Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pronájem družstevního bytu: na co si dát pozor

  1:00aktualizováno  1:00
Máte družstevní byt a chcete ho pronajmout, bohužel ale nemáte zcela volnou ruku. Vlastníkem družstevního bytu je totiž bytové družstvo a vy jako člen bytového družstva jste pouze jeho nájemcem. Nájemní smlouvu s družstvem máte tudíž uzavřenou právě vy.
Nájemce je výrazně chráněn zákonem, podnájemce nikoliv.

Nájemce je výrazně chráněn zákonem, podnájemce nikoliv. | foto: Profimedia.cz

Pokud ho budete chtít přenechat někomu dalšímu, musíte s ním mít nikoliv nájemní, ale již podnájemní smlouvu. A co víc, musí být přitom splněny určité podmínky. V první řadě musí být smlouva uzavřena písemně. To nařizuje zákon.

Bez souhlasu majitele to nejde

A pak je tu další zásadní podmínka. Aby byla podnájemní smlouva platná, musí mít nájemce - tedy člen družstva - souhlas majitele nemovitosti, tedy například právě bytového družstva.

"A to buď ve formě souhlasu s předáním bytu do podnájmu na konkrétní vymezenou dobu, nebo pro konkrétního podnájemníka," vysvětluje Aleš Budín z realitní kanceláře AAABYTY.CZ. "Je také možné nechat souhlas vlastníka nemovitosti vyznačit přímo na podnájemní smlouvě." Je to ve vlastním zájmu pronajímatele.

U některých družstev totiž toto bývá ve stanovách uvedeno jako jeden z možných důvodů k vypovězení nájemní smlouvy na družstevní byt. Nájemce o byt v takovém případě může dokonce přijít.

Ani po splnění povinnosti mít k podnájmu souhlas si však nájemce nemůže dát do podnájemní smlouvy, co se mu zachce. U družstevního bytu se musí kromě občanského zákoníku řídit navíc ještě i stanovami bytového družstva.

Jednodušší výpověď

Mezi nájemní a podnájemní smlouvou existuje ale ještě jeden velký rozdíl. "Spočívá především v tom, že nájemce je dost výrazně chráněn zákonem, kdežto podnájemce už nikoliv," říká Michal Pitucha z realitní kanceláře STING.

Jinými slovy, v případě podnájemní smlouvy je jednodušší její ukončení. Jednak zaniká okamžikem ukončení nájemní smlouvy. A jednak si pro případ výpovědi můžete dohodnout libovolně dlouhou lhůtu, klidně třeba jen jednoměsíční. Pozor ale, když si ji ve smlouvě výslovně nedohodnete, platí automaticky tříměsíční, jako je tomu u smlouvy nájemní.

Také není u podnájemní smlouvy nutné uvádět důvody výpovědi a není zde ani nutné přivolení soudu jako v některých případech výpovědi z nájemní smlouvy. Navíc při skončení podnájmu nemá podnájemce nárok na jakýkoliv náhradní podnájem. A je jedno, z jakých důvodů byla smlouva ukončena.

Pozor na "vykutálené" majitele

Toho občas využívají i majitelé bytů v osobním vlastnictví. Aby se v případě nutnosti "potížisty" snadno zbavili, tak svůj byt pronajmou například někomu z příbuzenstva či někomu z přátel, komu důvěřují. A teprve tato osoba "pronajme" byt dál, ale již na podnájemní smlouvu.

Když nastane problém, prostě vypoví nájemní smlouvu, a ta podnájemní v tomto okamžiku zanikne automaticky. A podnájemník musí pryč a nemá nárok na nic.

"Z toho vyplývá rada pro všechny poctivé a ukázněné zájemce o nájemní bydlení, aby nájemní smlouvy sepisovali výhradně s vlastníkem nemovitosti," radí Michal Pitucha. "Toto riziko se ale týká pouze pronajímaných bytů v osobním vlastnictví, nikoliv bytů družstevních," upozorňuje současně.

Ostatní je stejné

V ostatním jsou práva a závazky z podnájemní a nájemní smlouvy shodné. "Tedy je nutno identifikovat smluvní strany, předmět nájmu tj. byt a jeho stav, pojmenovat vztah pronajímatele k bytu, určit dobu nájmu a jeho počátek, výši nájemného a poplatků za služby včetně splatnosti plateb, podmínky užívání bytu, odpovědnost za provádění oprav a za případné škody na pronajatém bytě a konečně povinnosti smluvních stran při skončení nájmu bytu," dodává Aleš Budín.

Podnájemní smlouva by měla stejně jako nájemní obsahovat také potřebné přílohy. V prvé řadě byste s podnájemníkem měli sepsat předávací protokol o bytu.

"Ten svědčí o faktu, že podnájemníkovi byly do užívání předány konkrétní předměty a vybavení," říká Michal Pitucha. "Ti, kteří jsou nejopatrnější, si dokonce pořizují jako přílohu smlouvy i fotodokumentaci."

To je vhodné například u nadstandardně vybaveného bytu nebo u pronajímaného luxusního rodinného domu. Součástí předávacího protokolu by měly být také záznamy o aktuálním stavu energií.

Autoři:Nejčtenější

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...

Splňte si sen o roubence. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Řemešín, Kralovice, okres Plzeň-sever. Roubená chalupa má dispozici 1+1 a je na...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Petra s Jirkou potřebují knihovnu. Ze starého obýváku zbyla jen křesla

Petra s Jirkou se rozhodli pro radikální proměnu obývacího pokoje. Na snímku je...

Další díl pořadu o bydlení je inspirací pro všechny milovníky literatury, kteří stejně jako manželé Petra a Jirka...

Funkcionalistický dům v Praze čekal 80 let na svou konečnou podobu

Projekt vily vznikl ještě před válkou, ale dům byl postavený až v sedmdesátých...

Funkcionalistická vila na okraji Prahy prošla před pěti lety důkladnou rekonstrukcí. Její příběh je poněkud...

Další z rubriky

Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

1

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Je jich pět a domov našli v Českém ráji. Všechny problémy překonali

Manželé se rozhodli pro dům, který bude ctít původní ráz vesnice a venkovských...

Po dvanácti letech se manželé s třemi dětmi vraceli z Barcelony a hledali bydlení. Pozemek sháněli v Českém ráji....

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.