Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proměna snů krok za krokem: jak se mění byt z dob reálného socialismu

  1:00aktualizováno  1:00
Malý byt se po padesáti letech své existence konečně dočkal rekonstrukce. Zmizelo umakartové jádro, vyměnilo se vše, co dosloužilo. Proměnu můžete sledovat krok za krokem. Probíhala totiž pod patronací iDNES.cz.

Kovová kuchyňská linka zavěšená na umakartovém jádru po padesáti letech | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Rekonstrukce pražského bytu ve zděném domě s typickou dispozicí 2 + 1 o celkové ploše 54 m2 (pokoje 8 + 13,6 + 18), ale umakartovým jádrem měla zcela jiná pravidla než bývá zvykem v některých televizních show.

Zásadní rozdíl je v tom, že majitelka měla vlastní představu o podobě bytu, návrh architektky proto respektoval její přání a způsob života. Často se ovšem korigovalo, a to z obou stran. Nic se ale neobjevilo bez majitelčina souhlasu.

V pondělí 4. října uvidíte začátek rekonstrukce - stavbu nové koupelny. Místo upoutávky nabízíme jednu fotografii po proměně. Do bytu se totiž budeme vracet dvakrát týdně, každý díl je věnovaný konkrétnímu problému. Dodáme rady, návody i často tak žádané cenové relace.

Do původní koupelny se nevešla ani pračka

Do původní koupelny se nevešla ani pračka

Nová koupelna a WC

Nová koupelna a WC - kvůli pračce bylo nutné jejich spojení

U řady řešení, zejména v kuchyni či koupelně, uvidíte na vizualizacích, jak mohl interiér vypadat podle několika návrhů. To se týká třeba i barevného řešení výmalby či volby tapet. Při rekonstrukci se používaly tradiční i zcela nové materiály.

Cíleně jsme hledali na trhu úplné novinky. Právě ty by mohly pomoci dalším zájemcům, kteří plánují úpravy bytu. Proto většinu témat doplní i videa s návody, jak postupovat.

Když se dva hádají

Družstevní zděný dům postavený v roce 1960 nabízel jen malé byty, garsoniéry, 1 + 1 a 2 + 1. A tu "největší" variantu si před čtyřmi lety pořídila z úvěru na stavební spoření mladá žena za 1 560 000 korun.

"Část jsem měla naspořeno, část byl překlenovací úvěr. Výše úroku se nemění, navíc lze dluh kdykoliv bez sankcí doplatit, proto mně stavební spoření vyhovovalo," vysvětluje majitelka.

WC mísa stará 50 let měla atypický tvar, na který nebylo možné sehnat ani nové sedátko

Původní WC

Koupelna před rekonstrukcí

Koupelna před rekonstrukcí

Relativně nízká cena pražského bytu měla svůj důvod: jeho dezolátní stav a rozhádané dědice, kteří ho po smrti prarodičů nechali pár let ležet ladem. Jen se v něm krátce střídali různí podnájemníci, kteří bytu opravdu neprospěli.

"Plíseň byla na zdech kolem oken snad do metru a půl. Naštěstí pomohlo začít hodně větrat a také pustit topení, byt jsem totiž koupila na podzim a právě začínala topná sezóna. Staří majitelé šetřili, prý vůbec netopili, a to byl důsledek," popisuje Lenka.

čelní stěna koupelny a WC byla vyzděná, za ní už však pokračovalo umakartové jádro

Dva týdny po nastěhování nastoupili malíři, něco oškrabali, použili protiplísňový nátěr a bylo po problémech. Přebroušení a nalakování parket interiéru také pomohlo.

Bohužel umakartové jádro a starou kovovou kuchyňskou linku jen tak napravit nešlo. Při prvním prudším otevření dvířek navíc horní skříňky spadly. Nahradily je provizorní police.

"Od té doby ovšem vím, že už nikdy v kuchyni nechci otevřené police na nádobí, za okny je rušná silnice a hodně se zde práší," tvrdí majitelka.

Spíž musela majitelka demontovat a vyhodit, byla plesnivá stejně jako zeď za ní

A také se poučila, že není tak bohatá, aby si kupovala levné věci: "Potrhané PVC jsem zakryla novým, ale levným, firma je ani nepřilepila. Pak stačilo jediné vytopení pračkou a na podlaze vzniklo vlnobití."

