Proč investovat do klimatizace? Důvodů je celá řada!

  • 53
Není to tak dávno, kdy u nás byla klimatizace považována za určitý projev komfortu, který není pro běžný život příliš nutný. Ale s tím, jak se rok od roku zvyšují teploty v letních měsících, roste i počet domácností, kde klimatizaci mají. A tento trend neustále narůstá.
Proč mít klimatizaci?
Při nadměrně vysokých teplotách v místnostech se snižuje soustředěnost lidského organismu, klesá výkonnost, zvyšuje se únava, ale spánek přitom nepřichází. V horších případech může horko způsobit i závažné zdravotní potíže, především u starších lidí, dětí a kardiaků. S klimatizací je však nutno zacházet opatrně. "Teplotní šok mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být nikdy příliš velký," varuje Petr Drdák ze společnosti Certis, která se klimatizacemi zabývá.

"Také by vzduch z klimatizace neměl nikdy foukat přímo na lidi. Má totiž jen přibližně dvanáct stupňů." Nedodržení těchto základních pravidel může vést až ke zdravotním problémům. "Nejčastěji jde o bolesti hlavy, nachlazení, záněty dutin a kloubů, hlavně ramen a kolen," říká lékařka Karin Šrajerová. "Klimatizací se však přenáší také infekční choroby, například katary horních cest dýchacích či nosohltanu, ale i viry a plísně," dodává.

Jakou klimatizaci zvolit?
Nejjednodušší a zároveň nejlevnější variantou je mobilní klimatizace. Lze ji využít kdekoli, doma a o víkendu třeba na chalupě. Nepotřebuje totiž žádnou instalaci. Další poměrně jednoduchou a cenově dostupnou možností je okenní klimatizace. Nejlepší, ale také nejdražší variantou je klimatizace dělená neboli splitová.

Dělená proto, že má dvě části, venkovní a vnitřní, které jsou propojené potrubím. Její instalace je tedy poměrně náročná a vyžaduje odborné znalosti. "Proto je s ní lepší počítat dopředu, a ještě před zahájením stavby se poradit s odborníky," radí Petr Drdák.

Počasí v tuzemských zeměpisných šířkách se stále více přibližuje subtropickému a v bytech začíná být nesnesitelné horko. Řešením může být klimatizace nebo levnější varianta, ochlazovač vzduchu.

Mobilní klimatizace
K dostání jsou kompaktní neboli vše v jednom a dělené (splitové). Pohybují se pomocí koleček, takže je možné je umístit kdekoli a bez jakékoli instalace. Ovládají se pomocí termostatu. Nevýhodou je vyšší hlučnost. Mobilní kompaktní klimatizační jednotka má chladicí výkon kolem 2 kW. Elektrický příkon zhruba 750 až 1000 W. V nabídce firem jsou v provedení buď pouze chlazení, nebo navíc s elektrickou topnou spirálou.

Teplo se odvádí pomocí ohebné vzduchové hadice o průměru asi 10 centimetrů do venkovního prostoru otvorem v okně, ve zdi, do komína, případně přes pootevřené okno či dveře. Mobilní dělená jednotka může mít chladicí výkon i vyšší, až 4,3 kW. Proto potřebuje také vyšší elektrický příkon ­ až 1500 W. Venkovní část se umisťuje například na balkon, pod okno či za dveře. Propojení s vnitřní částí je provedeno pomocí ohebného potrubí. Mobilní klimatizace stojí zhruba od 18 000 korun výše.

Okenní klimatizace
Okenní klimatizační jednotka se umisťuje do okna nebo do stěny tak, aby zadní část skříně zasahovala do venkovního prostoru a čelní panel byl v klimatizované místnosti. Chladicí výkon může být zhruba od 3 kW až do 5,5 kW. Instalaci zvládne dobrý kutil nebo zedník. Tato klimatizace je stejně jako mobilní určena hlavně pro chlazení. Existují však i provedení s tepelným čerpadlem. To má potom přepínací ventil, který v podstatě obrátí chod a funguje jako topení. Ceny okenních klimatizací se pohybují zhruba od 25 000 do 30 000 korun, v závislosti na výkonu.

Dělené klimatizace
Dělené (splitové) klimatizační jednotky jsou určeny pro pevné zabudování. Venkovní jednotka je s vnitřní propojena potrubím. Vzdálenost mezi nimi může být, v závislosti na velikosti, až 30 metrů. Její instalaci je vhodné nechat vždy na odbornících. Všechny tyto klimatizace jsou standardně vybaveny dálkovým ovládáním s možností nastavení nočního režimu. Klimatizace lze vybavit také skupinovým ovladačem pro více jednotek či zónovým ovladačem pro více místností s různými teplotními režimy.

Všechny tyto jednotky nabízejí firmy také v provedení s tepelným čerpadlem. Vnitřní jednotky d
ělené klimatizace lze umístit na stěnu, na parapet nebo do podhledu, a to v každé místnosti, která má být klimatizována. Jejich chladicí výkony jsou od 2 kW až po 11,5 kW. Splitové klimatizace lze pořídit včetně montáže zhruba v cenách od 50 000 do 80 000 korun.

Ochlazovač vzduchu
Ochlazuje vzduch přirozeným odpařováním vody, případně ledu, pomocí speciálního filtru. Je schopen ochladit plochu kolem 20 metrů čtverečních. Navíc funguje i jako čistič vzduchu, některý dokonce s možností jeho aromatizace. Ceny ochlazovačů se pohybují zhruba od 4000 do 11 000 korun.

VÝHODY A NEVÝHODY KLIMATIZACE

+ výrazn
ě sníží teplotu v místnostech
+ pomáhá udržet bdělost a výkonnost
+ kromě chlazení lze klimatizaci používat i pro vytápění

- pom
ěrně vysoká cena (cca 20 000 až 80 000 korun)
- možnost zdravotních potíží, jako jsou nachlazení, záněty dutin a kloubů
- klimatizací se mohou přenášet infekční choroby

Při nadměrně vysokých teplotách v místnostech se snižuje soustředěnost lidského organismu, klesá výkonnost, zvyšuje se únava, ale spánek přitom nepřichází.