Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč nemít doma krásnou koupelnu?

  15:00aktualizováno  15:00
Koupelny patří mezi části bytu, které ve starších domech nejvíce volají po modernizaci. Není se čemu divit - zub času zde vinou vlhkého prostředí napáchal nejvíce škod. Výsledkem je nejen nevábný vzhled, oprýskaná vana, opotřebované příslušenství, ale i plísně a zápachy. Náprava nebývá vždy lacinou a snadnou záležitostí. Ať už však budete koupelnu jakkoli renovovat, zvolené změny by měly vyhovovat nejen současnosti, ale i budoucnosti.
Než se tedy pustíte do díla, je třeba pečlivě zvážit, kterou cestou se dáte. Variant je totiž řada:

1. Nejmodernější typy koupelen, které se u nás teprve začínají prosazovat, neslouží jen k očistě těla, ale i k relaxačním účelům - novému životnímu stylu. Inspirací jsou v tomto směru vyspělé země, kde se lidé mnohem více věnují sportu a pořizují si domů nejrůznější sportovní zařízení. A k tomu potřebují odpovídající koupelnu.

2. I když většina lidí v Česku zůstává dosud věrna klasické vaně s koupelnou, zvláštností už nejsou masážní či vířivé vany. Musíme však počítat s vyššími náklady na provoz i nároky na obsluhu a údržbu. Kdo se v koupelně potýká s nedostatkem místa nebo se nechce pouštět do finančně náročných nákupů, může si místo masážní vany pořídit sprchový kout s kvalitní ruční sprchou. A to i bez kabinky. V tom případě však musíte upravit podlahy tak, aby měla potřebný odtokový spád.

3. Samostatnou kapitolu rekonstrukce koupelen kromě nových instalací rozvodů vody a elektřiny představují obklady stěn a podlah. Obvykle se ptáme: jaký zvolit tvar a velikost obkládaček, jaký dekor či barevnost? Praxe hovoří o tom, že rozhodující je vkus a záměr uživatele. Výška obkladů se v koupelně dnes praktikuje buď zcela, nebo téměř ke stropu, což už samo o sobě vybízí k použití velkých obkládaček. To však neznamená, že tradičním malým dlaždičkám je odzvoněno. K moderním řešením patří například mozaika, ornamentální dekorace z jednobarevných nebo různobarevných kostiček o velikosti stran 2,5 cm, 5 cm nebo 10 cm.

4. Současný trend směřuje k plynulému přechodu obkladu stěn na podlahu. I když při výběru barev stále převažují pastelové, přibývá ctitelů efektních výrazných barev. Uznávané postavení si však uchovává bílá, která je vnímána jako barva čistoty. Uvědomme si, že čím výraznější barvy, tím větší nároky na údržbu.

5. Svůj vývoj samozřejmě prožívá i koupelnový nábytek. Zatímco ještě nedávno vévodilo umyvadlo na noze, dnes se uplatňují praktičtější kombinace umyvadla a skříňky s odkládací deskou, která poslouží kosmetickým drobnostem. Ke stejnému účelu však mohou posloužit vyzděné police. Nejenže nahradí koupelnové skříňky nebo poličky, ale interiéru přidají na efektním vzhledu.

6. Cena vody itepla neustále stoupá, a to si vynucuje vybavovat koupelny takovými umyvadlovými a koupelnovými bateriemi, které přinášejí úspory. Termostatické baterie jsou například vybaveny tzv. Eko Stop tlačítkem. Jakou teplotu si nastavíte na ovladači, taková voda poteče z baterie. Úspory jsou značné a rychle zaplatí vyšší pořizovací náklady.

Dobrá rada: Pokud se někdo pustí do rekonstrukce koupelny svépomocí, musí být zdatným řemeslníkem. Velmi záleží na tom, aby veškeré práce prováděli profesionálové. Vyplatí se proto svěřit rekonstrukci stavební firmě. Buďte však pečliví na její volbu! Vyvarujete se nespočtu zbytečných problémů, nepočítaje vyhozené peníze.


Koupelna

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Prestižní cenu EDIDA získal designér René Novák za koupelnový nábytek

Horní deska může být z corianu nebo z kaleného skla.

Důraz na detail a zároveň jednoduché a oblé tvary. To přineslo René Novákovi ze studia Le Bon ocenění EDIDA - Elle...

Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.

Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou,...

Když si majitel sám zrekonstruuje koupelnu, dohlédne si na kvalitu

Koupelna po rekonstrukci: sprchový kout s odtokem do stěny, velké umyvadlo s...

Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí luxusně. Tmavě šedý keramický...

Najdete na iDNES.cz