Rozhodnete-li se podat tzv. sousedskou žalobu u soudu, bude nutné zajistit si dostatek důkazních prostředků.

Rozhodnete-li se podat tzv. sousedskou žalobu u soudu, bude nutné zajistit si dostatek důkazních prostředků. | foto: Profimedia.cz

Bezohledný soused chová 19 psů. Štěkají ve dne v noci

  • 33
Soused se nastěhoval do pronajatého domu před půl rokem. Na zahradu vypustil 19 psů různých plemen. U našeho plotu jim bez našeho souhlasu postavil kotce. Psi neskutečně štěkají, ve dne i v noci. Pokoušeli jsme se s ním domluvit, ale marně, píší Kučerovi v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Sousedovi jsme řekli, že jeho psi dělají neskutečný randál, sliboval, že to napraví. Pouze kolem psích kotců postavil škaredou ohradu z vlnitého plechu.

To samozřejmě nepomohlo, psi štěkotem obtěžují dál. Na naše další stížnosti nám sdělil, že si časem psi na nás zvyknou a štěkat přestanou. Štěkají stále. Před dvěma měsíci jsme se s ním už pohádali, od té doby nekomunikujeme.

My máme také fenu, ale jednu, a ta je vycvičená a štěká jen na cizí lidi, když jdou k nám apod. Naše fena je kolie s papíry, chtěli jsme ji teď nechat zase připustit, ale je zpitomělá kvůli sousedovým psům, koliího psa k sobě vůbec nechtěla pustit, přitom hárala a dřív s tímto psem byla březí.

Potíže s problémovým nájemníkem jsme řešili i s majitelem nemovitosti, který slíbil, že nájemníkům smlouvu vypoví. Štěkot trvá dále, obrátili jsme se tedy na obecní úřad. Naši stížnost prý řeší, ale zatím se nic neděje. Pouze nám starostka řekla, že neví, jak to dopadne, v případě, že psi nejsou týraní. Pouze se nás vyptala, jestli jsou tam i březí feny nebo štěňata. Což jsou. Vzniklo podezření, že jde o nelegální množírnu. Soused ale tvrdí starostce, že tyto psy zachraňuje a nebýt jeho, psi by pošli.

Je ale zákonné zřídit si záchrannou stanici v obytné zóně? Ten soused má prý hlášeného a poplatek zaplacený pouze za jednoho psa. Máme tedy čekat, jak se věc vyvine, a pokud bude štěkot v noci, volat policii? Nebo se rovnou obrátit na soud, na což jsme také připraveni?

Jsme zoufalí, odpoledne trávíme vždy na zahradě, kde pracujeme, máme zde bazén a děti si zde hrají. Neustálý štěkot psí smečky je neúnosný, štěkají přímo za naším plotem. A v noci, především nyní v létě, se nevyspíme. Děti jsou zvyklé v létě na zahradě stanovat. I letos si jej postavily, ale kvůli psům stanování vzdaly.

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Jana Roušalová, advokátka, Schaffer & Partner

Předně je nutné konstatovat, že není nikde upraveno, kolik psů lze na pozemku chovat a štěkání je považováno za normální hlasový projev psa. Stejně tak pronajímatel nemůže chov psa obecně nájemci zakázat v nájemní smlouvě.

Štěkot psů v bytě

1

Bydlím ve viladomu, kde je 14 bytů. Před třemi měsíci se do jednoho z nich nastěhovala nová nájemnice. Je herečka a má dva malé psy, kteří neustále štěkají. Začnou ráno a skončí v noci, píše Jirka v dalším příspěvku seriálu Sousedské války.

Tak jako v každém sousedském vztahu, i zde je soused povinen zdržet se všeho, čím by nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžoval souseda hlukem, pachem či jinými imisemi v souladu s ustanovením § 1013 nového občanského zákoníku, ať už užívá nemovitost jako nájemce nebo majitel, čehož se lze domáhat i soudně, a to tzv. sousedskou žalobou požadující, aby se soused nepřiměřených imisí zdržel.

Chovem zvířat tak nesmí nikdo sousedy nadměrně obtěžovat. K této soukromoprávní rovině, zda štěkot psa je hluk skutečně přiměřený nebo není přiměřený z hlediska sousedského práva, přistupuje v daném případě i rovina veřejnoprávní zohledňující stavební předpisy, a možné posouzení sousedova jednání jako přestupku.

Pokud ústní domluva nevedla k aktivnímu řešení dané věci, je vhodné vést další jednání se sousedem, majitelem domu, ale i s úřady státní správy písemnou formou.

Primárně by měl zakročit pronajímatel nemovitosti a vyzvat svého nájemce k nápravě. Pokud tak nájemce neučiní, může mu pronajímatel nájem vypovědět, a to, je-li jeho povinnost porušena zvlášť závažným způsobem i bez výpovědní doby. Pak je ale nutné domáhat se také vyklizení nemovitosti.

