěr (v testu zveřejněném 26. 4.) odpovíte správě na všechny tři otázky, máte šanci být zařazení do slosování a vyhrát některou ze tří opravdu atraktivních cen od společnosti Albixon:

Hlavní výhrou v soutěži je automatická solnička Hidrolife s funkcí hlídání pH v hodnotě 42 350 Kč, druhou cenou automatický bazénový vysavač Scrubber v hodnotě 30 250 Kč a třetí cenou solární sprcha Big Happy v hodnotě 7 248 Kč.

Více o soutěži zde.

1. cena v soutěži: automatická solnička Hidrolife s funkcí hlídání pH v hodnotě 42 350 Kč

2. cena v soutěži: automatický bazénový vysavač Scrubber v hodnotě 30 250 Kč

3. cena v soutěži: solární sprcha Big Happy v hodnotě 7 248 Kč