pronájem

pronájem | foto: Profimedia.cz

Příšerné chování majitelky bytu. Nakonec chtěla doplatit 30 tisíc

  • 68
Mačkal jsem se v pronájmu se čtyřmi spolubydlícími téměř rok, pak jsem dostal nabídku od známého a odstěhoval se k němu do 3+1. V bytě byl starší nábytek, dvacet let se nemalovalo, všude samé skříně, umakartové jádro, ale za větší soukromí to stálo, píše čtenář Miloš.

Podepsal jsem smlouvu s majitelkou bytu, poslal jsem kauci i s nájmem, a tím naše komunikace skončila. Když jsem chtěl řešit staré baterie či problémy se sporákem, musel jsem jednat se třetí osobou a stále jen čekat a čekat. Výsledek byl vždy tristní.

Po roce nám přišlo vyúčtování za služby, přeplatek byl 8 700 korun. Rozhodli jsme se kontaktovat majitelku bytu s tím, že ještě nemám platnou smlouvu na další rok a že máme přeplatek. Ale prý je v Austrálii a vše opět vyřeší třetí osoba. Po půl roce dohadování jsme se domluvili na malování, vystěhování starého nábytku a výměně baterií.

Jednoho rána nás někdo v sedm hodin probudil. Přišli řemeslníci na demontáž oken. Nestačili jsme se divit, ale říkali jsme si, že alespoň se něco začalo dít.  Měli jsme nová okna a pustili jsme se do malování s tím, že se nám vše odečte z nájmu. Za práci jsme peníze nechtěli, pouze za materiál. Majitelce jsme tedy poslali všechny účtenky a zprávu, že jsme odvezli a nechali zlikvidovat starý nepotřebný nábytek.

Pošlete svůj příběh

Majitelé a nájemníci. Jak se jim žije?

S nájemníky bývá problém, stejně jako s majiteli nemovitostí. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti a zda jste někdy museli řešit nějaké nepříjemné situace a jak jste se bránili. Budeme rádi i za případné rady a zkušenosti, jak se vyhnout či předejít konfliktům. Těšíme se i na pozitivní příběhy. E-mail: bydleni@idnes.cz.

Nějakou dobu bylo vše v pořádku a opět přišlo vyúčtování a opět vznikl přeplatek. S majitelkou jsme se dohodli, že nám peníze nevrátí a místo toho nám sníží nájem, ve kterém byly i poplatky.

Po třech letech se spolubydlící odstěhoval za prací do jiného města. Platil jsem tedy jen svou část nájmu a vše jsem pronajímatelce včas oznámil. Se vším souhlasila.

Po třech měsících mě urgovala, proč neplatím plný nájem a prý si mám do bytu někoho sám sehnat. Nikoho jsem ale k sobě nenašel a majitelce jsem řekl, že to není má povinnost, hledat jí nájemníky. Dlouho se nic nedělo až nastal problém s elektrickým rozvodem, polovina bytu nesvítila. Komunikace byla na bodu mrazu a já náklady na opravu zaplatil ze svého. Částku jsem si odečetl z nájmu a poslal majitelce e-mailem účtenku. 

Za týden dorazila majitelka a hned u dveří pravila, že to takhle to dál nejde a není možné, abych bydlel v bytě sám. Řekl jsem jí, že to není můj problém. Dala mi za pravdu a odešla. Za dva týdny volala, že má nájemníka a že se nastěhuje na začátku následujícího měsíce. Také mi prý pošle novou smlouvu, o kterou jsem ji uháněl téměř rok.

Pro dopis jsem musel na poštu a podepsat převzetí. Uvnitř byla výpověď z nájmu, na který jsem ani neměl platnou smlouvu. Majitelka připsala ještě lítostivou omluvu, jak jí to všechno mrzí a že se mám týden na vystěhování a předání klíčů. Na nic jsem nečekal a našel jsem si krásný byt o ulici vedle, kde jsem doteď a ještě za lepší peníze.

Z bytu jsem se odstěhoval a napsal majitelce, že výpovědní lhůta rozhodně není týden, ale že nové bydlení již mám a rád bych se domluvil na předání bytu a klíčů. Poslal jsem poměrnou část nájmu a dostal vzkaz, ať doplatím za zbytek měsíce, i když jsem v bytě již nebydlel. Čtyřikrát jsem na ni marně čekal s předáním bytu a klíčů, ty jsem nakonec poslal poštou, byt jsem si kompletně vyfotil, a to včetně stavu měřičů vody, tepla a elektroměru.

Za dva týdny mi přišel výhružný e-mail, ve kterém stálo, že mám zaplatit 30 tisíc korun za náklady na opravy bytu, který jsem prý zničil a za nábytek, který jsem svévolně vyhodil.

Obrátil jsem se tedy na právníka a požádal ho o pomoc. Dostavil jsem se na jednání, doložil veškerou komunikaci, složenky a platby. Protistrana, tedy majitelka, neměla vůbec nic. Na otázku, proč nedorazila na předání bytu odpověděla, že se věnovala rodině.

V dnešní době je bohužel potřeba si zjistit, komu a kam za co platíte, vše si nechat písemně potvrzovat a nic neplatit dopředu. Pokud nastane v bytě havárie a majitel s vámi nekomunikuje, opravy mu odečtěte z nájmu a pošlete účtenky. Většinou to zabere, majitel se probere a konečně zjistí, že vlastní byt, o který se musí starat především on sám.