Prosklené stěny obývacího pokoje s masivními dřevěnými rámy vytvářejí zajímavý...

Prosklené stěny obývacího pokoje s masivními dřevěnými rámy vytvářejí zajímavý architektonický prvek. Z ustupujícího druhého podlaží spadá směrem k jihu šikmé prosklené zastřešení. | foto: Andrea Martiradonna

Dům plný denního světla, kde sprcha teče rovnou ze střechy do bazénu

  • 68
Moderní prázdninový dům postavený nedaleko italského města Bologna má od pohledu daleko do typické středomořské vily. Téměř transparentní budova však nabízí vedle nejmodernějšího komfortu i pocit soukromí a pohostinnou náruč plnou slunce.

Řešení domu vychází ze dvou základních požadavků majitelů: najít originální řešení vzdálené běžným stereotypům a využít nejmodernější technologie, které zajistí pohodlné užívání a nízkonákladový provoz domácnosti.

Další zajímavé návštěvy v časopise Můj dům

Architekti z ateliéru Studio Damilano přidali další aspekt, a to poetickou světelnou scénu. Nejdříve kolem pozemku navrhli bariéru zeleně, která jej odděluje od okolí a vytváří chráněné útulné prostředí vhodné pro rodinné bydlení.

V tomto zákoutí pak bylo možné navrhnout bohatě prosklenou architekturu s otevřenými prostory, které jsou naplněny světlem a udržují interiér a zahradu v neustálém spojení.

Na počátku nebyla kostka

Když se řekne moderní architektura, mnozí si vybaví prosklenou krychli či kvádr, uvnitř rozčleněný na jednotlivé místnosti podle více méně ustáleného dispozičního schématu a potřeb rodiny.

Jižní stranu domu a bazén lemuje dlážděná terasa z kamene z místních lomů.

Tento dům však vznikal spíše opačným způsobem, a to adicí, a nikoliv dělením. Jednotlivé celky na sebe navzájem navazují a jejich spojováním se zrodila výsledná kompozice.

Vstup vede přes stíněné závětří zapuštěné do západní fasády. Zádveří splývá v jednolitý celek se schodišťovou halou a hlavním obývacím prostorem, ze dvou stran plně proskleným, otevřeným na jih na terasu s bazénem. Tento prostor se prolíná také směrem vzhůru do druhého podlaží a je zastřešený šikmou prosklenou střešní plochou.

Cesta domem vede dále do kuchyně s jídelnou a pokračuje na krytou terasu s venkovním stolováním.

Severní ložnicová část obsahuje ložnici rodičů, na niž se váže šatna, koupelna a domácí fitness. Schodiště, umístěné blízko vstupu do domu, nás přivádí do horního podlaží s halou, velkým pokojem a koupelnou.

Na galerii u schodiště architekti umístili knihovnu s impozantním výhledem do obývacího pokoje a také ven k bazénu. Téměř polovinu horního podlaží zaujímá zelená střecha a střešní terasa.

Téměř ze všech částí domu je vidět na prosklené nároží v přízemí, jemuž dominuje atypický pracovní stůl vyrobený na míru.

Spojené nádoby

Jednotlivé místnosti, které navzájem provozně souvisejí, nejsou odděleny standardními dveřmi, ale posuvnými prosklenými dveřmi (kuchyň s obývacím pokojem, ložnice s koupelnou, ložnice s šatnou a podobně), jinde architekti jako optický předěl a spojení zároveň navrhli dřevěné žaluziové prvky.

Světlo jako neviditelný, ale všudypřítomný host volně plyne z jednoho prostoru do druhého, odráží se od bílých stěn a světlých podlah a násobí tak svůj účinek. Sluneční paprsky míří ráno z kuchyně do obýváku, přes ložnici do koupelny a dále až do tělocvičny.

K večeru zapadající slunce vrhá dlouhé stíny opačným směrem. Od bazénu se odlesky vodní hladiny „přelévají“ do domu téměř po celý den, stejně jako světlo přicházející shora prosklenou střechou.

„Dům si nelze představit ani navrhnout bez denního světla,“ říká architekt Duilio Damilano, autor projektu.

Podobně jako hudba, také světlo dokáže vytvořit v prostoru jedinečnou „symfonii“, působící na každého neopakovatelným dojmem. Světelná scéna se mění v průběhu dne i s ročním obdobím a tvoří jeden ze „stavebních kamenů“ kompozice domu.

Neviditelné jistoty

Neviditelnou, prozaickou, ale důležitou základnu tohoto poetického domova představuje systém inteligentní domácnosti, který kontroluje a ovládá veškeré technické vybavení, vytápění a chlazení, osvětlení, zabezpečení, vyhřívání bazénu, zavlažování zahrady a podobně.

„Světlo bylo vždy důležitou součástí mého přístupu k architektuře a prochází celým projektem. Mám tím na mysli osvětlení, které přesahuje fyzikální aspekty svítidel a stává se nedílnou součásti architektury. Je to intuitivní pocit, který pramení v hloubi duše a až poté se pojí s racionálním myšlením. Dům si nelze představit ani navrhnout bez denního světla,“ říká architekt Duilio Damilano, autor projektu.

Technické údaje

Užitná plocha: 250 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, zdivo z pórobetonových tvárnic, stropy železobetonové monolitické, sádrové omítky, obvodový plášť: pórobeton. zdivo 200 mm, tepelněizolační vrstva ze skelné vlny 80 mm, větraná vzduch. mezera, vnější přizdívka z cihel tl. 120 mm
Výplně otvorů: okna a prosklené stěny s dřevěnými rámy a izolačními dvojskly, dveře dřevěné do obložkových zárubní, atypické skleněné
a dřevěné posuvné
Vytápění: podlahové teplovodní vytápění, kondenzační plynový kotel, ohřev teplé vody zajišťují vakuové solární kolektory
Technické vybavení: centrální zabezpečení, automatické zavlažování zahrady, klimatizace, systém inteligentního řízení domácnosti

Venkovní sprcha, integrovaná v přesahující střeše, s proudem spadajícím přímo do bazénu, patří k praktickým a velmi působivým architektonickým detailům.

Autor

Duilio Damilano
Vystudoval architekturu na Polytechnické univerzitě v Turíně a v Miláně, kde absolvoval workshopy architekta Daniela Liebeskinda. Pochází z rodiny sochařů, což ovlivnilo jeho smysl pro hmotu a pojetí architektury. V r. 1990 založil vlastní ateliér Damilano Studio, zabývá se především návrhy obytných budov, administrativních a komerčních staveb v Itálii i v zahraničí
Spolupráce: arch. Claudia Allinoio, Fabio Attii

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.