Aktivnímu jednání by mohla napomoci také písemná výzva, že pokud nebude zamezeno nepřiměřeným imisím spočívajícím v hluku štěkotu psů z dané nemovitosti, bude ze strany souseda uplatněna u soudu výše zmíněná žaloba, aby se soused nepřiměřených imisí zdržel.

I v případě, že rušitelem je někdo jiný než vlastník, např. nájemce, je vlastník i tak (vedle rušitele) odpovědný bez ohledu na své zavinění. Je pak věcí žalovaného vlastníka, aby vůči rušiteli sjednal nápravu např. již zmíněnou výpovědí z nájmu a vyklizením.

Rozhodnete-li se podat tzv. sousedskou žalobu u soudu, bude nutné zajistit si dostatek důkazních prostředků např. ve formě výpovědí ostatních sousedů, nahrávek, policejních záznamů atp. Je třeba počítat s tím, že řízení může trvat delší dobu a jeho výsledek je nejistý, neboť záleží na konkrétním posouzení daného případu obtěžování a vyložení míry přiměřenosti, kterou je člověk ještě povinen snášet a nese s sebou nemalé náklady.

Doporučujeme rovněž volat policii, případně podat podnět obecnímu úřadu, zda konání souseda by nebylo možné posoudit jako přestupek dle § 47 odst. 1 písm. b) přestupkového zákona v situaci, kdy psi štěkají v noci a ruší noční klid intenzivním štěkáním. Policii je možné upozornit také na možné podezření na týrání zvířat. Policie se takovým podnětem musí zabývat.

Pokud je zde nespokojenost s řešením ze strany policie, případně nečinnost ze strany státních orgánů, je dále možné podat stížnost na takový postup. S otázkou týrání zvířat je možné obrátit se i na veterinární správu. Krajská veterinární správa zkontroluje, v jakém jsou zvířata stavu a zda skutečně nedochází k jejich týrání. Pokud by sice nedocházelo k týrání zvířat, ale životní podmínky zvířat by nevyhovovaly jejich životním potřebám, hrozila by chovateli pokuta. Správa má povinnost prošetřovat i anonymní podněty, je možné podat i anonymní podnět.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Není známý přesný popis umístění kotců, jejich velikost a stavebně-technické provedení, proto by bylo vhodné obrátit se na místně příslušný stavební úřad, aby prověřil, zda vůbec jde o stavbu ve smyslu stavebních předpisů, a pokud ano, zda měl být vydán územní souhlas, případně nemělo dojít k jejímu ohlášení a zda takový souhlas byl či nebyl vydán a zda bylo tedy nutné dodržet i odstupovou vzdálenost 2 metry od hranice pozemku. Stavební úřad se danou věcí má rovněž povinnost zabývat z úřední povinnosti.

Jen okrajově lze zmínit, že nezaplacené místní poplatky za psy mohou vést k doměření poplatků a jejich případnému vícenásobnému zvýšení stejně jako k veřejnoprávnímu postihu za nesplnění ohlašovací povinnosti. Na řešení sousedského sporu to však nebude mít vliv.

Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center

Zaprvé je potřeba zmínit, že chování zvířat v nájmu je podle nového občanského zákoníku povoleno, jen pokud tím nájemce nezpůsobuje nepřiměřené obtíže. To se týká například právě sousedů. Pronajímatel by teoreticky mohl zaslat nájemcům výpověď. Otázka však je, zda nájemci výpověď vůbec uznají. Nájemce totiž může navrhnout přezkoumání výpovědi soudem.

Chovatelství je zájmová činnost, která není regulována. Stejně tak nájemce může v domě rovněž podle nového občanského zákoníku podnikat, což obnáší například chovnou stanici.

Samozřejmě za splnění podmínky, že tím nájemce nepůsobí zvýšené zatížení pro nemovitost, to ale pravděpodobně chovem zvířat na zahradě zatížení nezpůsobuje. Jiná věc je, zda dodržuje pro chov předpisy či zda jedná v souladu se zákonem o ochraně zvířat.

Navrhuji nejprve dohodu s pronajímatelem na výpovědi nájmu kvůli nadměrnému hluku a obtížím, který nájemce způsobuje svému okolí. Doporučoval bych také kontaktovat policii a místní obecní úřad k prošetření nadměrného obtěžování hlukem.

Pokud žádná z těchto variant nebude možná, pak bohužel nastupuje žaloba u soudu pro narušování společného soužití. Žalujícím by byl v tomto případě poškozený a pronajímatel a nájemce jako žalovaný. Jde však o zdlouhavou a nákladnou cestu s nejistým výsledkem.


Sousedské války