Co je použitelné, to se zachová

Během prvních dvou let si Lenka pořídila nový sporák (starý byl zcela nefunkční), pračku z druhé ruky, pohovku z Ikea za osm tisíc, kovovou postel za 15 tisíc (cena bez matrací), dřevěné police a otevřené "kostky" z masivního bukového dřeva.

Firma vyrobila ze stejného materiálu i vestavnou mělkou skříň a policový systém do předsíně. Výroba, doprava a montáž přišla na 65 tisíc. Pro někoho směšná částka, pro jiného těžce vydělané peníze.

Lenka je druhý případ. I proto trvala na tom, že se tento nábytek použije i v nové podobě bytu, a to včetně kovové postele. Pohovku oželela. Neskončila však v kontejneru, ale u kamarádky v pronajatém bytě.

V ložnici bylo minimum nábytku

"Za úvěr splácím 8 800 korun měsíčně, na další úpravy jsem prostě neměla, i tak jsem do bytu investovala jen za první rok více než 140 tisíc za opravy," popisuje Lenka. Plány na větší rekonstrukci sice "rozjela", dokonce si pořídila u stavební firmy i několik variant přestavby, ale peníze na účtu přibývaly pomalu.

Trvalo přes dva roky, než mladá vysokoškolačka naspořila potřebnou částku pro překlenovací úvěr. Tehdy požádala naší redakci o radu. Ta nakonec skončila i dohodou o spolupráci: my dodáme odborníka, na oplátku budeme u všeho, co se v bytě odehraje.

Pohovka (Ikea) vydržela, levná křesílka ze stejného obchodu už nikoli

Čím začít

S novou dispozicí a dalším zařízením ji tak začala na základě dohody pomáhat architektka Slávka Dušová. Z původních šesti variant přestavby, které si Lenka nechala vypracovat již před časem, jednu vybrala, ale upravila ji tak, aby získala větší "manévrovací" prostor při zařizování.

Návrhy, materiály i barevnost jednotlivých místností se na "papíru" postupně měnily. Obě mladé ženy spolu nejen hodně komunikovaly, ale také hojně obcházely kuchyňská a koupelnová studia i prodejny s nábytkem.

Dvoje dveře v pokoji s plochou 13,6 metrů čtverečního komplikovaly zařízení

Teprve když bylo dosaženo shody, nastala hodina H. Kromě jiného to znamenalo kompletní vystěhování bytu. Lenka si najala na dva měsíce čtyři metry čtvereční v City Self-Storage na Pankráci. Přibližně za tři tisíce korun tam uskladnila nábytek, knihy a šatstvo.

Předsíň byla úzká a plná dveří

"Nakonec jsem musela smlouvu ještě o 14 dní prodloužit. Problém byl ale jinde: kde budu bydlet já. Kamarádka, která mně půjčila na léto byt, se vrátila s rodinou domů," vzpomíná Lenka.

Pět nutných kroků před kompletní rekonstrukcí


1. obstarání finančních prostředků
2. přesné naplánování rekonstrukce: dispozice, materiály, dodavatelé - pozor na přesné znění smluv, vyplatí se vyhnout se hodinovým sazbám
3. ověření, zda je nutné stavební povolení, případně jeho získání
4. objednání výměny elektroměru, odpojení plynoměru apod.
5. vyklizení bytu a uložení věcí, zabezpečení náhradního bydlení

'Architektka

Jakmile zmizely věci z bytu, nastoupila firma na bourání a hned po ní i stavební firma. "Ještěže jsem nepřistoupila na hodinovou sazbu za bourání a odvoz. Měla jsem předem domluvenou částku za práci, tu však zkomplikovaly a prodloužily některé stavební problémy," chválí se za svou prozřetelnost.

Kdy je třeba stavební povolení

Lenka získala souhlas k rekonstrukci od svého bytového družstva a pak odeslala dotaz na příslušný stavební úřad, zda bude potřebovat stavební povolení ke změnám, které hodlá udělat. Ke cti úředníků na Praze 4 je třeba napsat, že odpověděli rychle. Odpověď otiskujeme v plném znění, protože může pomoci v orientaci i ostatním.

Počítejte však s tím, že mnohé stavební úřady si příslušný stavební zákon vykládají po svém, proto se vyplatí předem se zeptat.

"K Vašemu dotazu týkajícího se stavebních změn (předělání původních elektrických rozvodů, výměně topných těles a dveří, stavbě nové koupelny a toalety, zazdění jedněch dveří a rozšíření druhých ze šířky 80 na 120 cm), Vám sděluji, že ve smyslu ust. § 103 odst. 1 b) zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, technická infrastruktura a doprovodná technická zařízení pro rozvod vody, energií, tepla,pro zajištění služeb elektronických komunikací, pro odvádění odpadních a dešťových vod a větrání, a to i vedení technického zařízení uvnitř budov a jejich stavební úpravy, nevyžadují ani ohlášení stavebnímu úřadu.

