Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí chtějí domy, které vypadají venkovsky. Nejvíce letí Benešovsko

  1:00aktualizováno  1:00
Zatímco trh s byty v Praze roky stagnuje, rozběhl se konečně letos prodej rekreačních nemovitostí. Nejvíce se prodávají chaty a chalupy v jižních Čechách následované Středočeským krajem. Nejvíc letí Benešovsko.

Barevné provedení je důležitým prvkem celé fasády. | foto: Petr Mandel

Dva miliony korun. Takovou částku jsou v průměru ochotni zaplatit zájemci o chatu či chalupu, kteří se snaží svou rekreační nemovitost koupit přes realitní kanceláře. Chaty a chalupy se vždycky na jaře prodávaly nejlépe z celého roku. Letošní zájem je však vyšší než dříve.

"Počet prodaných nemovitostí vzrostl v tomto segmentu oproti minulému roku o víc než 15 procent. Kdo nestihl využít příležitost výhodného nákupu chaty či chalupy v minulém roce, činí tak nyní," vysvětluje Milan Zavadil, ředitel společnosti M&M Reality.

Lidé využívají toho, že se ceny chat a chalup už delší dobu drží docela dole a letos jim navíc nahrály příznivé úroky u hypoték. Podle Hanuše Němečka, výkonného ředitele společnosti RE/MAX, se v dubnu poptávka ve srovnání s březnem jen u jejich kanceláře zvýšila o více než polovinu.

Mladé rodiny chtějí domky, které vypadají venkovsky

Vůbec nejvíce se prodávají chaty a chalupy v jižních Čechách, následují střední Čechy, Krkonoše především v okolí Špindlerova Mlýna a Šumava. Zájem je i o vzdálenější lokality, jako jsou Jeseníky nebo Jihomoravský kraj, kde se dají koupit starší chalupy levněji.

Pokud jde o střední Čechy, nejvíce letí Benešovsko, přesněji řečeno lokality středního Posázaví, Povltaví a okolí směrem ke Slapské přehradě. Není však pravda, že by všichni chtěli chatu či chalupu u vody, protože ve středu i na jihu Čech je vodních ploch tolik, že jsou snadno dostupné i z míst, která neleží přímo na jejich břehu. A cenu nemovitosti to přitom může o něco snížit. Lidé však rozhodně vyžadují dobrou dostupnost autem a hezké okolí, do nějž se dají podnikat výlety.

Typický zájemce? "Především mladé páry něco málo nad třicet let, které založily rodinu a chtějí se mít s dětmi kam uchýlit za odpočinkem. Vlastní bydlení již mají zařízené, a tak si mohou dovolit řešit nemovitost k rekreaci," vysvětluje Milan Zavadil.

Zájemci shánějí především starší nemovitosti, které bývají levnější než novostavby a zároveň působí víc venkovsky. Podle zkušeností realitních makléřů stoupá zájem i o samotné zahrádky bez nemovitostí, které lidé využívají jak čistě k rekreaci a staví si na nich bazény nebo dělají hřiště pro děti, tak pro pěstování vlastní zeleniny.
Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Další z rubriky

Vinný sklep funguje už od 17. století. Podívejte se, jak dnes vypadá

Malba od pezinského výtvarníka Jána Vajsábela znázorňuje panorama  Horných...

„Civilizovaní lidé směřují tam, kde zraje víno,“ prohlásil Charlie Chaplin. Podle jeho rady jsme se vydali na slovenské...

Boj s plasty pokračuje, v Česku je problém hlavně s polystyrenem

Česko má největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě.

Kvůli zateplování budov je v Česku největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě, a stále stoupá. Jenže do roku 2030...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...Najdete na iDNES.cz