Adam Karásek (vlevo) a Jiří Mrázek sedí v křeslech z dob socialismu, které

Adam Karásek (vlevo) a Jiří Mrázek sedí v křeslech z dob socialismu, které prodávají ve svém obchodě. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Prodávají výrobky z dob socialismu. Rodiče žasnou, mladí nakupují

  • 144
Je jim pouhých 27 let, v socialismu strávili necelou pětinu života. Natolik však propadli českému designu 60. až 80. let, že si otevřeli internetový obchod Nanovo s dobovým nábytkem a doplňky.

Podobné věci často lidé vyhazují vedle popelnic, případně je prodávají do bazarů. Právě na bleším trhu v Berlíně Jiří Mrázek před dvěma lety objevil, že v Německu mají ke starým věcem jiný přístup – posílají je zpět do "oběhu".

Společně s kamarádem Adamem Karáskem začali uvažovat o tom, že by si v Česku také otevřeli obchod se starými věcmi. "Začali jsme ty věci sbírat, ale trvalo nám dva roky, než jsme se dokopali k tomu, abychom otevřeli obchod," říká Mrázek. Zprvu hromadili staré věci bez jakéhokoli klíče.

Obývací stěna byla zlatým hřebem socialistického obývacího pokoje.

Měli jen matnou představu založenou na tom, jak měli byt zařízený jejich prarodiče. "Ty věci se mi vždycky líbily. Pamatuju si třeba plastové jablko se sladkostmi, koženkové ušáky a děda měl primky," vzpomíná Karásek. Sám tyto hodinky hrdě nosí.

Postupně začali tříbit vkus a hlavně číst literaturu o designu 60. až 80. let. "Tehdy byla výstava Bruselský sen a po ní začaly být věci ze 60. let trendy. Lidé je začali hromadně skupovat," říká Mrázek.

Socialistický obchodní dům

"Rodiče se mi diví, že to vůbec někdo chce, že se to někomu líbí," říká Karásek. Jejich internetový obchod funguje od května. Zákazníka, který si chce něco koupit, mají zhruba jednou týdně. "Třeba jeden člověk ze Švédska si od nás kupoval 11 poliček," uvádí příklad Karásek.

Překvapivě většina jejich zákazníků je mladší než 35 let. "Jsou to lidé, kteří si ty věci pamatují z domova, případně si je pořizují do obchodů nebo restaurací," popisuje své zákazníky Mrázek.

Přiznávají, že stanovit cenu je těžké. Konkurence jim vyčítá, že jsou levní, lidé mimo obor jim pro změnu vyčítají vysoké ceny. Vycházejí z cen na internetu a v aukčních síních. Třeba polstrované křeslo prodávají za pět tisíc korun, sadu sklenic za pětistovku.

Mladíci nakupují hlavně po bazarech a na internetu, po špatných zkušenostech sami nevykupují. Časem by se chtěli zaměřit víc i na průmyslový design a nábytek. Nejdřív musí najít větší sklad. Ty v Praze na Vinohradech a v Nových Butovicích přestávají stačit.

Líbí se vám nábytek a dekorace ze socialistického Československa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 středa 26. října 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 7541
ANO
ANO 3100