Světovou výstavu Expo 58 věrně charakterizuje bruselské Atomium

Světovou výstavu Expo 58 věrně charakterizuje bruselské Atomium | foto: archiv

Projekt Bruselský sen přiblíží Československo na Světové výstavě Expo 58

  • 2
Pro svět znamenala československá prezentace na prestižní světové výstavě Expo 58 v Bruselu před pěti desítkami let šok. Československo se představilo množstvím uměleckých či průmyslových výrobků a nápadů, včetně skla, porcelánu, grafického designu a polyekranu Laterny magiky.

Řada exponátů prezentovaných v roce 1958 v Bruselu i atmosféru tehdejšího Československa přiblíží rozsáhlý výstavní projekt Bruselský sen s podtitulem Československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let.

Už v dubnu bude výstava představena malým výběrem dokumentace a autentických exponátů v Pražském domě v Bruselu.

V Praze bude výstava k vidění od 6. května do 21. září v Galerii hlavního města Prahy - Městské knihovně.

Brněnská část projektu bude vystavena od 20. listopadu 2008 do 1. března 2009 v Moravské galerii – Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.

Projekt Bruselský sen obsáhne výstavy, publikace a množství doprovodných programů. Pořadateli jsou Uměleckoprůmyslové museum, Moravská galerie v Brně, Galerie hlavního města Prahy a společnost Arbor Vitae.

Na realizaci se podílí tým odborníků z českých sbírkových a vědeckých institucí pod vedením kurátorek Daniely Kramerové a Vandy Skálové, architektonické řešení bylo svěřeno studiu Olgoj Chorchoj, grafický koncept Robertu V. Novákovi.

"Po padesáti letech chceme představit všechny aspekty příprav a realizace československé expozice v Bruselu od politických až po čistě umělecké a zároveň chceme přiblížit proměnu dobového životního stylu, společnosti a kultury i dnes opět aktuální designovou vlnu bruselského stylu," líčí hlavní záměr pořadatelů Vanda Skálová.

Atomium
Světovou výstavu Expo 58 věrně charakterizuje bruselské Atomium - skulpturální stavba pracující s tvaroslovím astrologie a kosmonautiky.

Řada představených exponátů těžila z takzvané sputnikové euforie; vždyť první těleso vyrobené člověkem - sovětská družice - byla do vesmíru vyslána 4.10.1957.

Lidstvo tím začalo psát novou, kosmickou kapitolu. Nefalšované objevitelské nadšení se přeneslo do všech tvořivých oblastí.

"Brusel" je stále přitažlivý
Pořadatelé projektu Bruselský sen upozorňují i na to, že aktérů a pamětníků tehdejšího československého úspěchu rapidně ubývá.

Hrdě přenesené původní stavby z Bruselu byly zničeny či radikálně přestavěny. "Přes dlouhodobou přitažlivost bruselského fenoménu mu prozatím nebyla věnována významnější odborná pozornost," upozorňuje Vladana Rýdlová ze společnosti Arbor Vitae.

"Po padesáti letech je tak čas zkoumat a pokusit se přiblížit, jaké tedy Expo 58 skutečně bylo, zhodnotit jeho význam v rovině umělecké, sociologické či politicko-kulturní."

Akce proběhne pod záštitou primátora hlavního města Prahy Pavla Béma a místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry.