V této kuchyni se žije. Rodina usedá na teakové židle okolo masivního teakového...

V této kuchyni se žije. Rodina usedá na teakové židle okolo masivního teakového stolu (Snell Furniture) a Martin rád odpočívá na atraktivní, s ostatním vybavením zcela nesourodé lavici, která kuchyň zajímavě oživuje. | foto: Lukáš Hausenblas

Do bytu v domě z roku 1860 použili mix starého a nového nábytku

  • 36
V malebném domě, jehož kořeny sahají až do roku 1860, v lázeňském městě Teplice se Martin narodil. Svého času dům využíval i hrabě Esterházy jako své letní útočiště. Dnes tu Martin žije v prostorném třípokojovém bytě s manželkou Martinou a syny Jonášem a Mikulášem.

Dům patří mezi první, které byly v ulici postaveny. Nikdy sice nepatřil předkům Martinovy rodiny, ale po sametové revoluci se město péče o tyto staré domy zbavovalo a prodávalo je lidem, kteří v nich žili. Tedy i Martinovi a jeho rodičům, kteří zde také bydleli, právě v tomto bytě.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Jak se Martinova vlastní rodina rozrůstala, rodiče si s nimi bydlení vyměnil. Navíc byl byt v přízemí, kde dřív mladá rodina bydlela, s ohledem na věk rodičů pohodlněji dostupný. Martin s manželkou a dětmi dnes žijí v prvním patře domu, v bytě o rozloze asi 120 m2, který už rodiče v předchozích letech částečně zrekonstruovali.

Kuchyň však volala po modernizaci: nefungovala digestoř, přestala péct trouba a myčka už myla jen jedním programem.

„Nešlo o úpravu malé panelákové kuchyně. Tento prostor víc než 20 metrů čtverečních si zasloužil odborný zásah,“ vzpomíná Martina. „Byly zde různé výklenky, s nimiž jsme si nevěděli rady a chtěli jsme se vyvarovat chyb,“ přidává se manžel.

Proto Martina oslovila známé a začala hledat pomocnou ruku prostřednictvím Facebooku. Na doporučení se seznámila s designérkou Pavlou Kirschner a úpravy se pozvolna rozjely.

Světlo a vzduch

Martina toužila po funkční, prostorné a světlé kuchyni, která by byla vzdušná. Nechtěla skříňky sahající až ke stropu, přitom ale požadovala dostatek úložného místa a velkou pracovní plochu. Přála si vytvořit příjemný prostor, v němž by se žilo.

„A to se také podařilo. Tady trávíme spoustu času, vaříme tu, s kluky tu píšeme úkoly, pijeme společně kávu... Starou kuchyň jsem nesnášela, novou miluji,“ raduje se Martina.

Designérce manželé ponechali volné ruce. „Nejdřív jsem se věnovala půdorysu a zaměřila se na změnu dispozice. Umístění pracovní linky jsem úplně obrátila a do prostoru ji začlenila tak, abych smysluplně využila výklenek poblíž místa s kotlem,“ vysvětluje designérka.

Kuchyňská sestava nábytku je vyrobena z matně lakovaného dřeva a pracovní deska z masivního dubu. Akcent vytváří černý granitový dřez Franke, černá baterie i digestoř. „Snažila jsem se, aby kuchyň byla nadčasová a nepříliš rustikální,“ vysvětluje Pavla Kirschner.

Odvážně rafinované

Vzhledem ke snazšímu přístupu k vestavným spotřebičům je kuchyňská linka zakončena oblým rohem. Obliny se pak vyskytují také na dalších detailech nábytku a vybavení. Designérka pracovala také s prvkem mosazi. Zajímavě propojila mosazný lustr s mosaznými pláty výplní růžové skříně, která ukrývá kotel.

Vzhledem ke snazšímu přístupu k vestavným spotřebičům je sestava nábytku zakončena oblým rohem. Oblou linii sleduje i digestoř (Cata).

Velmi zdařile i atraktivně je vyřešený vstup do přiléhající spíže. Kvůli úspoře místa je opatřený posuvnými dveřmi na nevšední kolejnici, které bývají k vidění na starých stodolách. Pavla to navrhla a Martin začal stodoly objíždět, aby zjistil, jak přesně systém vypadá a funguje. Na internetu totiž nic nenašel.

V železářství objevil litinová kolečka, vypomohl i soused a truhlář dodal svoji zlomenou svorkovnici. Nápadným prvkem místnosti, který je zároveň i historizujícím detailem, je lavice. Svým vzhledem vtipně odkazuje na starobylost domu, ale zároveň místnost i efektně oživuje.

„Kuchyň si moc užívám, ráda tu vařím a pouštím se i do složitějších jídel,“ pochvaluje si výsledek renovace Martina a dodává: „Jsme teď moc rádi doma.“

V interiéru je ale stále co vylepšovat a nad tím se už manželé společně s designérkou Pavlou Kirschner zamýšlejí. Možná pětadvacet let starý krb časem nahradí kachlová kamna, která tu kdysi bývala.

Starý šicí stroj Singer dnes slouží jako televizní stolek.

Autorka interiéru

Pavla Kirschner

Navrhuje interiéry a originální nábytek. Oslovují ji eklektické pařížské byty s všudypřítomnou bohémou. Nebojí se odvážných řešení a přidanou hodnotou její práce je kreativita, www.pavlakirschner.cz

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.