Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč nemít doma krásnou koupelnu?

  15:00aktualizováno  15:00
Koupelny patří mezi části bytu, které ve starších domech nejvíce volají po modernizaci. Není se čemu divit - zub času zde vinou vlhkého prostředí napáchal nejvíce škod. Výsledkem je nejen nevábný vzhled, oprýskaná vana, opotřebované příslušenství, ale i plísně a zápachy. Náprava nebývá vždy lacinou a snadnou záležitostí. Ať už však budete koupelnu jakkoli renovovat, zvolené změny by měly vyhovovat nejen současnosti, ale i budoucnosti.
Než se tedy pustíte do díla, je třeba pečlivě zvážit, kterou cestou se dáte. Variant je totiž řada:

1. Nejmodernější typy koupelen, které se u nás teprve začínají prosazovat, neslouží jen k očistě těla, ale i k relaxačním účelům - novému životnímu stylu. Inspirací jsou v tomto směru vyspělé země, kde se lidé mnohem více věnují sportu a pořizují si domů nejrůznější sportovní zařízení. A k tomu potřebují odpovídající koupelnu.

2. I když většina lidí v Česku zůstává dosud věrna klasické vaně s koupelnou, zvláštností už nejsou masážní či vířivé vany. Musíme však počítat s vyššími náklady na provoz i nároky na obsluhu a údržbu. Kdo se v koupelně potýká s nedostatkem místa nebo se nechce pouštět do finančně náročných nákupů, může si místo masážní vany pořídit sprchový kout s kvalitní ruční sprchou. A to i bez kabinky. V tom případě však musíte upravit podlahy tak, aby měla potřebný odtokový spád.

3. Samostatnou kapitolu rekonstrukce koupelen kromě nových instalací rozvodů vody a elektřiny představují obklady stěn a podlah. Obvykle se ptáme: jaký zvolit tvar a velikost obkládaček, jaký dekor či barevnost? Praxe hovoří o tom, že rozhodující je vkus a záměr uživatele. Výška obkladů se v koupelně dnes praktikuje buď zcela, nebo téměř ke stropu, což už samo o sobě vybízí k použití velkých obkládaček. To však neznamená, že tradičním malým dlaždičkám je odzvoněno. K moderním řešením patří například mozaika, ornamentální dekorace z jednobarevných nebo různobarevných kostiček o velikosti stran 2,5 cm, 5 cm nebo 10 cm.

4. Současný trend směřuje k plynulému přechodu obkladu stěn na podlahu. I když při výběru barev stále převažují pastelové, přibývá ctitelů efektních výrazných barev. Uznávané postavení si však uchovává bílá, která je vnímána jako barva čistoty. Uvědomme si, že čím výraznější barvy, tím větší nároky na údržbu.

5. Svůj vývoj samozřejmě prožívá i koupelnový nábytek. Zatímco ještě nedávno vévodilo umyvadlo na noze, dnes se uplatňují praktičtější kombinace umyvadla a skříňky s odkládací deskou, která poslouží kosmetickým drobnostem. Ke stejnému účelu však mohou posloužit vyzděné police. Nejenže nahradí koupelnové skříňky nebo poličky, ale interiéru přidají na efektním vzhledu.

6. Cena vody itepla neustále stoupá, a to si vynucuje vybavovat koupelny takovými umyvadlovými a koupelnovými bateriemi, které přinášejí úspory. Termostatické baterie jsou například vybaveny tzv. Eko Stop tlačítkem. Jakou teplotu si nastavíte na ovladači, taková voda poteče z baterie. Úspory jsou značné a rychle zaplatí vyšší pořizovací náklady.

Dobrá rada: Pokud se někdo pustí do rekonstrukce koupelny svépomocí, musí být zdatným řemeslníkem. Velmi záleží na tom, aby veškeré práce prováděli profesionálové. Vyplatí se proto svěřit rekonstrukci stavební firmě. Buďte však pečliví na její volbu! Vyvarujete se nespočtu zbytečných problémů, nepočítaje vyhozené peníze.


Koupelna

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Moderní koupelnu zdobí stěna obložená oblázky, majitelé ji vyrobili sami

Manželé se rozhodli pro dvě umyvadla, která jsou mimořádně praktická zejména v...

Svépomocné zařizování interiéru nemusí skončit neúspěchem. I ve vlastní režii můžete vytvořit originální koupelnu,...

Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.

Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou,...

Nejlepší realizace koupelny roku 2016: vše začalo domluvou s majiteli

V koupelně byla použita čistá kombinace obkladů v bílém odstínu s obklady s...

Dobrý obkladač je základem kvalitní koupelny. Ovšem najít ho, to bývá problém. Navíc se tvrdí, že šikovný obkladač nemá...Najdete na iDNES.cz