Bílý lesklý obklad koupelnu opticky zvětšuje

Bílý lesklý obklad koupelnu opticky zvětšuje | foto: Jaroslav Kvíz

Proměna bytu krok za krokem: jako pro hobita aneb návod na malou koupelnu

  • 76
Funkční, nadčasová, praktická. Takovou koupelnu si přála majitelka Lenka. Problém? Jako vždy nedostatek místa. K dispozici totiž měla plochu sotva 3,5 metru čtverečního. To pro vanu, pračku, klozet a umyvadlo není právě ideální. Není divu, že padla věta: "To je prostor jako pro hobita."
čelní stěna koupelny a WC byla vyzděná, za ní už však pokračovalo umakartové jádro

Čelní stěna koupelny a WC byla vyzděná

Koupelna před rekonstrukcí

Koupelna před rekonstrukcí

Původní koupelna v umakartovém jádru byla sice samostatná, vešla se však do ní pouze vana a umyvadlo. Pračka už nikoli. WC s vlastním vstupem vypadalo po padesáti letech používání tak, jak nutně muselo.

Při výběru obkladů se Lenka, která přistoupila na rekonstrukci bytu pod patronátem iDNES.cz, dlouho nemohla rozhodnout. Její původní volba byla řada Paris, od té ji však designérka Slávka Dušová nakonec odradila.

Série Paris (obklad 20 x 40 cm) zaujala Lenku barevnými kombinacemi, nakonec však zvítězila "nadčasová" bílá. "Dekorace s korálkovým efektem jsou velmi povedené, ale v malém prostoru patřičně nevyniknou," upozorňovala ji designérka.

Varianta koupelny: série Paris

Romantický obklad navíc příliš neladil s ostatním zařízením a materiály v bytě, především však nedával tolik možností ve výběru shodné dlažby v koupelně, kuchyni a předsíni, což byla Lenčina podmínka.

Proto konečné řešení znělo série Optica (kalibrovaný obklad 59,8 x 29.8 cm) a dlažba Spirit (44,5 x 44,5 cm, také kalibrovaná, 699 Kč/m2). Protiskluznost R 9 a odolnost proti opotřebení PEI 5 jasně udávaly, že tato dlažba snese i velké zatížení provozu v předsíni či kuchyni.

Charakteristickým znakem pro Spirit je jeho textilní textura s výraznou třpytivostí, díky níž výborně vypadá i při použití na stěně jako obklad. Lesklý obklad a třpytivá dlažba tak prostor opticky zvětšují.

Prosklené dveře do koupelny se satinovaným sklem prostor koupelny osvětlují, ale zachovávají intimituNové zárubně dodávají interiéru luxusní charakter

Dvoje dveře do koupelny a WC by v úzké předsíni překážely, velkou pračku Miele měla majitelka již rok před rekonstrukcí

Práce pro profesionála

Do malých koupelen se dříve velké formáty nepoužívaly. Dnes již ovšem představují standard bez ohledu na velikost prostoru. "Kalibrované obklady umožňují nejen používat pouze dvoumilimetrové spáry, ale také nahrazují rohové lišty takzvanými rohovými spárami, které vypadají mnohem elegantněji. Obklady se musí ovšem podříznout pod úhlem 45 stupňů," vysvětluje Miroslav Diviš ze společnosti Lasselsberger (Rako).

To samozřejmě vyžaduje profesionální obkladače. Stavební firma Mores, která koupelnu stavěla i obkládala, s náročnou prací problém neměla. Dokonce si její pracovníci pohráli s kladečským plánem, který Lence vypracovali v prodejně MK keramika v Praze 5 - Stodůlkách.

Zásuvka pro vysoušeč vlasů s krytkou je umístěna zespodu zrcadla

Horizontální pokládku nahradili u vany vertikální, takže se počet spár snížil na minimum, obklady se přesně "lámaly" v místech, kde to bylo potřeba. To vyřešilo i jednoduchý přístup k vanovému sifonu v případě nutnosti.

Netradiční zvlněná struktura lesklé listely pak bílý obklad oživila, s lesklou obkládačkou ve formátu 30 x 60 cm tvoří dokonalou kombinaci. "Vytažením" dlažby za závěsný klozet získal prostor na eleganci – i na praktičnosti.

"Architektka Dušová mě nakonec přesvědčila, že si k bílému lesklému obkladu budu moci dát jakoukoliv barvu doplňků nebo textilku, že se mi nemohou okoukat. A protože půjčku na rekonstrukci budu splácet deset let, nechci, aby mi za pár let bylo líto, jaký obklad jsem si vybrala," vysvětluje Lenka své rozhodnutí.

Designéři s takovým přístupem souhlasí: podle nich výrazně barevné obklady vydrží "morálně" tak pět let, pak už začnete mít pocit, že je nejvyšší čas na výměnu.

Stoupačky bylo nutné zakrýt, vzniklý "zub" se využil pro háčky na ručníky

Stoupačky bylo nutné zakrýt, vzniklý "zub" se využil pro háčky na ručníky

Využil se každý centimetr volné plochy

Každý centimetr volné plochy se v malém prostoru hodí

Každý centimetr dobrý

Minimum prostoru výrazně ovlivnilo i výběr takzvaných zařizovacích předmětů, vany, umyvadla a klozetu. Zatímco o úsporné smaltované vaně Kaldewei měla Lenka jasno už dávno předem, u umyvadla a WC dlouho zvažovala.

