Naschvály sousedů: šílený plot, hlasitý křeček, pár facek kančím pyjem

  1:00aktualizováno  1:00
Mít dobrého souseda je k nezaplacení. Nebo aspoň takového, který si hledí svého a neškodí. Není to tak samozřejmé, jak vyplývá ze svodek policistů a statistik soudců. Byť vám při jejich čtení mohou cukat koutky, drobná škodolibost může přerůst v opravdovou sousedskou válku.

Nejčastější příčinou všech svárů je nadměrný hluk, který štve osm lidí z deseti. | foto: Profimedia.cz

Nejlepší bude začít na policii, usoudím, a tak zazvoním u mříží pražského místního oddělení Pankrác. Kancelář vedoucího. „Takže sousedské naschvály,“ listuje nadporučík Petr Novák svodkou nejběžnějších případů, s nimiž se jeho podřízení setkávají při výjezdech v terénu: vyhazování velkých pojistek sousedům, když jsou na dovolené, aby jim vytekl mrazák, úmyslné naházení potravin na balkon, když jsou sousedi na dovolené, aby jim tam během letních veder jídlo hnilo, pomalování dopisní schránky sprostými nápisy, každodenní naplňování schránky nadměrným množstvím letáků, plnění schránky psími výkaly, náboj ve schránce, zalepení klíčové dírky vteřinovým lepidlem, zalepování dveřního kukátka, posprejování dveří, lití vody pod dveře.

Soused neplatí

Mně teče do bytu zničenou střechou

Bydlím na severní Moravě v domě se čtyřmi byty. Problém máme se sousedem, který nechce nic platit a na nic přispívat. Je mu přes 80 let a říká, že už žádné peníze do domu vrážet nebude. Střechou teče, komín se rozpadá a jemu je všechno jedno, píše Jirka v dalším příspěvku do seriálu Sousedské války.

Nadporučíka Nováka nepřekvapí už nic. Do osmdesátitisícového okrsku, což odpovídá menšímu krajskému městu, vyjíždějí jeho lidé na oznámení vyřizování sousedských účtů zhruba dvakrát týdně. Občas narážejí na neřešitelné situace.

„Vyskytla se tu třeba stížnost paní, že nemůže spát, protože soused nad ní asi schválně dráždí nějaké zvíře, které dupe. Soused hlídce otevřel, potvrdil nám, že zvíře skutečně má, ale že prý je to křeček. Načež oznamovatelka se toho chytla - ano, to je přesně ono, ten křeček dupe celou noc tak, že nezamhouřím oči. A teď rozhodněte, kdo z nich má pravdu,“ nadnese nadporučík s profesním cynismem v hlase, což mu nelze vyčíst, neboť kdyby si všechna ta nesmyslná udání připouštěl, brzy by se nevyhnutelně zbláznil.

Strojově chladnou mysl museli zachovat i městští strážníci, kteří letos v dubnu vyjížděli na Zbraslav. Muž si stěžoval, že mu soused na pozemek opakovaně vrhá přes plot psí exkrementy.

„Hlídka oznámení prověřila a pořídila fotodokumentaci exkrementů. Jelikož se jednalo o soukromý pozemek a hlídce se na místě nepodařilo zjistit, zda exkrementy skutečně naházel někdo cizí, a aktuálně se na místě nepáchalo protiprávní jednání, oznamovatel byl odkázán na příslušný správní orgán,“ líčí fekální kauzu úředním tónem mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Její kolegové v terénu dotyčnou adresu dobře znají, protože oznamovatel si strážníkům opakovaně stěžuje: na hlasitý štěkot sousedova psa (prováděné kontroly neúnosnou míru hlasitosti nepotvrdily), že mu soused natřel kmeny stromů bílou barvou a také na slimáky, které k němu soused údajně vysílá ze svého pozemku.

Exkrementálně-slimáčí válku vyjasní až kontext, do kterého mluvčí situaci usadí: „Z místní znalosti strážníků okrskářů víme, že jde o více než patnáctiletý sousedský spor dvou bývalých přátel, přibližně osmdesátiletých důchodců, jejichž přátelství přerostlo v nenávist.“

Věnec a pobodání

Pokud při řešení nepomůžou domluvy a omluvy, případ se obvykle posune k dalšímu projednání. Lešek Wróbel, jenž vede přestupkové oddělení městské části Prahy 5, si vybaví několik originálních kauz.

