Původní vzhled krytu civilní protiletecké ochrany i s betonovou kozou. Ta...

Původní vzhled krytu civilní protiletecké ochrany i s betonovou kozou. Ta posloužila jako nohy stolu. | foto: Tom Garcy

Objevili starý kryt v centru Prahy. Přestavěli ho na vlastní pánský klub

  • 37
Je jich pět, milují hudbu a chtěli soukromý pánský klub. Opuštěný kryt civilní protiletecké ochrany na Praze 1 byl ideálním místem. Během čtyř měsíců vytvořili z prázdného a zanedbaného prostoru klub Beats.PM Lounge, který je takovým prodlouženým obývákem. Za jeho návrhem stojí designér Tom Garcy.

Kryt určený k civilní protiletecké ochraně obyvatelstva byl postavený v suterénu činžovního domu před druhou světovou válkou. V minulosti sloužil prostor o velikosti 35 metrů čtverečních jako skladiště a sklep.

Pětice kamarádů s vášní pro hudbu o podobném prostoru již dlouho uvažovala. Samotné hledání pak bylo k jejich údivu otázkou chvilky. Dozvěděli se o prázdném krytu a začali s majitelem jednat.

Z krytu soukromý klub

Jejich nápad o vlastní klubovně, kde by poslouchali hudbu, se líbil a jednání proběhlo bez problému.

Realizaci tedy nic nebránilo. Výhodou byly zachované původní chodby, kterými se během rekonstrukce mohla vynášet suť.

Strop klubu má v nejvyšším místě 2,5 metru a v nejnižším místě pod průvlaky dva metry. Výška prostoru se zvýšila díky snížení podlahy ve tvaru do L, které nyní slouží jako sokl na sezení. V místnosti je bar, prostorné rohové sezení a produkce hudby.

Boční stěny jsou z akustického sádrokartonu nepravidelně vyplněného izolační vlnou. Kožená pohovka je vyrobena na zakázku. Bar a místo pro DJe tvoří ocelová konstrukce s přivrtanými stavebními betonovými překlady z hrubého neopracovaného betonu. Pracovní plochy jsou z leštěného nerezu. 

Původní větrací šachty krytu jsou vyplněné vzduchotechnikou pro přívod a odvod vzduchu. Celý klub je ozvučený technikou Yamaha.

Prostorné rohové sezení bylo vytvořeno na zakázku.

Designér Tom Garcy, který je jedním z pěti zakládajících členů, využil v interiéru hrubé a studené materiály. V klubu převládá surový beton v podobě stavebních betonových překladů, nerez a očištěné staré cihly.

Uplatnění našla i betonová stavební koza, která v krytu zůstala z minulých dob, kdy sloužil jako skladiště a sklep. Kozu se podařilo obnovit a využít jako nosník stolu v novém klubu.

Výsledkem je designově čistý až syrový minimalismus, který odkazuje na původní účel protileteckého krytu.

Tom Garcy

Studoval na Fakultě architektury ČVUT, ale studium dokončil na VŠUP. Prošel ateliéry grafického designu, vizuální komunikace a nových médií. Pohybuje se na poli reklamy a grafiky a současně designu interiéru.
Více informací na www.garcy.net a www.beats.pm

Koncepce celého prostoru vychází z několika až tetrisově do sebe zapadajících písmen L.

"Klub Beats.PM Lounge je ryze VIP prostor, do kterého se lze dostat pouze skrze známost některého ze zakladatelů. Náplní klubu je zejména zážitek z poslechu v Česku nepříliš rozšířených žánrů britské hudby," vysvětlil pro iDNES.cz návrhář Tom Garcy.

"Nejdůležitějším krokem bylo odhlučnění celého prostoru. V okolí by hudbou neměl být nikdo rušen. Snažíme se všem vycházet maximálně vstříc. Prostor ovšem není klasickým klubem. Větší množství lidí se v něm schází pouze příležitostně," uzavírá designér.