Běžná umyvadla totiž začínají u šířky 55 cm, v tomto případě však bylo k dispozici pouze 50 cm. "Na doporučení Evy Mochalové z Galérie koupelen Laufen jsem si vybrala umývátko Dama Senco Cubito od španělské značky Roca. Má šířku jen 48 a hloubku 37,5 centimetru, jenže je dostatečně hluboké, takže v něm lze i přemáchnout jemné prádlo. Je vlastně určeno jen na WC, ale je tak praktické, že bohatě vystačí i pro běžný provoz v koupelně," chválí Lenka.

Závěsný klozet vybírala logicky ve stejném designu, proto Dama Senso s hloubkou 55,5 cm. "Sice existují i zkrácené klozetové mísy s hloubkou 48 cm, ale kdybych tu časem nebydlela sama, bude ´průměrná´ hloubka příjemnější," říká mladá žena, která jako "single" nežije nijak cíleně.

Centimetry si Lenka pečlivě hlídala také u vanové baterie. Zvolila proto podomítkovou termostatickou baterii od Hansgrohe, která byla instalována na universální podomítkové těleso iBOx od stejné značky.

Díky tomu baterie zasahuje do prostoru nad vanou jen pár centimetry. Při kontaktu s ní nemůže dojít (na rozdíl od pákové baterie) k prudké změně teploty, ta bývá u termostatické nastavena na příjemných 38 °C.

"Podomítkové baterie se v takovém případě nikdo nemusí obávat. Když se podomítkové těleso dobře nainstaluje a rozvody ve stěně správně propojí, lze vše servisovat zepředu, nijak se nezasahujete do stěny," vysvětluje Michal Krupa, technický poradce firmy Hansgrohe.

Na iBox lze připojit termostatickou, vanovou či sprchovou baterie z jakékoliv série. Začít lze tedy s nejlevnější variantou podomítkové baterie a časem přejít třeba na designovou záležitost. iBox je vhodný pro všechny verze.

'Skříňka

Detaily, které potěší

Boj o získání úložného místa v omezeném prostoru vyřešila skříňka nad klozetem. S dobrým nápadem přišel Milan Klíma z firmy Mores, který vlastně spojil dvířka k uzávěrům vody s klasickou skříňkou. Tu vyrobili truhláři na zakázku. Díky dotykovému otevírání se obešla bez úchytek.

Nad umývátkem z řady Dama Senso Cubito (48 x 37,5 cm) se záměrně nepoužila zrcadlová skříňka, vypadala by zbytečně robustně. Přednost dostala novinka od Ravaku – zrcadlo se zabudovaným osvětlením a zásuvkou na vysoušeč vlasů nebo holicí strojek (2 990 Kč).

"Navíc z bezpečnostních důvodů nelze umístit běžnou zásuvku v takzvané mycí zóně, tedy v těsné blízkosti umyvadla," upozorňuje na platné předpisy Pavel Heral z firmy Ravak. Zrcadlo se zásuvkou jim vyhovuje.

Nad vanou jsou svítidla CL 21 určená pro zóu 3

Aby vynikl lesklý obklad, zvolila architektka Dušová do koupelny hned dvě centrální světla CL 21 z řady H2O Profi od Ravaku (1990 Kč). Jsou určena do zóny 3. Mají zápustnou hloubku 120 mm, což bylo maximum, které dovolil sádrokartonový podhled.

Dvě úsporné žárovky 13 W koupelnu skvěle osvětlují, při sprchování se nemusí majitelka obávat žádných problémů, i kdyby nějaká ta kapka na svítidla dopadla.

Kvůli hloubce použitého umyvadla dostalo přednost zrcadlo s osvětlením před klasickou zrcadlovou skříňkou

Přes den však Lenka v koupelně prakticky nesvítí. Ukázalo se totiž, že proskleným oknem (VV Sklo) do ní přichází, možná až nečekaně, dostatek světla. Dnes už v koupelně nechybí ani kvalitní zástěna u vany, u níž se čekalo na dodání.

stavební firma

Stavební práce zabezpečila firma Mores, která funguje na tuzemském trhu již 18 let. Vedle novostaveb a rekonstrukcí domů, půdních nástaveb a vestaveb se zaměřuje i na realizace kancelářských prostor, restaurací a hotelových zařízení. Pro své zákazníky dodává také laminované dýhy Oberflex a panely Marotte.

architektka

Ing. Slávka Marhavá-Dušová

* 1975

Po absolvování Technické univerzity ve Zvolenu (obor průmyslový design) se zaměřila především na tvorbu designu nábytku a interiérů.

Ve spolupráci s několika firmami navrhla zejména řadu výrobků v oblasti čalouněného nábytku, zařizovacích předmětů do interiéru a bytových doplňků. Její návrhy byly prezentované například na výstavách Meuble Paris, Art and Interior, Mobitex, Nábytok Nitra i jinde.

V současné době se věnuje hlavně zařizování a rekonstrukcím bytových i komerčních interiérů. Žije a pracuje v Praze.

www.designstore.sk

Podomítková baterie Hansgrohe vystupuje nepatrně do prostoru, umývátko Dama Senso Cubito je dostatečně hluboké

stavební firma

Stavební práce zabezpečila firma Mores, která funguje na tuzemském trhu již 18 let. Vedle novostaveb a rekonstrukcí domů, půdních nástaveb a vestaveb se zaměřuje i na realizace kancelářských prostor, restaurací a hotelových zařízení. Pro své zákazníky dodává také laminované dýhy Oberflex a panely Marotte.