Co se týče ostatních stavebních úprav, ty dle ust. § 104 odst. 2 písm. n) stavebního zákona, nevyžadují ohlášení ani stavební povolení pouze za předpokladu, že se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost (nelze posoudit bez projektové dokumentace). V opačném případě vyžadují stavební povolení.

V případě, že stavební úpravy budou vyžadovat stavební povolení (zasahuje se jimi do nosných konstrukcí stavby nebo se mění její vzhled), pak je třeba požádat o vydání stavebního povolení ve smyslu ust. § 115 zákona č. 183/2006Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů. Žádost o stavební povolení je třeba podat na předepsaném formuláři dle vyhlášky č. 526/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení stavebního zákona ve věcech stavebního řádu.

K žádosti je třeba připojit přílohy uvedené v části B přílohy č. 2 k této vyhlášce. Dle ust. § 110 stavebního zákona je třeba dále připojit:

a) doklady prokazující jeho vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření anebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku nebo stavbě, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí;

b) projektovou dokumentaci ve dvojím vyhotovení, ověřenou autorizovanou osobou a vypracovanou v souladu s vyhláškou 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb;

c) plán kontrolních prohlídek stavby;

d) závazná stanoviska dotčených orgánů, kterými jsou v tomto případě:
HZS hl. města Prahy, se sídlem Sokolská č.p. 1595/62, 120 00 Praha 2- Nové Město, ÚMČ Praha 4 OŽPAD, se sídlem Táborská č.p. 350/32, Nusle, 140 45 Praha

Půdorys bytu před rekonstrukcí

Náklady na rekonstrukci si hradila majitelka ze stavebního spoření a úvěru z něj. Zařízení zaplatila z finančního vyrovnání od rodiny za dědictví po otci. Vzdala se své čtvrtiny malého rodinného domku.

ARCHITEKTKAIng. Slávka Marhavá-Dušová

* 1975

Po absolvování Technické univerzity ve Zvolenu (obor průmyslový design) se zaměřila především na tvorbu designu nábytku a interiérů.

Ve spolupráci s několika firmami navrhla zejména řadu výrobků v oblasti čalouněného nábytku, zařizovacích předmětů do interiéru a bytových doplňků. Její návrhy byly prezentované například na výstavách Meuble Paris, Art and Interior, Mobitex, Nábytok Nitra i jinde.

V současné době se věnuje hlavně zařizování a rekonstrukcím bytových i komerčních interiérů. Žije a pracuje v Praze.

www.designstore.sk


stavební firma

Stavební práce zabezpečila firma Mores, která funguje na tuzemském trhu již 18 let. Vedle novostaveb a rekonstrukcí domů, půdních nástaveb a vestaveb se zaměřuje i na realizace kancelářských prostor, restaurací a hotelových zařízení. Pro své zákazníky dodává také laminované dýhy Oberflex a panely Marotte.

Autor:Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Přístupovou cestu a terasu lemují záhony okrasných travin a kvetoucích rostlin.
Mají dům, ze kterého vidíte celý kraj díky velkým proskleným plochám

Snem manželského páru bylo bydlení na kopci s výhledem do krajiny, nejlépe mimo dosah lidí. Nakonec zůstali na okraji...

Další z rubriky

Díky vysokým stropům s původní štukovou výzdobu vznikl velkorysý světlý...
Byt v činžovním domě z 19. století rozzářila tyrkysová barva a obrazy

Byt v domě z 19. století, to zní hodně lákavě. Jenže dnešní životní styl bývá hodně odlišný od fungování měšťanské...

Jídelní a pracovní část je spojená. Vznikla z původních skříněk, které...
Petr musí mít kuchyň, obývák, ložnici a pracovnu v jedné místnosti

Do jedné místnosti je nutné vměstnat kuchyň, ložnici, obývák a pracovnu. Roli bude hrát každý centimetr a ochrana...

Cihelná zeď natřená na bílo či zrepasované parkety odkazují na stáří domu....
Z barevného výbuchu vznikl byt plný světla a vtipných nápadů

Byt v domě ze 60. let minulého století potřeboval začít „dýchat“. Měl sice nadstandardní velikost 5+1, ale právě...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.