Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hluk nad hlavou ničí sousedské vztahy. Dlažba nemusí být rizikem

  1:00aktualizováno  1:00
Hluk. To je největší problém panelových bytů. Slyšíte klapot bot, zvuk televize i sousedské hádky. Často se situace zhorší v okamžiku, kdy dojde k rekonstrukci u sousedů. „Trnem v uchu“ bývá hlavně dlažba.

Vánoční a silvestrovské oslavy prověří sousedské vztahy, zejména tam, kde mají sousedé v horním podlaží na podlaze dlažbu. | foto: Profimedia.cz

Výměnu starého PVC za dlažbu, zejména v předsíni či kuchyni, ocení sice majitel bytu, nikoli však jeho soused. Při pokládce na betonovou podlahu mívají většinou sousedé postaráno o hodně nepříjemný zvukový „doprovod“. 

Zejména pokud nosíte na doma obuv s tvrdou podešví (třeba domácí pantoflíčky na podpatku) nebo máte špatně položenou dlažbu s propadlými spárami, přes něž posouváte židle na kovovém podnoží, o dětských autíčkách a jiných mobilních hračkách nemluvě.

Může se hodit

Uvažujete o koupi nového bytu? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Sháníte vhodnou dlažbu nebo jinou podlahovou krytinu?  Ušetřete až 30% díky porovnání více nabídek na AAAPOPTAVKA.CZ.

Pod plovoucí nebo elastické krytiny existuje celá řada podložek v různých tloušťkách a cenách ( většinou od 2 do 5 mm tloušťky, v cenách od 9 do přibližně 500 Kč, u levných produktů však jejich účinnost časem mizí, například takzvaně vypraskají).

V případě dlažby se jako účinné doporučují především dva výrobky, izolační panely SDI od společnosti Lasselsberger nebo Ditra Sound se značkou Schlüter Systems, těžká fólie na polyetylénové bázi opatřená nosným rounem. Jejich použitím se sníží kročejový zvuk o 13 až 18 decibelů. A to je opravdu hodně, protože lidské ucho vnímá hluk snížený o 10 dB jako zvuk snížený o 50 procent!

Pod dlažbu se používá 8 mm vrstva lepidla.

Pod dlažbu se používá 8 mm vrstva lepidla.

Minerální vlna jako jistota

Pod pojmem „izolační panely SDI“ se skrývají lehké obdélníky 60 × 80 cm z minerální vlny s tloušťkou 4,8 mm. Stavební výška se tak při pokládce zvýší minimálně, panely lze díky použitému materiálu snadno upravit na potřebnou velikost.

Savé podklady, které musí být suché, pevné a soudružné, je nutné penetrovat, na nenasákavé se používá nátěr (CP 203 s obsahem plniva). “Po obvodě stěn je nutné použít samolepicí separační pásky, aby se přerušily akustické mosty mezi dlažbou a stěnou,“ upozorňuje Miroslav Diviš ze společnostiLasselsberger. Papírovou páskou se ze stejného důvodu přelepí spáry mezi deskami.

Na podlahu se pod panely používá bílé flexibilní lepidlo AD 590, totéž pak na panely pod dlažbu. „Počítejte s tím, že jde o rychletuhnoucí lepidlo, které by se mělo do 30 minut zpracovat, proto je nejlepší nalepit na podlahu panely na celou plochu a pak teprve začít s dlažbou. Nalepit panel a na něj hned dlažbu trvá mnohem déle, zbytečně byste se zdržovali,“ upozorňuje zkušený odborník Miroslav Diviš.

Velké nerovnosti je nutné vyrovnat předem betonovým potěrem nebo samonivelační

Velké nerovnosti je nutné vyrovnat předem betonovým potěrem nebo samonivelační stěrkou.

Bílé rychletuhnoucí flexibilní lepidlo se používá pro lepení panelů i dlažby.

Bílé rychletuhnoucí flexibilní lepidlo se používá pro lepení panelů i dlažby.

Zatímco pod panely stačí rozetřít nízkou vrstvu stěrky (3 až 4 mm), pod dlažbu počítejte se stěrkou 8 mm (to znamená přibližně 4,2 kg/m2). Snížení hlučnosti bylo při akustických studiích potvrzeno v rozpětí 16 až 18 dB.

