Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí chtějí domy, které vypadají venkovsky. Nejvíce letí Benešovsko

  1:00aktualizováno  1:00
Zatímco trh s byty v Praze roky stagnuje, rozběhl se konečně letos prodej rekreačních nemovitostí. Nejvíce se prodávají chaty a chalupy v jižních Čechách následované Středočeským krajem. Nejvíc letí Benešovsko.

Barevné provedení je důležitým prvkem celé fasády. | foto: Petr Mandel

Dva miliony korun. Takovou částku jsou v průměru ochotni zaplatit zájemci o chatu či chalupu, kteří se snaží svou rekreační nemovitost koupit přes realitní kanceláře. Chaty a chalupy se vždycky na jaře prodávaly nejlépe z celého roku. Letošní zájem je však vyšší než dříve.

"Počet prodaných nemovitostí vzrostl v tomto segmentu oproti minulému roku o víc než 15 procent. Kdo nestihl využít příležitost výhodného nákupu chaty či chalupy v minulém roce, činí tak nyní," vysvětluje Milan Zavadil, ředitel společnosti M&M Reality.

Lidé využívají toho, že se ceny chat a chalup už delší dobu drží docela dole a letos jim navíc nahrály příznivé úroky u hypoték. Podle Hanuše Němečka, výkonného ředitele společnosti RE/MAX, se v dubnu poptávka ve srovnání s březnem jen u jejich kanceláře zvýšila o více než polovinu.

Mladé rodiny chtějí domky, které vypadají venkovsky

Vůbec nejvíce se prodávají chaty a chalupy v jižních Čechách, následují střední Čechy, Krkonoše především v okolí Špindlerova Mlýna a Šumava. Zájem je i o vzdálenější lokality, jako jsou Jeseníky nebo Jihomoravský kraj, kde se dají koupit starší chalupy levněji.

Pokud jde o střední Čechy, nejvíce letí Benešovsko, přesněji řečeno lokality středního Posázaví, Povltaví a okolí směrem ke Slapské přehradě. Není však pravda, že by všichni chtěli chatu či chalupu u vody, protože ve středu i na jihu Čech je vodních ploch tolik, že jsou snadno dostupné i z míst, která neleží přímo na jejich břehu. A cenu nemovitosti to přitom může o něco snížit. Lidé však rozhodně vyžadují dobrou dostupnost autem a hezké okolí, do nějž se dají podnikat výlety.

Typický zájemce? "Především mladé páry něco málo nad třicet let, které založily rodinu a chtějí se mít s dětmi kam uchýlit za odpočinkem. Vlastní bydlení již mají zařízené, a tak si mohou dovolit řešit nemovitost k rekreaci," vysvětluje Milan Zavadil.

Zájemci shánějí především starší nemovitosti, které bývají levnější než novostavby a zároveň působí víc venkovsky. Podle zkušeností realitních makléřů stoupá zájem i o samotné zahrádky bez nemovitostí, které lidé využívají jak čistě k rekreaci a staví si na nich bazény nebo dělají hřiště pro děti, tak pro pěstování vlastní zeleniny.
Nejčtenější

Dvě děti do pokoje 2×4 metry nepatří. Ale kam s nimi v malém bytě?

Kuchyňský kout

Příjemná lokalita, krásný výhled, světlý byt. I to jsou důvody, proč se rodina s dvěma dětmi nechce stěhovat, třebaže...

Největší tajemství rohového domu uvidíte jen z vrtulníku. Je jeho pýchou

Rohový dům v sobě spojuje byznys a rodinné zázemí.

Do práce seběhne pár schodů, zacvičí si mezi psaním e-mailů a důležitou schůzkou a dceru nechá plavat v bazénu na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Jazzman Rudy Linka jezdí z New Yorku na část roku na chalupu na Šumavě

Realizaci kuchyně svěřili Linkovi Jiřímu Lukáškovi ze společnosti Sedlák...

Jeho velká cesta začala v roce 1980, kdy jako devatenáctiletý opustil Československo, aby mohl naživo poslouchat...

Další z rubriky

Architekti, kteří mají radši rekonstrukce než novostavby. Ctí historii

Venkovské stavení v Ovesné Lhotě bylo postaveno v 17. století.

V přírodě se koloběh nezastaví. Nové vystřídá staré. Podobně tomu bývá i u domů. Starý dům je opravený a některé jeho...

Tři dny strávené v zážitkové minichatě odbourají stres. Nahradí i léky

Zásah budovy do přírody je minimalizován postavením chatky na sloupky.

Chráněná postel uprostřed přírody? Či spíše novodobý stan, který nemusíte stavět? Co víc potřebujete, abyste si...

Koupil spáleniště. Na něm postavil roubenku, přísné předpisy dodržel

Užitná plocha roubenky je 166 metrů čtverečních.

Pozemek se zarůstajícím spáleništěm si Jan koupil, aby zde rodině postavil roubenku. Okouzlila ho především lokalita...

Najdete na iDNES.cz