Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hluk nad hlavou ničí sousedské vztahy. Dlažba nemusí být rizikem

  1:00aktualizováno  1:00
Hluk. To je největší problém panelových bytů. Slyšíte klapot bot, zvuk televize i sousedské hádky. Často se situace zhorší v okamžiku, kdy dojde k rekonstrukci u sousedů. „Trnem v uchu“ bývá hlavně dlažba.

Vánoční a silvestrovské oslavy prověří sousedské vztahy, zejména tam, kde mají sousedé v horním podlaží na podlaze dlažbu. | foto: Profimedia.cz

Výměnu starého PVC za dlažbu, zejména v předsíni či kuchyni, ocení sice majitel bytu, nikoli však jeho soused. Při pokládce na betonovou podlahu mívají většinou sousedé postaráno o hodně nepříjemný zvukový „doprovod“. 

Zejména pokud nosíte na doma obuv s tvrdou podešví (třeba domácí pantoflíčky na podpatku) nebo máte špatně položenou dlažbu s propadlými spárami, přes něž posouváte židle na kovovém podnoží, o dětských autíčkách a jiných mobilních hračkách nemluvě.

Může se hodit

Uvažujete o koupi nového bytu? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Sháníte vhodnou dlažbu nebo jinou podlahovou krytinu?  Ušetřete až 30% díky porovnání více nabídek na AAAPOPTAVKA.CZ.

Pod plovoucí nebo elastické krytiny existuje celá řada podložek v různých tloušťkách a cenách ( většinou od 2 do 5 mm tloušťky, v cenách od 9 do přibližně 500 Kč, u levných produktů však jejich účinnost časem mizí, například takzvaně vypraskají).

V případě dlažby se jako účinné doporučují především dva výrobky, izolační panely SDI od společnosti Lasselsberger nebo Ditra Sound se značkou Schlüter Systems, těžká fólie na polyetylénové bázi opatřená nosným rounem. Jejich použitím se sníží kročejový zvuk o 13 až 18 decibelů. A to je opravdu hodně, protože lidské ucho vnímá hluk snížený o 10 dB jako zvuk snížený o 50 procent!

Pod dlažbu se používá 8 mm vrstva lepidla.

Pod dlažbu se používá 8 mm vrstva lepidla.

Minerální vlna jako jistota

Pod pojmem „izolační panely SDI“ se skrývají lehké obdélníky 60 × 80 cm z minerální vlny s tloušťkou 4,8 mm. Stavební výška se tak při pokládce zvýší minimálně, panely lze díky použitému materiálu snadno upravit na potřebnou velikost.

Savé podklady, které musí být suché, pevné a soudružné, je nutné penetrovat, na nenasákavé se používá nátěr (CP 203 s obsahem plniva). “Po obvodě stěn je nutné použít samolepicí separační pásky, aby se přerušily akustické mosty mezi dlažbou a stěnou,“ upozorňuje Miroslav Diviš ze společnostiLasselsberger. Papírovou páskou se ze stejného důvodu přelepí spáry mezi deskami.

Na podlahu se pod panely používá bílé flexibilní lepidlo AD 590, totéž pak na panely pod dlažbu. „Počítejte s tím, že jde o rychletuhnoucí lepidlo, které by se mělo do 30 minut zpracovat, proto je nejlepší nalepit na podlahu panely na celou plochu a pak teprve začít s dlažbou. Nalepit panel a na něj hned dlažbu trvá mnohem déle, zbytečně byste se zdržovali,“ upozorňuje zkušený odborník Miroslav Diviš.

Velké nerovnosti je nutné vyrovnat předem betonovým potěrem nebo samonivelační

Velké nerovnosti je nutné vyrovnat předem betonovým potěrem nebo samonivelační stěrkou.

Bílé rychletuhnoucí flexibilní lepidlo se používá pro lepení panelů i dlažby.

Bílé rychletuhnoucí flexibilní lepidlo se používá pro lepení panelů i dlažby.

Zatímco pod panely stačí rozetřít nízkou vrstvu stěrky (3 až 4 mm), pod dlažbu počítejte se stěrkou 8 mm (to znamená přibližně 4,2 kg/m2). Snížení hlučnosti bylo při akustických studiích potvrzeno v rozpětí 16 až 18 dB.

Metr čtvereční izolačního panelu SDI přijde asi na 340 korun. Na takto položené dlažbě lze díky použitým materiálům začít chodit velmi rychle, asi už po třech či čtyřech hodinách, což při rekonstrukcích v paneláku bývá hodně důležité.

Fotogalerie

A výsledek, pokud jde o hluk? "Po dvaceti letech, kdy jsme sousedy pod námi deptali ´klapáním´, jsem se šla zeptat, zda se situace po rekonstrukci změnila," prozrazuje majitelka panelového bytu na fotografiích. "Je to nesrovnatelné, nic téměř neslyšíme," potěšili ji obyvatelé bytu o poschodí níž.

Polyetylénová fólie

Značka Schlüter Systems doporučuje pro snížení kročejového hluku těžkou polyetylénovou fólii Ditra Sound, která má na rubové i lícové straně textilní rounu pro ukotvení do lepidla na lepení dlažby. Kročejový hluk snižuje fólie o 13 dB, ale výsledek může ovlivnit i konkrétní konstrukční skladba.

Kročejový hluk

Přenos hluku do sousedních místností nebo o podlaží níž, způsobený například padajícími předmězty nebo přecházením, se označuje jako kročejový hluk.
Ten se odráží i zpět do místnosti. U lehkých konstrukcí a tvrdých povrch vede k takzvanému bubnovému efektu.

"Pro dobrý výsledek je však nutné použít také pásku na překrytí spojů a obvodovou pásku Ditra Sound-RSK 630," upozorňuje Ing. Martin Knoška, technický poradce společnosti Schlüter Systems.

Fólie má výšku 3,5 mm, je vodotěsná a navíc odolává i působení vodných roztoků louhů, solí, kyselin či organických rozpouštědel nebo olejů. Podobně jako u panelů DSI se lepidlo nanese ozubenou stěrkou (3 × 3 nebi 4 × 4 mm), lepidlo se vybírá podle typu podkladu. Fólie se lepí rubovou stranou k podlaze, na ni pak opět přijde lepidlo a dlažba. Doporučená cena je přibližně 560 korun za metr čtvereční, to je však katalogová cena, která bývá u jednotlivých prodejců nižší.

Autor:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

Vesnici chytá amok. Od pohledu jiný dům postavila rodina za dva měsíce

Od prvního pohledu nezvyklá. Taková je nová vila ve švýcarské vísce Rossa, kde...

Nová vila ve švýcarské vísce Rossa, kde žije 150 starousedlíků, má výraznou pruhovanou fasádu, s kterou se vesnice jen...Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Pod Tatrami vzniká ekologická vesnice, lidé budou žít i v domech z hlíny

Ukázka malé ekologické dřevěné stavby v Krásných Sadech, která ještě čeká na...

Unikátní projekt ožívá v podhůří slovenských Tater. Na zhruba stohektarovém pozemku vyroste šedesátka rodinných domů ze...Další z rubriky

Dům, kde se neřešily náklady, ale pouze horko a soukromí majitelů

Kamenný obklad a uzavřená fasáda činí z domu na rohové parcele pevnost, do níž...

Vnitřní prostor maximálně otevřený do zahrady je hlavní mantra současného moderního bydlení. Představujeme vám dům,...

Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

1

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak...Najdete na iDNES.cz