Kuchyně vyrobená na míru využívá každý centimetr kuchyňského koutu.

Kuchyně vyrobená na míru využívá každý centimetr kuchyňského koutu. | foto: Vizualizace: Michelle Bivotti

Malý byt pro mladý pár: potřebují hlavně kvalitní ložnici a kuchyň

  • 44
Kateřina a Olda vydali na rekonstrukci staršího panelového bytu většinu plánovaných finančních prostředků. U svého prvního společného bydlení ale nechtěli udělat zbytečné chyby při zařizování, proto se obrátili na designérku Michaelu Procházkovou.

"I v malém bytě je nutné zařídit zóny pro spaní, vaření a odpočinek nebo práci. Ještě, než přistoupíme ke konkrétním krokům, je třeba promyslet ideální dispozici bytu, kde rozmístíme úložné prostory, nábytek a spotřebiče," popisuje Michaela Procházková, architektka z ateliéru Michelle Bivotti, která navrhuje nábytek i pro tuzemského výrobce Jitona.

"Z dispozice pak jasně vidíme volné kapacity, velikost průchodů kolem jednotlivých prvků a uspořádání prostoru," dodává. V návrhu zkombinovala sériový nábytek a zakázkový, aby mladý pár měl co nejnižší náklady. Připravila vizualizace pro kuchyň, obývací a jídelní část, a také pro ložnici.

Bydlení pro mladé

"Důležité je ujasnit si využívání bytu, přání i potřeby a vzít v úvahu současný stav rodiny. V tomto případě jde o mladou dvojici, která výhledově plánuje přírůstek do rodiny. Tomu jsem návrh přizpůsobila," říká Michaela Procházková.

Podle ní jsou v každém bytě místa, na kterých se šetřit nevyplatí: zařízení ložnice, úložné prostory a samozřejmě také kuchyň. Část z rozpočtu je třeba věnovat i obývacímu pokoji, kde mladý pár tráví obvykle nejvíc času.

"Ušetřit mohou na spotřebním zboží, které v průběhu let snadno obmění a až bude dostatek finančních prostředků, dá se koupit ve vyšší kvalitě," radí Michaela Procházková.

Ložnice Amélie s vysokým čelem postele

Kvalitní spánek je základ

Do ložnice navrhla velké dvoulůžko, které vybavila matracemi od firmy Gumotex a kvalitním roštem. Velké kusy nábytku si vybrali Kateřina s Oldou nadčasové, které se jim za pár let neomrzí.

"Rozhodli jsme se pro ložnici Amelia od Jitony, protože patří rozměrově k menším, je praktická a má velké úložné prostory. To se v malém bytě hodí!" vysvětluje mladý pár důvody své volby.

Může se hodit

Uvažujete o koupi nebo pronájmu malého bytu? Najděte si ten nejlepší na Reality.iDNES.cz.

Řešení úložného prostoru přitom dovoluje umístit rošt takovým způsobem, aby matrace na něj položená "dýchala". Odvětrávání ložné plochy zlepšuje hygienické podmínky. "Na to je třeba hodně dbát, většina postelí s úložným prostorem mívá matraci uzavřenou a vzduch k ní nemá přístup," upozorňuje architektka Procházková.

Olda, který se často vrací z práce ve večerních hodinách, zase ocenil intimní osvětlení bočnic postele, nemusí budit partnerku rozsvěcováním. "Ve stejném designu jsme si vybrali i šatní skříně, ke kterým jsme si zvolili výplně tak, aby nám ladily s výmalbou. Další úložné prostory nabízí noční stolky," vypočítává Kateřina.

Kuchyně vyrobená na míru využívá každý centimetr kuchyňského koutu.

Americká lednice nahrazuje v teplém panelákovém bytě i spíž.

Na vaření se také nešetří

Kuchyň bude pár využívat poměrně dost, protože Kateřina ráda vaří a do budoucna by rádi založili rodinu, takže vaření bude nezbytnou součástí života. V panelákovém bytě bývají kuchyňské prostory obvykle malé, často znevýhodněné svislými rozvody vytápění (stoupačkami) a průchody do okolních místností. Zakázková výroba kuchyně přišla Kateřinu a Oldu přibližně na 60 tisíc bez spotřebičů.

