Ani nákladná rekonstrukce malý byt nezvětší. Někdy je lepší stěhování

  1:00aktualizováno  1:00
Architekt si často připadá jako „nafukovač balonků“. Lidé touží po tom, aby se jejich prostor nafoukl jako pouťový balonek. Jenže to prostě nejde. To platí i o bytě 2+1, jehož majitelé potřebují další pokoj.

Přítomnost dětí je vidět i v obývacím pokoji. | foto: Archiv majitelů

To je i případ mladé rodiny s dvěma dětmi, která bydlí v bytě 2+1 o rozloze přibližně 57 m2 v cihlové zástavbě. „Máme dvě malé děti, tři a půl a půl roku, takže zatím spíme všichni v jedné ložnici. Rozložení nábytku v bytě řešíme podobně jako při hře Tetris, neboli neustále skládáme a otáčíme,“ napsala čtenářka Bára.

Vstupní chodba je úzká, má však možnost přímého větrání.

Vstupní chodba je úzká, má však možnost přímého větrání.

A její představa po změně? „Až budeme dětem zařizovat pokoj, tak bude nutné řešit, kde budeme spát my, dospělí. Myslíme si, že účelnějším rozdělením prostoru chodby by mohl vzniknout prostor pro změnu dispozice bytu z 2+1 na 3+1 nebo 3+kk.“

Od změny dispozice si slibuje hlavně vznik samostatné ložnice, klidně i miniaturní. „Budoucí kuchyň chceme vybavit lednicí, troubou, varnou deskou, mikrovlnou troubou, myčkou a požadujeme místo na uskladnění surovin. Jídelní stůl v kuchyni není nutností, pokud bude v obývacím pokoji. V koupelně bychom chtěli pračku a sušičku, raději dva samostatné spotřebiče,“ doplňuje své požadavky Bára.

Fotogalerie

Několik variant připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac Interier. „Jde o častý požadavek, jehož řešení však bývá reálné jen někdy. Velmi záleží na konkrétní dispozici bytu a navazujících stavebních okolnostech, situování odpadů, možnost probourání otvorů v nosných stěnách či pozice komínových průduchů v nosných stěnách,“ upozorňuje architekt Maňák.

Stávající stav

Varianta A

Zmenšením koupelny se rozšířila přístupová chodba do obývacího pokoje. V ní je „průchozí“ kuchyň s chladničkou, myčkou se šířkou 45 cm, troubou a pračkou. Kotel byl přemístěný z původní kuchyně (kde vznikla ložnice pro rodiče) do nové. Obývací pokoj zůstal na svém místě, děti mohou obývat samostatný pokoj.

Varianta A

Varianta B

„V nosné stěně je žlutě označený vybouraný průchod ze vstupní chodby do nově vytvořené chodbičky, která vznikla zmenšením pokoje pro děti postavením nových příček (červené) a průchodu v nenosné příčce do obývacího pokoje,“ popisuje Hynek Maňák. Ložnice rodičů umístil opět do původní kuchyně.

Malá kuchyňka je v nice vytvořené ze zbývající části původní chodby, vejde se do ní základní vybavení, tedy varná deska s troubou, myčka se šířkou 45 cm, dřez a mikrovlnka.

Chladnička musela být umístěna už do prostoru obývacího pokoje, stejně jako odkladní skříňka s případnými kuchyňskými malými spotřebiči. Kotel se opět přemístil do prostoru kuchyňky. Kuchyňská nika může být se vstupní chodbou propojena opticky.

Varianta B

Varianta C

Princip řešení je obdobný jako u předchozí varianty. Kuchyňská nika je od vstupní chodby oddělena zdí. V ložnici byla změněna pozice lůžka, to platí také o sedačce a televizoru v obývacím pokoji.

„Prezentované varianty dispozičního řešení nabízí pouze malé kuchyňské niky. Je na posouzení rodiny, jaké má nároky na vaření a velikost kuchyně. Pro někoho může být kuchyňská nika se základním vybavením dostačující, pro jiného ne. Je také na posouzení rodiny, jak dlouhou dobu hodlá v tomto bytě bydlet, zda má šanci na změnu, dodává architekt Maňák.