Například spor dvou spoluvlastníků rodinného domu, kteří se neuměli dohodnout na placení za vodné a stočné. Když jeden z nich dlouhodobě za vodu neplatil, druhý mu odpojil přívod.

Soused stvořil monstrum

soused

Bydlím v řadovce u Olomouce a bojuji se sousedem, kterého v roce 2013 odstřihl ČEZ od elektřiny. Elektřinu si začal vyrábět sám pomocí dieselového motoru, generátoru a starého oleje.

„Po delších jednáních, kdy mu příslušné orgány nařídily, aby vodu pustil, se první spoluvlastník za předchozí odpojení vody pomstil tím, že nechal vodu běžet nepřetržitě celý den, aby se vodoměr protáčel. A opět za vodu neplatil,“ konstatuje Wróbel.

Z dalších případů, na něž si vzpomíná: Dva občané se vzájemně napadají tak, že jeden vhazuje druhému do zahrady jablka a druhý prvnímu zase rajčata. První vyhrožuje za plotem motykou, druhý si schválně pouští nahlas hudbu. Starší důchodce si dle stížnosti sousedů v noci pouští nahlas „techno“ hudbu.

Série naschválů v bytovém domě, kdy jeden nájemník hází druhému otevřeným oknem do bytu shnilá jablka a plže, na další sousedku na zahradě pak lije vodu z okna.

I v mimopražských svodkách lze najít umělecky zdařilé činy.

Třinec: Vleklé spory v bytovém domě vyvrcholily tím, že jedna z obyvatelek pomazala ostatním nájemníkům dveře a boty před dveřmi psími výkaly.
Děčín-Boletice: Problematický nájemník klepal v paneláku schválně do topení, napadal sousedy a propichoval pneumatiky těm, kteří si na něj stěžovali. Jeho nejlepší kousek? „Objednal pohřební službu, která zaklepala na naše dveře. Mužům s rakví otevřel můj manžel. Byl v šoku, když mu řekli, že si jdou pro mě,“ sdělila jedna z postižených nájemnic s dovětkem, že potížistova partnerka navíc vrhala z okna na dětské hřiště vlašské ořechy a zranila dítě.
Šenov u Ostravy: Přestupkové oddělení se zabývalo i tím, že jeden soused zavěšoval druhému na plot mrtvou slepici, aby ho úmyslně obtěžoval zápachem. Úředníci také museli hledat zvířata, která si dva sousedé navzájem schovávali. V dalším případě si muž stěžoval na sousedku, která celý den seděla u plotu, dívala se na jeho zahradu a přitom si „něco“ zapisovala.
Liberec: V podhůří přibude sporů přes zimu, kdy si nájemníci naschvál přihrnují sníh před vchody.
Prostějov: Ve vyhlášeném domě hrůzy pro sociálně slabší občany vyjížděli hasiči na noční oznámení požáru, kdy neznámý pachatel zapálil sousedovi před dveřmi boty.
Třebíč: Až na přestupkové oddělení doputovala stížnost rodiny, že soused úmyslně začíná řezat dřevo na cirkulárce a práší vždycky přesně v okamžiku, kdy oni chtějí na zahradě grilovat.
Štětí: Tady strážníci vyjížděli na oznámení muže, který si stěžoval, že postarší sousedka mu úmyslně zhasíná na společné chodbě, kterou on právě vytíral. Břeclav: Zde evidují stížnost souseda, který podezíral jiného, že mu olejem pomazal madla u dveří auta.
Louny: Dlouholeté sousedské sváry v rodinném dvojdomku, vzniklé kvůli neshodám ohledně vyúčtování vody, vyvrcholily poté, co sousedka pojala podezření, že jednaosmdesátiletý soused strhl z jejích dveří adventní věnec. Když u něj zaklepala a chtěla vysvětlení, důchodce ji bodl nožem do břicha. U soudu nezapíral, věnec pověšený na společných dveřích podle něj zakrýval otvory pro doručování pošty, a proto jej sundal. „Čtrnáctkrát mě vytopila. Kvůli ní mi spadl strop a popraskaly stěny,“ tvrdil. „Házela odpadky a lila moč za mé dveře. Pokusila se mě i otrávit.“ U soudu, který se vlekl řadu let, se důchodce hájil mimo jiné tím, že kdosi ze sousedčiny rodiny mu v minulosti na jeho bytové dveře věnec pro změnu pověsil - a to věnec pohřební.

