Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomsta lidí se sekačkami. Túrují své stroje každý večer i o víkendu

  1:00aktualizováno  1:00
Manželé utekli z hektické Prahy do idylické vesničky na Vysočině. Těšili se na poklidný venkovský život a letní posezení s kávou na terase. Vše ovšem skončilo s příchodem jara, kdy nastal každodenní všudypřítomný hluk. "Začíná s prvními paprsky a pokračuje až do zámrazu," zoufá si čtenářka Marta.

Hluk při zahradničení je problémem, který zatěžuje dobré sousedské vztahy. | foto: Profimedia.cz

"Každý den je to stejné. Jakmile sousedé dorazí z práce, vytahují své sekačky na trávu, křovinořezy a podobná zařízení a začíná koncert. Na jednom konci ulice se skončí, na druhém začne. Navíc několik domácností kolem nás topí dřevem, takže celé léto zpracovávají otop na zimu s pomocí motorové pily. Vše pokračuje přes celý víkend, a to často do pozdních hodin, v létě běžně i do půl deváté večer," píše čtenářka.

Pošlete příběh

sousedé

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

"Jsme oba původně z vesnice, ale až nyní vidíme, jak se život za posledních patnáct let změnil. Posekat trávu v sadu kosou, tedy nehlučně, už zřejmě nikdo neumí. Je pohodlnější tam každý týden pravidelně vrčet dvě hodiny s motorovou sekačkou."

Manželé nechtějí nikomu upírat nárok na udržování zahrady, ale ze stálého hluku mají pocit, že se přestěhovali na staveniště.

"Například ve Skandinávii už jsou v tomto ohledu dále, platí ústní dohody mezi obyvateli ve vsi, že tráva se bude sekat pouze jeden den v týdnu, aby ostatní dny byl klid. Něco takového je však v českém prostředí zřejmě nemyslitelné," popisuje čtenářka.

Situace ve vsi trápila i další sousedy, od loňského roku proto začala platit vyhláška obecního úřadu, která zakazuje veškeré hlučné zahradnické činnosti provádět v nočních hodinách, přesně po 22 hodině a v neděli. "Bohudíky alespoň za to," uzavírá Marta.

Každá obec si může určit, kdy se bude sekat tráva a řezat dříví

Hluk při zahradničení je problémem, který zatěžuje dobré sousedské vztahy na mnoha místech. V současné době však již existuje i v České republice řada obecně závazných vyhlášek obcí, které tento problém řeší a stanovují mu jasná pravidla, aby zásahy do oprávněných zájmů ostatních obyvatel obce byly minimální.

Jak to řeší jiné obce

"Obce sice nemohou hlučné práce paušálně či dlouhodobě zakázat, nicméně je v jejich pravomoci stanovit přiměřená omezení, za kterých lze hlučná zahrádkářská zařízení používat. Nejčastěji dochází k určení denní doby, kdy není možné provádět práce způsobující hluk, a zakazuje se zcela rušení v noci," vysvětluje advokátka Soňa Audesová.

Stejně tak je přípustné, a některé obce k tomu již přistoupily, aby si každá obec dle svých konkrétních potřeb vymezila, ve které dny zakáže hlučné činnosti úplně. Pokud tak však učiní, bude nutné toto omezení obyvatelům kompenzovat jindy.

"Do budoucna se počítá s dalším posílením kompetencí obcí v této oblasti, a to v tzv. zákoně o hluku, který se nyní připravuje a který by mohl začít platit od roku 2014 nebo 2015. Podle něho by obcím byla zcela přenechána podstatná část hlukové agendy a podle jedné z variant návrhu zákona by jim i mohlo být předáno řešení sousedských sporů v souvislosti s hlukem," objasňuje advokátka.

Vydala-li obec obecně závaznou vyhlášku o ochraně před hlukem, může být momentálním řešením akustických sousedských sporů přestupkové řízení, ve kterém lze rušiteli uložit pokutu. Případně je zde cesta soudní žaloby na zdržení se přesně specifikovaného rušení.

Autor:Nejčtenější

Šest rodin si koupilo školu. Sami ji předělali na luxusní bytový dům

Na stavebních pracích se podíleli sami společníci se svými širokými rodinami.

Škola z roku 1912 v rotterdamské předválečné čtvrti Nieuwe Weste byla od roku 2013 prázdná. Opuštěnou starou budovu si...

Obří protiletecká věž pro 20 tisíc lidí se promění v park s 228 stromy

Z věže, ve které se při náletech skrývalo často i přes 20 tisíc lidí a ze které...

Jednou z nepřehlédnutelných dominant hamburské čtvrti Sankt Pauli je zhruba 40 metrů vysoká protiletecká věž z...Pro svou rodinu vymyslel dům. Domov za Prahou má posuvné stropy

Pavel, původním povoláním strojní inženýr, si venkovský domov navrhl sám.

Dům za Prahou ve tvaru helvétského kříže je v mnohém originální. Nevychází ze žádné typové stavby, ale není ani dílem...

Zázrak v Rychlebských horách. Z ruiny na zboření je skvostná Tančírna

Tančírně hrozilo zřícení. Obec Bernartice ji vrátila zašlou krásu.

Secesní Tančírna v Račím údolí sloužila jako výletní restaurace a místo pro zábavu a tanec, pak pro dětské tábory a...

Nepoznáte, že byt, jehož dominantou je vyzděná šachta, je v paneláku

Dominantu bytu tvoří vyzděná odpadní šachta obložená leštěným drátosklem, které...

Proti trendům. I tak lze označit rekonstrukci panelákového bytu 1+1, který autorka interiéru pojala jako „skrytý...

Další z rubriky

Byt 3+1 postavili v kostele. Pokoje zdobí trámy a mohutný oblouk

V londýnském Islingtonu vznikl v odsvěceném kostele sv. Klimenta útulný byt.

V londýnském Islingtonu vznikl v odsvěceném kostele sv. Klimenta útulný byt. Za původními zdmi a vysokými okny se...

Tento dům se staví i zásluhou čtenářů iDNES.cz. Podívejte se

Dům pro rodinu postiženého Aleše by měl být dokončen koncem dubna. Má obytnou...

Ten dům je nenápadný a není ani velký, ale z pohledu majitelů je obrovský. Dřevostavba nedaleko Havlíčkova Brodu se...

Dům v prudkém svahu si vyžádal masivní opěrné stěny a odvážnou statiku

Z ložnicového podlaží lze přes malou terasu (tzv. anglický dvorek) vyjít do...

Čisté geometrické tvary, kontrast hladkých omítek a prosklených ploch, moderní technologie a funkčnost bez složitých...

Najdete na iDNES.cz