Varianta C

Varianta D

V této variantě je kuchyně zřízena v původní chodbě s možností osvětlení a větrání oknem. Koupelna je zmenšena pro umístění sprchy 90×90 cm a umyvadla, je průchozí do WC odděleného dveřmi.

Varianta D

Varianta E

Kotel byl přemístěn do rozšíření chodby. Jako v předchozích variantách je z původní kuchyně ložnice, obývací pokoj s jídelnou je v průchozím pokoji, děti mají samostatný pokoj.

Princip obdobný jako u předchozí varianty. Koupelna byla zmenšena, našel se v ní prostor pro úspornou vanu a umyvadlo, je propojena s WC.

Všechny prezentované varianty vyžadují určitou míru stavebních úprav. Vedle nemalé finanční částky je navíc nutné také zohlednit nepříjemné období stavební činnosti, během níž bude patrně třeba (i s ohledem na věk dětí) bydlet jinde. Ani jedna z prezentovaných variant přitom nepřináší uspokojivé řešení.

Varianta E

Na druhé straně z fotodokumentace je patrné, že byt je v dobrém technickém stavu, má patrně zrepasované parkety, poměrně nové a kultivované WC i koupelnu.

Na zváženou proto je, zda neprověřit možnost výměny s doplatkem za další místnost (nebo prodej a koupi jiného bytu) než investovat do nákladné rekonstrukce s nepřesvědčivým přínosem, metry čtvereční prostě nepřibudou.

I když majitelé nebydlí ve velkém městě, takže nabídka bytů zde bude patrně menší, šlo by o řešení, které by pomohlo rodině na řadu let dopředu. Možná by tento byt mohl oslovit třeba i starší manžele, pro něž je údržba domku už nad jejich síly a zde by měli již určité pohodlí.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Počítejte však s tím, že žádostí je velmi mnoho. U panelových bytů se dispozice opakují, zkuste si vyhledat stejný typ bytu, který máte vy.

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia  na GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.

Autor:

Nejčtenější

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Místo velkého bytu si pořídili malý domek. Manžel si ho užívá

„Syn nám rozumně radil, abychom postavili dům zejména pro sebe, pro své...

Starší manželský pár prodal svůj velký byt a na důchod si postavil v Rusovcích jednoduchý pohodlný přízemní domek....

Byt v paneláku pro mladý pár: přáli si bílou, kokedamy i velkou sprchu

Původní panelákový byt se proměnil na moderní interiér.

Když mladý pár plánoval první společné bydlení, chtěl ho mít podle posledních trendů, které se objevují třeba na...

Chata v hlubokém lese dělá majitelce radost a ještě si na sebe vydělá

Velké prosklené plochy střídají plné panely jen tam, kde si je nezbytně...

Atraktivní moderní chata leží tři hodiny jízdy severovýchodně od Toronta. Majitelkou je spisovatelka a mediální...

V řadovém domku použila rodina řadu praktických nápadů. Peněz nelitují

Kuchyňský a jídelní kout je součástí obývacího pokoje, který francouzská okna...

Rodinný dům vypadá zvenku stejně jako několik dalších v této ulici. Interiér si však Simona a Pavel díky spolupráci s...

Další z rubriky

Malý byt po rekonstrukci: vtipné detaily a světlá podlaha ho zvětšily

Moderní polyuretanová stěrka prostor skvěle prosvětlila.

Byty, do nichž předchozí majitelé takřka nic neinvestovali, působí depresivně. Nicnedělání má i své výhody,...

Padesát let starý dům proměnili v moderní vilu ve stylu Bauhaus

Vila v městečku Särö je usazena na kopci. Prostřední a spodní podlaží majitelé...

Pár ve švédském městečku Särö se rozhodl k radikální změně domu z roku 1969, který dispozičně už nevyhovoval a stylově...

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Najdete na iDNES.cz