Zámek Koloděje

Zámek Koloděje | foto: David Port

Prohlédněte si vládní zámek Koloděje, kam smrtelník nemůže

  • 3
Jednou jsi dole, jednou nahoře. To si člověk asi v první chvíli uvědomí, když sestupuje po schodech ze sálu, ve kterém zasedal jeden státník, Mirek Topolánek, do kobky, ve které byl vězněn jeden z jeho předchůdců - Gustáv Husák.

Oba tyto prostory najdete na jediném zámku - v Kolodějích u Prahy. Koloděje využívá česká vláda a možná o ně přijde, protože se jich domáhá u soudu potomek bývalých majitelů Vítězslav Kumpera. Jaké "poklady" lze v Kolodějích na jihovýchodním okraji Prahy najít, a o co tedy ministři přijdou?
Zámek Koloděje
V Kolodějích se konají slavnostnější zasedání a jsou podle Viery Júdtové z tiskového odboru vlády cenné i tím, že se dá v jejich interiéru uspořádat větší recepce než v ostatních vládních palácích. "V Hrzánském paláci se dá sestavit tabule jen pro pětadvacet lidí, v Kolodějích pro devadesát. Takže když přijeli Číňané, těch bylo hodně, jedlo se v Kolodějích," říká Júdtová. Současná vláda Mirka Topolánka však využívá přece jen vzdálenější Koloděje méně než ty předchozí.

Rokoko a televize
Hlavní místností Koloděj je sál v prvním patře, kde zasedá vláda. Zatímco na Úřadu vlády je stůl oválný, tady hranatý. Napočítali byste tam třicet míst u velkého stolu. Pokud by některého ministra projednávání agendy nebavilo, může se pokochat pohledem na plátno Pohled na Prahu od malíře Antonína Chittusiho.
Zámek Koloděje
Další místnosti vypadají jako komnaty na kterémkoli jiném státním zámku, kam chodí veřejnost na prohlídky. Až na jednu výjimku: dojem kazí pouze telefony a velkoplošné obrazovky vedle rokokových stolů a židlí. V přízemí najdete ještě místnost pro tisk a v suterénu kuchyni. Kdyby však došlo na lámání chleba a vláda musela zámek vyklidit, předala by holé místnosti. Na inventář restituent právo nemá.

A pak je tu ještě sklep a bývalé vězení z padesátých let, kde byli drženi političtí vězni. Arthur London, autor knihy Doznání, ho nazval v knize "dírou, kde na něj padala páchnoucí voda z rozbité kanalizace". Sestupujeme po schodech do klenuté, asi patnáct metrů dlouhé a pět metrů široké místnosti připomínající vinný sklep, která byla přepažena příčkami a rozdělena na malé kobky. Člověka to tu baví tak pět minut a už by šel nahoru, ale v době politických procesů tu vězni trávili mezi výslechy i několik dní.Zámek Koloděje
Přemýšlím, jestli by tu byla úplná tma, zda jde alespoň světlíkem někde pruh denního světla. "Já vám klidně zhasnu, jestli chcete," usmívá se správce. Stoupáme raději po schodech nahoru, než nápad uskuteční.

Nejstarší strom v Praze
Vítězslav Kumpera, který o sídlo bojuje a který poskytl rozhovor časopisu Týden, sdělil, že by chtěl v zámku zřídit malé, veřejně přístupné rodové muzeum. Pro příznivce památek by tak nastaly lepší časy, protože by mohli jít dál než k plotu dnes uzavřeného zámku (otevírá se jen, pokud je Den otevřených dveří). Milovníci přírody tak spatří v parku i nejstarší strom v Praze - dub, který prý zasadil Karel IV. v roce 1359.

V Kolodějích vládne názor, že zámek se asi vracet bude, a proto se také asi koná méně akcí než dříve. "Byli tu hasiči, předtím seminář o drogách," vzpomíná správce. V Kolodějích byl podle správce před měsícem na obhlídce i Kumpera. Přijel se podívat na majetek, který mu může brzy patřit.

Nový majitel není vítán
A z rozhovoru s místními lidmi po vypnutí diktafonu také vytušíte, že nový majitel by tu příliš vítán nebyl, a to z několika důvodů: Kolodějští se obávají, že Kumpera "neutáhne" roční provozní náklady, které jdou zcela určitě do milionů.
Zámek Koloděje
Mezi nájemci pak panuje nejistota, jak s nimi nový majitel naloží. Kumpera chce vrátit i jízdárnu a dům vedle zámku, který dnes slouží místním jako hospoda. "Mám přislíbeno od pana Kumpery, že mě tu nechá, ale stejně žiji v nejistotě," říká hospodský Boris Polívka. Do domu totiž investoval a neví, jestli za to dostane kompenzaci.
Zatím také není jasné, co by se v případě vrácení zámku stalo s deseti zaměstnanci, kteří se o něj starají.

A co by bylo s pávy, kteří se pyšně procházejí na nádvoří? Jeden z ptáků podle správce útočil na přijíždějící nablýskané limuzíny, protože na karoserii viděl svůj odraz a myslel si, že je to sok. "Tak dostal zrcadlo, aby dal autům pokoj," dodal správce. Bude se páv muset s limuzínami definitivně loučit?

Soud o Koloděje
V lednu vydal Pozemkový úřad zámek potomkovi bývalých majitelů Vítězslavu Kumperovi. Bylo to zásadní rozhodnutí ve sporu starém patnáct let. Budovu užívá vláda a Úřad vlády podal žalobu k soudu, aby určil, komu majetek patří. Soudce studuje od 6. června Kumperovo vyjádření k žalobě. Pak nařídí první stání. Spor se kromě zámku týká i jízdárny a domku v sousedství. Ty patří pražské radnici a je tam hospoda. Právníci státu tvrdí, že zámek byl vyvlastněn Kumperovým podle zákona.