Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Můj boj s neplatičem: Nájem placený po stovkách, zničený byt a exekuce

  1:00aktualizováno  1:00
Prvním příspěvkem do našeho seriálu Můj boj s neplatičem je příběh čtenářky Jaroslavy. Ta se do pronájmu bytu vrhla po hlavě a zažila všechny strasti začínajících "podnikatelů".

S nájemnicí byl problém. Nájem platila po stokorunách. | foto: Profimedia.cz

"Seznámila jsem se s přítelem, přestěhovala jsem se do jeho bytu a přemýšlela jsem, co udělám s vlastním bytem na hypotéku. Zavrhla jsem prodej a rozhodla se pro jeho pronájem. Počítala jsem s tím, že asi neseženu nájemníky, kteří by mi zaplatili všechny náklady. Bydlím totiž v kraji, kde jsou nájmy nižší než jinde," popisuje své začátky Jaroslava a pokračuje ve vyprávění.

Můj příběh o pronájmu začal mladým párem, který na mě působil velmi sympaticky. Nastěhovali se v prosinci a již v lednu mi volali, že nemají na nájem a chtějí odstoupit od smlouvy. Samozřejmě jsem jim vyhověla, ale byla jsem z toho rozčarovaná.

Můj boj s neplatičem

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti s nájemníky, a zda jste někdy museli řešit vystěhování a za jakých podmínek. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout nepříjemným problémům. Pište na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Sama jsem bydlela pět let po podnájmech během studia a dobrého bydlení jsem si vážila a vždy mi na nájem zbylo. Navíc jsem se dozvěděla, že na ně sousedi dvakrát volali policii kvůli domácímu násilí.

Další nájemnici se mi povedlo sehnat v únoru. Musela jsem však jít s cenou níž. Říkala jsem si lepší něco než nic.

Bohužel z toho bylo opět to nic. Navíc jsem neprozřetelně dovolila nájemnici platit hotově a peníze mi osobně nosit. Chodila se stokorunami a prosila, ať jí počkám. Vykládala, že dělá dvě práce, nemá peníze ani na jídlo a ona že za nic nemůže. Trápí ji dcera-neplatička, kvůli které má na krku exekuci.

Nakonec dlužila celý měsíční nájem. Tvrdila, že chodí na sociální úřad, ať chvilku ještě počkám, že jí tam úřednice určitě nájemné proplatí. Protože vím, že to je možné, nechala jsem se takhle obrat i o druhý nájem. Musela jsem se s ní rozloučit.

K datu jejího odchodu se mi podařilo najít přes známého další nájemníky. Doufala jsem, že už bude vše v pořádku. Zaplatili kauci, několikrát nájemné a tím to taky skončilo. Koncem října jsem je musela vyprovodit. 

Jejich dva psi mi zničili stůl, zaneřádili veškerý nábytek, protože paní nebyla právě čistotná a kouřili v pokoji, takže jsem musela vyčistit i gauč. Dodnes mi tihle nájemníci dluží jeden a půl nájmu.

Následující nájemníky jsem našla přes agenturu. Reference byly dobré. Slibovali velmi mladý pár, oba zaměstnaní, spořádaní. Realita byla jiná. Do bytu se nastěhovala dívka v domácnosti a muž, který dojížděl do práce 200 kilometrů. V lednu ukončili nájemní smlouvu dohodou. Při odchodu mě zasypali nadávkami. Chtěla jsem po nich doplatek za topení, jelikož protopili víc, než měli zálohy. Nakonec jsme se finančně vyrovnali, ale stálo mě to hodně nervů.

Pátá nájemnice zatím bydlí bez problémů

Od února mám nájemnici, která víceméně platí načas, je zodpovědná a dá se s ní domluvit. Je původem z Ruska, chová se hezky a bydlení si váží. Někteří majitelé odmítají pronajímat byt cizincům. Je trošku smutné, že já mám ty nejhorší zkušenosti právě s Čechy. Čtyři předchozí nájemníci mi nadělili moře starostí, hodně bezesných nocí a dluží mi dohromady přes 13 tisíc korun.

Trvalé bydliště v pronájmu

Mýty o trvalém bydlišti. Kdy na něj mám právo a co když mi jej majitel zakáže?

Samozřejmě jsem dluhy řešila a byla jsem i v občanské poradně, protože na právníka nemám. Tam mi právnička narovinu řekla, že náklady na podání soudního stání, zaplacení exekuce a dalších poplatků jsou tak vysoké, že se to nejspíš nevyplatí.

Dalším problémem bylo, že někteří dlužníci měli již statisícové exekuce a já bych byla v pořadí až po nich. Navíc pracují záměrně načerno, aby jim nikdo na plat nesáhl. Je pravda, že exekutor již na dveře mého bytu zvonil a snažil se dostat dovnitř. 

Nyní mám nájemní smlouvu sepsanou tak přísně, jak to jen jde. Doložka o tom, že nepovoluji trvalý pobyt (přesto na něj má nájemník právo, pozn. redakce), mi připadá jako základní a stejně tak i sankce za neplacení. Schovala jsem si účtenky i na lustr a nechávám si podepsat soupisku svého majetku od nájemníka.

Ještě podotknu, že jsem za upomínky a dopisy bývalým nájemníkům zaplatila dost peněz a bylo to k ničemu. To je v kostce všechno a doufám, že jsem si smůlu s nájemníky vybrala.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...

Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

1

Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři byty vyměnily stará...Najdete na iDNES.cz