Schválně pouští cvrčky

A nyní situace, kdy se lidé mylně domnívají, že jim sousedé úmyslně škodí; obvyklým původcem nepotvrzených naschválů bývá zákeřný německý doktor Alzheimer. Najdou se i případy, kdy se ukáže, že oznamovatelé jsou prostě jen obyčejně blbí.

Soused se mi směje do očí

Jeho koně a ovce ničí vše, na co přijdou

Pozemek nemám oplocený, a tak zvířata dělají škodu na stromcích i terénu. Všude mám díry, ovce běhají přes silnici a soused se směje.

Například v Šenově u Ostravy se úředníci přestupkového oddělení potýkali s navrhovatelkou, která udala souseda, že schválně natáčí květy jejích slunečnic směrem ke svému domu. Při bližším terénním šetření se potvrdila hypotéza opřená o učivo páté třídy základní školy, že původcem otáčení není zákeřný soused, nýbrž fototropismus - tedy že slunečnice se během růstu otáčejí samy v reakci na sluneční svit.

Smrští falešných stížností zahlcoval policisty i přestupkové úředníky párek důchodců z ostravských Vítkovic. Udávali sousedy, kteří údajně: jezdili po bytě na čtyřkolce, vrtali díry do střechy dílny, kradli nářadí, nagelovali psovi uši, zbili kočku, házeli kameny do komína, vkrádali se k nim do bytu.

Dvojice terorizovala sousedy v celé ulici: „Opakovaně mě udávali na policii, že jsem po nich házel kamení, sníh, pomeranče, zničil jsem jim kabel od sekačky, vytrhal rajčata. Nikdy se nic neprokázalo,“ řekl novinářům jeden z nich.

Dále z regionů vybíráme.

Zdiby u Prahy: Na oznámení bývalého starosty obce, že mu neznámý pachatel rozbil okno rodinného domu, vyjeli obecní strážníci, ale po obhlídce místa a při úklidu skla zjistili, že do okna narazil větší pták.
Brno: Po telefonickém oznámení ženy, že jí soused úmyslně zašpinil prádlo na balkoně, strážníci městské policie na místě odhalili, že viníkem byl vítr, který na prádlo převrhl popelník.
Chomutov: Osmdesátiletá obyvatelka panelového domu se obrátila na městskou policii s tím, že „už to nemůže se sousedem vydržet“. Po příjezdu hlídky zavedla strážníky do bytu a pronesla: „Slyšíte? Soused schválně pouští cvrčky.“ Situace se ve večerních hodinách opakovala s tím, že intenzita domnělého cvrkání podle oznamovatelky zesílila. Strážníci pro jistotu kontaktovali souseda, který uvedl, že „dotyčná je už prostě taková“.
Sušice: V rejstříku městské policie evidují oznámení typu „soused nám hází žvýkačky na trávu“ či „soused jezdí kolečkem, které vrže“, ale vše zastínila stížnost, že „soused instaloval sledovací zařízení, pomocí něhož mě neustále sleduje“, přičemž se ukázalo, že domnělé sledovací zařízení je ve skutečnosti normální plašič krtků.
Kadaň: V nočních hodinách se na městskou policii obrátil muž se stížností, že mu sousedovy děti schválně „hučí do zdi“.
Most: Dovoláním až k prezidentské kanceláři hrozila seniorka, pokud ji soused nepřestane obtěžovat „podivnými chraplavými zvuky“. Přivolaná hlídka strážníků odhalila, že seniorka si jen zapomněla vypnout rádio.
Praha: Starší dáma obvinila souseda, že naučil svého papouška vulgárně mluvit, aby jí mohl nadávat. Dále si stěžovala, že soused vaří úmyslně páchnoucí jídla.