Metr čtvereční izolačního panelu SDI přijde asi na 340 korun. Na takto položené dlažbě lze díky použitým materiálům začít chodit velmi rychle, asi už po třech či čtyřech hodinách, což při rekonstrukcích v paneláku bývá hodně důležité.

Fotogalerie

A výsledek, pokud jde o hluk? "Po dvaceti letech, kdy jsme sousedy pod námi deptali ´klapáním´, jsem se šla zeptat, zda se situace po rekonstrukci změnila," prozrazuje majitelka panelového bytu na fotografiích. "Je to nesrovnatelné, nic téměř neslyšíme," potěšili ji obyvatelé bytu o poschodí níž.

Polyetylénová fólie

Značka Schlüter Systems doporučuje pro snížení kročejového hluku těžkou polyetylénovou fólii Ditra Sound, která má na rubové i lícové straně textilní rounu pro ukotvení do lepidla na lepení dlažby. Kročejový hluk snižuje fólie o 13 dB, ale výsledek může ovlivnit i konkrétní konstrukční skladba.

Kročejový hluk

Přenos hluku do sousedních místností nebo o podlaží níž, způsobený například padajícími předmězty nebo přecházením, se označuje jako kročejový hluk.
Ten se odráží i zpět do místnosti. U lehkých konstrukcí a tvrdých povrch vede k takzvanému bubnovému efektu.

"Pro dobrý výsledek je však nutné použít také pásku na překrytí spojů a obvodovou pásku Ditra Sound-RSK 630," upozorňuje Ing. Martin Knoška, technický poradce společnosti Schlüter Systems.

Fólie má výšku 3,5 mm, je vodotěsná a navíc odolává i působení vodných roztoků louhů, solí, kyselin či organických rozpouštědel nebo olejů. Podobně jako u panelů DSI se lepidlo nanese ozubenou stěrkou (3 × 3 nebi 4 × 4 mm), lepidlo se vybírá podle typu podkladu. Fólie se lepí rubovou stranou k podlaze, na ni pak opět přijde lepidlo a dlažba. Doporučená cena je přibližně 560 korun za metr čtvereční, to je však katalogová cena, která bývá u jednotlivých prodejců nižší.

Autor:Nejčtenější

Vzhled bytu na Žižkově ho děsil. Díky šikovným nápadům má super bydlení

Původní dispozice 4+1 nahradila praktičtější 4+kk.

Žižkovský byt velký 152 metrů čtverečních bylo nutné očistit od předchozí rekonstrukce v koloniálním stylu, která...

Překvapil vás kruhový dům? Pak vás bude vnitřek šokovat

Dům vyrostl na zahradě staršího domku. Architekti se snažili nový objekt...

Běloskvoucí věžička s pěticí strmých schodišť je novostavbou bez zbytečných okázalostí. Netradiční dům, který stojí v...Obří protiletecká věž pro 20 tisíc lidí se promění v park s 228 stromy

Z věže, ve které se při náletech skrývalo často i přes 20 tisíc lidí a ze které...

Jednou z nepřehlédnutelných dominant hamburské čtvrti Sankt Pauli je zhruba 40 metrů vysoká protiletecká věž z...

Ze zdevastovaného malého bytu si mladý muž vytvořil skvělé bydlení

Osm metrů dlouhá skříň je kombinací typových skříní a boxů z překližky. Dovnitř...

Je možné dostat na plochu obývacího pokoje celý byt? Architekt Jakub Heidler to zvládl. Nedávno zrekonstruoval...

Pro svou rodinu vymyslel dům. Domov za Prahou má posuvné stropy

Pavel, původním povoláním strojní inženýr, si venkovský domov navrhl sám.

Dům za Prahou ve tvaru helvétského kříže je v mnohém originální. Nevychází ze žádné typové stavby, ale není ani dílem...

Další z rubriky

Nejkurióznější postele. Podívejte se, v čem jsou lidé ochotni spát

Pojízdná postel s poklopem ze skleněných vitráží je dílem britského designéra...

Člověk prospí až třetinu života. Pro zdravý spánek je důležité, kde a v čem se tak děje. Někomu ale nestačí prosté...

Montované domy se inspirovaly u chatrčí a srubů zlatokopů a dobrodruhů

Dům „ShotGun“ v Santa Monice po rekonstrukci

Dodnes se stavitelé předhánějí v rychlosti, jak postavit rodinný dům v co nejkratší době. Legenda němého filmu, Buster...

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Najdete na iDNES.cz