Designérka Procházková jim navrhla kuchyň tak, aby maximálně využila veškeré prostory i "hluchá" místa. Poradila si i se zakrytím nevzhledných stoupaček a radiátoru. Zakomponovala všechny potřebné spotřebiče, velkou chladničku, myčku, indukční desku, mikrovlnou i klasickou troubu.

Pohled na jídelní část

Chytré řešení úložných prostor

Pro uložení nezbytných věcí využije mladý pár zejména skříně v chodbě. Knihy a ostatní menší předměty umístí do obývákové sestavy a praktické komody. "Jde o to vybrat takovou sestavu, která nebude navenek působit mohutně. Odlehčené, jednoduché elegantní linie," radí Michaela Procházková.

Michelle Bivotti

Studio bytových architektů Michelle Bivotti působí v České republice od roku 2004. Hlavní činností ateliéru jsou návrhy interiérů domů a bytů.

Od roku 2008 spolupracuje s firmou Jitona, pro kterou navrhli kolekci designového nábytku Michelle (ložnici a obývací pokoj). Kolekce dostala jméno právě po designérce Michaele Procházkové.

Olda nemá rád velké zastavěné prostory, proto nakonec zvítězila obývací sestava Selene od firmy StarDeco. Kombinace bílé a ořechu dodá pokoji dotek luxusu.

Mladý pár plánuje rodinu, proto netouží po drahé sedačce, je to také zbytečné. Dalším prvkem, který nemusí být za každou cenu finančně náročný, je jídelní stůl a židle. V obchodních domech typu IKEA si mohou vybrat přiměřeně kvalitní výrobky za příznivé ceny. "Jde o spotřební zboží, u kterého se počítá, že se časem vymění," upozorňuje Michaela Procházková.

Podle ní by se ale nemělo zapomínat ani při omezeném rozpočtu na doplňky, ty dotvářejí atmosféru domova. "Obrázky, dekorativní polštářky, keramika a lampy, to jsou trendové maličkosti, které promění vzhled interiéru. Stojí pár korun a dokáží zázraky," dodává designérka.

Prosím, vstupte!

Vizualizace: Předsíňovou sestavu lze zavěsit na stěnu.

Předsíň je první "vizitka bytu", s níž se setká majitel i návštěva. U malého prostoru je proto nutné, aby byl dobře využitý.

"V případě bytu Kateřiny a Oldy jsme se rozhodli pro velkou vestavěnou skříň na zakázku. I v tomto případě dokáže udělat divy. Doplnili jsme ji šikovnou sestavou od firmy Dřevotvar Znojmo na odkládání bot, kabelek a kabátů, jejíž součástí je i praktické zrcadlo," vypočítává Michaela Procházková.

Celkový dojem dotvoří barevná výmalba. "S odstíny si lze pohrát dle fantazie. Protože předsíň je malý prostor, který nemá denní světlo, doporučila jsem odstíny, které rozjasňují, tedy oranžovou a žlutou. V předsíni vypadají velice dobře," radí designérka.

Dispoziční řešení kuchyně a obývacího pokoje

Náklady

Ložnice Amelia – postel 180 × 200 cm, vysoké zadní čelo 17 900 Kč, (nízké zadní čelo 15 400 Kč), noční stolek 1 ks 3 023 Kč
Šatní skříň – lacobel  34 911 Kč
Předsíňová sestava – výrobce Dřevotvar Znojmo 14 880 Kč
Selene TV komoda bílá a ořech – výrobce StarDeco 9 900 Kč

Pomyslnou třešničkou na dortu bude malý kobereček u vstupu. "Přijdete domů, vyzujete boty a stojíte na měkkém a teplém... Zázračný doplněk, který vám nezruinuje peněženku a dokáže zázraky!" tvrdí designérka Procházková.

Kateřina má jasno, jakou barvu koberečku zvolí, ale zatím čeká na výhodnou slevu. "Nebojte se akcí a výprodejů! Většina velkých řetězců má pravidelné akce a slevy, z nich se dá v bytě zařídit mnoho pěkného," radí Michaela Procházková