Kančím pyjem přes čuňu

Postupme do kategorie extraligových schválností. Z doslechu zná jeden takový případ advokát Jan Rejzl z Hradce Králové: „Jeden ze sousedů, kteří se nesnášeli, si vystavěl nový plaňkový plot, a to tím způsobem, že ze své strany latě nabarvil vkusnou hnědou barvou a směrem k sousedovi obarvil každou lať jinak - modře, fialově, černě. Vyvolávalo to depresivní pocity, přinejmenším to bylo prostě hnusné.“

Otázka sporu, který se dostal až k soudu, zněla: dopustil se estetickým útokem protiprávního jednání? „Výsledek zněl, že nikoliv. Možná by to dopadlo jinak, pokud by šlo o památkově chráněnou zónu, ale to nebyl tenhle případ,“ říká Rejzl.

Až na úroveň soudů se kauzy sousedských naschválů dostanou vzácně. „Ale pokud se s něčím takovým setkáme, tak konkrétně tady u nás na moravském Slovácku je to spíš doprovodný jev sporů o pozemky,“ říká soudce Michal Tománek z Uherského Hradiště.

„Ty jsou tu oproti republikovému průměru, troufám si říct, četnější, což dle mého osobního mínění vyvěrá z úzkého vztahu lidí ke svým gruntům. Kvůli deseti metrům čtverečním si jsou schopni ubližovat i řadu let,“ říká.

Typický případ: spor o miniaturní část pozemku, jenž se vleče už šestnáctým rokem, vyústil v konflikt, kdy muž v opilosti vylezl na střechu a přes zeď k nenáviděnému rivalovi naslepo házel střešní tašky, přičemž jedna z letících tašek souseda zranila - zlomila mu lopatku.

Pošlete příběh

sousedé

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

„V jednací síni jsem jim říkal, že já bych nechtěl bydlet někde, kde soustavně dochází tolik let ke konfliktům. Oni vám to odkývají, protože sedíte v taláru pod státním znakem, ale mám obavu, že když tihle lidé vyjdou před budovou soudu, opět se to mezi nimi rozhoří. Oni to nepochopí. Nikdy to mezi nimi neskončí, dokud se jednou nerozhodne o té příčině - o tom kousku pozemku,“ míní soudce Tománek.

S podobnou situací, kdy byl jádrem sporu dvou sousedů titěrný kousek pozemku, se setkal i znojemský soudce Petr Slunský. Kauza, kterou rozhodoval, není ani tak zajímavá tím, že žalovaný úmyslně přejížděl traktorem sousedovi přes pozemek, jako spíše tragickým vyústěním sporu - dotyčného muže, jenž se nesmířil s prohrou, při jedné emočně vyostřené hádce pod sousedovými okny stihla náhlá nevolnost, padl k zemi a zemřel.

Absurditu těchto případů rád potvrdí a odlehčí vyškovský soudce Petr Doležel na příkladu sporu, který rozhodoval koncem osmdesátých let. „Opili se dva sousedé-myslivci a jeden druhého osočil, že střelil, citováno z protokolu ‚bachyňo plnó selat‘. Osočený soused si trval na tom, že nešlo o bachyni, nýbrž o kance, a v rozhořčení nelenil a vyběhl na hnojník, odkud vytáhl rozkládající se penis onoho kance a vběhl s ním k sousedovi, kterému pak tímto pozůstatkem - cituji z protokolu - vylískal čuňu.“

Spor se ocitl před soudem nikoliv kvůli újmě na zdraví, ale proto, že žalující soused obvinil útočníka, že mu znečistil předsíň, a trval na úhradě za vymalování. Škodu vyčíslil na tři tisíce korun.

