Novému pokoji dominuje velká rozkládací pohovka a chytře řešená knihovna z poliček

Novému pokoji dominuje velká rozkládací pohovka a chytře řešená knihovna z poliček | foto: Prima

Proměna starého obýváku v paneláku: inspirujte se skvělými nápady

  • 78
Takový obývací pokoj mají tisíce lidí. Jednu celou stěnu zabírá okno s radiátorem a vstupem na lodžii, do místnosti se vchází dveřmi s kovovými zárubněmi. Ale i zde lze vytvořit příjemné a moderní bydlení, které není chladně minimalistické. A respektuje přání majitelky.

Michal vyhrál proměnu interiéru, pro svou maminku nechal zrenovovat 26 let starý obývací pokoj v Praze 4-Modřanech.

Jiřina, dříve pošťačka a dnes invalidní důchodkyně, tráví v obýváku u televize nejvíce času. Dispozice jí vyhovují, jen nábytek je starý a občas se rozpadá. Vybrat nové zařízení je úkol pro designéry Annu Lacovou a Jana Ranného (Prima 2. 11. ve 21:20).

Původní obývací pokoj byl zařízen před 26 lety

Původní obývací pokoj byl zařízen před 26 lety

Jednu celou stěnu zabírají okna a vstup na balkon, stejné dispozice mají stovky panelákových obýváků

Jednu celou stěnu zabírají okna a vstup na lodžii

"Stávající zařízení je opravdu retro, které pamatuje zlaté časy panelového stylu a posloužilo, jak mělo. Nyní je čas jej vyměnit," charakterizuje původní stav pokoje Anna Lacová.

Majitelka přidává své požadavky, co by v pokoji chtěla - velkou sedačku, knihovnu a samozřejmě televizi. Z barev má ráda červenou.

Problém: zárubně s vypínačem

V modřanském paneláku autoři proměny narazili na chyby, které jsou pro tyto domy typické - olupovala se malba na zdech, panely na stropě se rozestupovaly a vznikla zde velká spára. Z chodby sem vedly dveře v kovových zárubních, natřených na hnědo stejně snad v celé republice. V nich byl umístěný vypínač.

Stěny bylo nutné přebrousit, spáru na stropě utěsnit a také přebrousit. Pokoj se pak samozřejmě nově vymaloval. Nový bílý nátěr dostal i radiátor.

Kovové zárubně ukrývá sádrokarton, na který řemeslníci umístili vypínač

Kovové zárubně ukrývá sádrokarton, na který řemeslníci umístili vypínač

Za normálních okolností by designéři nechali vybourat původní zárubně a nahradili je novými, jenže během 48 hodin, které na proměnu mají, něco takového nelze stihnout. Proto přišel na řadu opět sádrokarton.

Kovové zárubně řemeslníci obložili sádrokartonovými deskami, vznikly tak jednoduché bílé zárubně. Do nich také vyvedli vypínač.

V pokoji ležela téměř nová plovoucí podlaha, která byla dobře a kvalitně položena, a tak tady zůstala, což autorům usnadnilo práci a ušetřilo peníze.

Jednoduchý, ale ne minimalistický

Majitelka se svěřila designérům, že má ráda červenou, ti se jejího přání "chytli" a stěnu kolem dveří nechali vymalovat na vínovo, neboť červená by byla příliš ostrá. Další stěny jsou krémové a bílé, aby prostor nepůsobil moc tmavě.

Nábytek zvolili autoři bílý v lesklém provedení. Na jednu stranu umístili uzavřené skříňky, některé s plnými dvířky, jiné částečně prosklené, čímž se prostor odlehčil. Doprostřed postavili televizi.

Záclony nahradila modernější japonská stěna

Záclony nahradila modernější japonská stěna

Původní pokojovou stěnu nahradil bílý nábytek, který tvoří kontrast k béžovým a vínovým stěnám

Původní pokojovou stěnu nahradil bílý nábytek

Jsou zde i otevřené police. "Majitelka má zálibu sbírat slony, a koníčky je třeba respektovat, proto jsme jí tady vytvořili místo, kam by si je mohla vystavit," říká Anna Lacová. A že to myslí vážně, dokázala i tím, že Jiřině přikoupila další dva.

Zarámované fotografie slonů zdobí také vínovou stěnu. V cirkusu je přímo pro majitelku vyfotil moderátor Pavel Cejnar.

Originální nábytek za pár peněz

Zřejmě nejzajímavějším prvkem v pokoji je knihovna za pohovkou. Na první pohled vypadá jako originální kus nábytku, vytvořený za nemalé peníze na zakázku. Originál to je, ale za velmi přijatelnou cenu.

Anna Lacová a Jan Ranný totiž celý systém vytvořili z bílých polic, které lze pořídit snad v každém obchodě s nábytkem. Hlavní roli tady více než finance hrála fantazie.

Typizované police navrtali netypickým způsobem - nejen vodorovně, ale také svisle, a vytvořili tak zajímavý kus nábytku. Podobný si může vytvořit každý sám a velikost i tvar snadno přizpůsobí svým podmínkám.

Novému pokoji dominuje velká rozkládací pohovka

Novému pokoji dominuje velká rozkládací pohovka

Při výběru pohovky designérský tým respektoval přání majitelky, že má být co největší, aby se na ni pohodlně vešly časté návštěvy. Navíc ze stejné nábytkové řady pochází i křeslo a taburet.

Pohovka je oproti té staré rozkládací, takže může sloužit hostům k občasnému přespání. Má také snímatelný potah, neboť Jiřina bydlí v bytě se psem.

Lodžie jako bonus

Týmu zbyly nějaké peníze, které ušetřil, když nemusel měnit podlahu. A tak se designéři rozhodli majitelce vylepšit i lodžii. Ta sloužila hlavně k sušení prádla. Nyní na ní vzniklo i malé posezení.

Stav lodžie také odpovídal stáří panelového domu, proto bylo třeba vyspárovat stěny, řemeslníci natřeli zábradlí zevnitř. Zvenku nechali původní barvu, aby nijak nenarušili celkový vzhled domu.

Jako bonus získala majitelka i nově zařízenou lodžii

Jako bonus získala majitelka i nově zařízenou lodžii

Květníky barvou odpovídají zábradlí, které nechali autoři proměny zevnitř nově natřít

Květníky barvou odpovídají zábradlí, které nechali autoři proměny zevnitř nově natřít

Původní podlahu překryla nová z exotického dřeva. V hobbymarketu se prodávají prefabrikované panely z tropického dřeva. K jejich výhodám patří rychlá a jednoduchá "suchá" pokládka, dostupná cena i snadná údržba.

Prostor doplnily plastové stolky a židle. Protože má majitelka kromě slonů ráda i květiny, je tady také několik květináčů. Zřejmě každého napadne, že je hezké si na lodžii posedět, ale co teď bude Jiřina dělat s mokrým prádlem?

"Na stěnu lodžie jsme připevnili skládací sušák prádla, který si majitelka otevře jen tehdy, když ho bude potřebovat," konstatuje Anna Lacová. Jeho kapacita je jedna pračka.