Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomsta lidí se sekačkami. Túrují své stroje každý večer i o víkendu

  1:00aktualizováno  1:00
Manželé utekli z hektické Prahy do idylické vesničky na Vysočině. Těšili se na poklidný venkovský život a letní posezení s kávou na terase. Vše ovšem skončilo s příchodem jara, kdy nastal každodenní všudypřítomný hluk. "Začíná s prvními paprsky a pokračuje až do zámrazu," zoufá si čtenářka Marta.

Hluk při zahradničení je problémem, který zatěžuje dobré sousedské vztahy. | foto: Profimedia.cz

"Každý den je to stejné. Jakmile sousedé dorazí z práce, vytahují své sekačky na trávu, křovinořezy a podobná zařízení a začíná koncert. Na jednom konci ulice se skončí, na druhém začne. Navíc několik domácností kolem nás topí dřevem, takže celé léto zpracovávají otop na zimu s pomocí motorové pily. Vše pokračuje přes celý víkend, a to často do pozdních hodin, v létě běžně i do půl deváté večer," píše čtenářka.

Pošlete příběh

sousedé

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

"Jsme oba původně z vesnice, ale až nyní vidíme, jak se život za posledních patnáct let změnil. Posekat trávu v sadu kosou, tedy nehlučně, už zřejmě nikdo neumí. Je pohodlnější tam každý týden pravidelně vrčet dvě hodiny s motorovou sekačkou."

Manželé nechtějí nikomu upírat nárok na udržování zahrady, ale ze stálého hluku mají pocit, že se přestěhovali na staveniště.

"Například ve Skandinávii už jsou v tomto ohledu dále, platí ústní dohody mezi obyvateli ve vsi, že tráva se bude sekat pouze jeden den v týdnu, aby ostatní dny byl klid. Něco takového je však v českém prostředí zřejmě nemyslitelné," popisuje čtenářka.

Situace ve vsi trápila i další sousedy, od loňského roku proto začala platit vyhláška obecního úřadu, která zakazuje veškeré hlučné zahradnické činnosti provádět v nočních hodinách, přesně po 22 hodině a v neděli. "Bohudíky alespoň za to," uzavírá Marta.

Každá obec si může určit, kdy se bude sekat tráva a řezat dříví

Hluk při zahradničení je problémem, který zatěžuje dobré sousedské vztahy na mnoha místech. V současné době však již existuje i v České republice řada obecně závazných vyhlášek obcí, které tento problém řeší a stanovují mu jasná pravidla, aby zásahy do oprávněných zájmů ostatních obyvatel obce byly minimální.

Jak to řeší jiné obce

"Obce sice nemohou hlučné práce paušálně či dlouhodobě zakázat, nicméně je v jejich pravomoci stanovit přiměřená omezení, za kterých lze hlučná zahrádkářská zařízení používat. Nejčastěji dochází k určení denní doby, kdy není možné provádět práce způsobující hluk, a zakazuje se zcela rušení v noci," vysvětluje advokátka Soňa Audesová.

Stejně tak je přípustné, a některé obce k tomu již přistoupily, aby si každá obec dle svých konkrétních potřeb vymezila, ve které dny zakáže hlučné činnosti úplně. Pokud tak však učiní, bude nutné toto omezení obyvatelům kompenzovat jindy.

"Do budoucna se počítá s dalším posílením kompetencí obcí v této oblasti, a to v tzv. zákoně o hluku, který se nyní připravuje a který by mohl začít platit od roku 2014 nebo 2015. Podle něho by obcím byla zcela přenechána podstatná část hlukové agendy a podle jedné z variant návrhu zákona by jim i mohlo být předáno řešení sousedských sporů v souvislosti s hlukem," objasňuje advokátka.

Vydala-li obec obecně závaznou vyhlášku o ochraně před hlukem, může být momentálním řešením akustických sousedských sporů přestupkové řízení, ve kterém lze rušiteli uložit pokutu. Případně je zde cesta soudní žaloby na zdržení se přesně specifikovaného rušení.

Autor:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

Vesnici chytá amok. Od pohledu jiný dům postavila rodina za dva měsíce

Od prvního pohledu nezvyklá. Taková je nová vila ve švýcarské vísce Rossa, kde...

Nová vila ve švýcarské vísce Rossa, kde žije 150 starousedlíků, má výraznou pruhovanou fasádu, s kterou se vesnice jen...Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Několik let opravovali dům z 15. století, dnes je v něm i galerie

Odpočinkový kout obývacího pokoje pod křížovou klenbou je zařízen dvěma...

Na pohled nenápadný rohový domek v samotném srdci Tábora překvapí, jak je uvnitř prostorný a jak neobyčejně příjemné a...Další z rubriky

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

Je jich pět a domov našli v Českém ráji. Všechny problémy překonali

Manželé se rozhodli pro dům, který bude ctít původní ráz vesnice a venkovských...

Po dvanácti letech se manželé s třemi dětmi vraceli z Barcelony a hledali bydlení. Pozemek sháněli v Českém ráji....

Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak...Najdete na iDNES.cz