„Žalovaný ovšem namítl, že tolik peněz nemohlo vymalování předsíně rozhodně stát, že je to příliš, a tak jsme na jeho popud zpracovávali znalecký posudek. Tento stál přesně tři tisíce korun a stanovil, že hodnota výmalby je jen polovina, tedy tisíc pět set korun. Když se pak rozpočítaly náklady, byli na tom oba sousedi stejně - o patnáct stovek chudší.“

Utajený polabský ráj

Optimistická zpráva na závěr. Při sběru nevšedních schválností jsme oslovili četné úřady a instituce, ale jedna z reakcí se všem odpovědím vymykala.

Přišla z Kolína: „Snažila jsem se sehnat nějaké podněty, ale bohužel bezúspěšně. Městská policie Kolín má spíše pěkné historky, kdy si lidé vzájemně pomáhají, mají starost, když nevidí sousedy delší dobu, a tak podobně. Ale nějaké naschvály a poťouchlosti tu neevidujeme,“ sdělila nám tamní mluvčí. Máte-li tedy sousedské trable a chcete-li bydlet v rajské harmonii - tak do Kolína!

Autor:

Sousedka odejde do práce a pes neustále vyje. Utrpení trvá již pět let

1

Bydlím v bytovém domě v Karviné. Sousedka, která je zde v nájmu, chová psa. Ten po jejím odchodu do...

Trable s dřevníkem. Z nenápadné kůlny je dost velká nepříjemnost

1

Na hranici s naším pozemkem stál léta dřevník. Nikdo ho neopravoval, začal chátrat a hrozilo...

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína...

Nájemnice poskytuje v bytě sexuální služby. Hlasité zvuky jsou problém

sex

V bytovém domě v Praze si obyvatelé nevědí rady se sousedkou. Majitel byt 2+kk pronajal dvacetileté...

Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Na domovních nástěnkách a vchodových dveřích se objevují sousedské vzkazy...

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na...

Problém v domě. Předseda SVJ chce dluhy neplatičů uhradit z fondu oprav

1

Na shromáždění majitelů bytů vystoupil předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ) podporovaný...

Sousedka je při sexu moc hlučná. Nejsem puritánka, ale vše má své meze

1

Bydlíme v nájemním bytě, sousedé nad námi mají i několikrát denně sex a žena vždy křičí a je velmi...


Nejčtenější

Místo stáje postavili dům, který se takřka vznáší nad rybníkem

Dům stojí v místě bývalých stájí postavených z vepřovic. Jeho fasáda získala v...

Úcta a vztah k rodinným domům či venkovským usedlostem mají v tuzemsku dlouhou tradici. I proto bývá rozhodování o...

Každému jeho vlastní šuple. Perla Beskyd má pro návštěvníky nové lákadlo

Nové apartmány vyrostly na úpatí hory Kyčera v Těšínských Beskydech.

V Polsku, nedaleko českých hranic, vyrostly na úpatí hory Kyčera nezvyklé apartmány. Stavba je koncipována jako komoda,...

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Ze dvou pokojů je jeden pořádný. Návrhářka splnila přání na 300 procent

Zlata chce mít v domě hostinskou místnost. Bez rekonstrukce dvou původně...

Folkloristka Zlata potřebuje pro své návštěvy z celého světa hostinský pokoj. Ve svém domě si pro něj vyhradila dva...

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Další z rubriky

Řešení pro čtyřčlennou rodinu. Domek je malý, útulný a dvoupodlažní

Naproti kuchyňské lince je pod oknem malý stůl se stoličkami.

Skvěle řešený mobilní domek navrhla společnost Tiny Heirloom z Oregonu. Obydlí, které si u firmy objednala čtyřčlenná...

Staré Hlubočepy. Malebná pražská vesnička s domečkem pod skalou

Průvodce Petr Ryska stojí před domem, ve kterém bydlí manželé a umělci...

Staré Hlubočepy si zachovaly svůj osobitý ráz. Přesto, že leží kousek od rušného centra. Na jedné straně najdeme...

Vánoce v Bílém domě. Melania Trumpová ho vyzdobila rudými stromy

První dáma USA Melania Trumpová vyzdobila spolu s dobrovolníky prostory...

První dáma USA Melania Trumpová vyzdobila spolu s dobrovolníky prostory prezidentského sídla. Téma se nese v duchu...

Najdete na iDNES.cz