Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Můj boj s neplatičem: Nájem placený po stovkách, zničený byt a exekuce

  1:00aktualizováno  1:00
Prvním příspěvkem do našeho seriálu Můj boj s neplatičem je příběh čtenářky Jaroslavy. Ta se do pronájmu bytu vrhla po hlavě a zažila všechny strasti začínajících "podnikatelů".

S nájemnicí byl problém. Nájem platila po stokorunách. | foto: Profimedia.cz

"Seznámila jsem se s přítelem, přestěhovala jsem se do jeho bytu a přemýšlela jsem, co udělám s vlastním bytem na hypotéku. Zavrhla jsem prodej a rozhodla se pro jeho pronájem. Počítala jsem s tím, že asi neseženu nájemníky, kteří by mi zaplatili všechny náklady. Bydlím totiž v kraji, kde jsou nájmy nižší než jinde," popisuje své začátky Jaroslava a pokračuje ve vyprávění.

Můj příběh o pronájmu začal mladým párem, který na mě působil velmi sympaticky. Nastěhovali se v prosinci a již v lednu mi volali, že nemají na nájem a chtějí odstoupit od smlouvy. Samozřejmě jsem jim vyhověla, ale byla jsem z toho rozčarovaná.

Můj boj s neplatičem

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti s nájemníky, a zda jste někdy museli řešit vystěhování a za jakých podmínek. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout nepříjemným problémům. Pište na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Sama jsem bydlela pět let po podnájmech během studia a dobrého bydlení jsem si vážila a vždy mi na nájem zbylo. Navíc jsem se dozvěděla, že na ně sousedi dvakrát volali policii kvůli domácímu násilí.

Další nájemnici se mi povedlo sehnat v únoru. Musela jsem však jít s cenou níž. Říkala jsem si lepší něco než nic.

Bohužel z toho bylo opět to nic. Navíc jsem neprozřetelně dovolila nájemnici platit hotově a peníze mi osobně nosit. Chodila se stokorunami a prosila, ať jí počkám. Vykládala, že dělá dvě práce, nemá peníze ani na jídlo a ona že za nic nemůže. Trápí ji dcera-neplatička, kvůli které má na krku exekuci.

Nakonec dlužila celý měsíční nájem. Tvrdila, že chodí na sociální úřad, ať chvilku ještě počkám, že jí tam úřednice určitě nájemné proplatí. Protože vím, že to je možné, nechala jsem se takhle obrat i o druhý nájem. Musela jsem se s ní rozloučit.

K datu jejího odchodu se mi podařilo najít přes známého další nájemníky. Doufala jsem, že už bude vše v pořádku. Zaplatili kauci, několikrát nájemné a tím to taky skončilo. Koncem října jsem je musela vyprovodit. 

Jejich dva psi mi zničili stůl, zaneřádili veškerý nábytek, protože paní nebyla právě čistotná a kouřili v pokoji, takže jsem musela vyčistit i gauč. Dodnes mi tihle nájemníci dluží jeden a půl nájmu.

Následující nájemníky jsem našla přes agenturu. Reference byly dobré. Slibovali velmi mladý pár, oba zaměstnaní, spořádaní. Realita byla jiná. Do bytu se nastěhovala dívka v domácnosti a muž, který dojížděl do práce 200 kilometrů. V lednu ukončili nájemní smlouvu dohodou. Při odchodu mě zasypali nadávkami. Chtěla jsem po nich doplatek za topení, jelikož protopili víc, než měli zálohy. Nakonec jsme se finančně vyrovnali, ale stálo mě to hodně nervů.

Pátá nájemnice zatím bydlí bez problémů

Od února mám nájemnici, která víceméně platí načas, je zodpovědná a dá se s ní domluvit. Je původem z Ruska, chová se hezky a bydlení si váží. Někteří majitelé odmítají pronajímat byt cizincům. Je trošku smutné, že já mám ty nejhorší zkušenosti právě s Čechy. Čtyři předchozí nájemníci mi nadělili moře starostí, hodně bezesných nocí a dluží mi dohromady přes 13 tisíc korun.

Trvalé bydliště v pronájmu

Mýty o trvalém bydlišti. Kdy na něj mám právo a co když mi jej majitel zakáže?

Samozřejmě jsem dluhy řešila a byla jsem i v občanské poradně, protože na právníka nemám. Tam mi právnička narovinu řekla, že náklady na podání soudního stání, zaplacení exekuce a dalších poplatků jsou tak vysoké, že se to nejspíš nevyplatí.

Dalším problémem bylo, že někteří dlužníci měli již statisícové exekuce a já bych byla v pořadí až po nich. Navíc pracují záměrně načerno, aby jim nikdo na plat nesáhl. Je pravda, že exekutor již na dveře mého bytu zvonil a snažil se dostat dovnitř. 

Nyní mám nájemní smlouvu sepsanou tak přísně, jak to jen jde. Doložka o tom, že nepovoluji trvalý pobyt (přesto na něj má nájemník právo, pozn. redakce), mi připadá jako základní a stejně tak i sankce za neplacení. Schovala jsem si účtenky i na lustr a nechávám si podepsat soupisku svého majetku od nájemníka.

Ještě podotknu, že jsem za upomínky a dopisy bývalým nájemníkům zaplatila dost peněz a bylo to k ničemu. To je v kostce všechno a doufám, že jsem si smůlu s nájemníky vybrala.

Autor:Nejčtenější

Šest rodin si koupilo školu. Sami ji předělali na luxusní bytový dům

Na stavebních pracích se podíleli sami společníci se svými širokými rodinami.

Škola z roku 1912 v rotterdamské předválečné čtvrti Nieuwe Weste byla od roku 2013 prázdná. Opuštěnou starou budovu si...

Obří protiletecká věž pro 20 tisíc lidí se promění v park s 228 stromy

Z věže, ve které se při náletech skrývalo často i přes 20 tisíc lidí a ze které...

Jednou z nepřehlédnutelných dominant hamburské čtvrti Sankt Pauli je zhruba 40 metrů vysoká protiletecká věž z...Pro svou rodinu vymyslel dům. Domov za Prahou má posuvné stropy

Pavel, původním povoláním strojní inženýr, si venkovský domov navrhl sám.

Dům za Prahou ve tvaru helvétského kříže je v mnohém originální. Nevychází ze žádné typové stavby, ale není ani dílem...

Zázrak v Rychlebských horách. Z ruiny na zboření je skvostná Tančírna

Tančírně hrozilo zřícení. Obec Bernartice ji vrátila zašlou krásu.

Secesní Tančírna v Račím údolí sloužila jako výletní restaurace a místo pro zábavu a tanec, pak pro dětské tábory a...

Nepoznáte, že byt, jehož dominantou je vyzděná šachta, je v paneláku

Dominantu bytu tvoří vyzděná odpadní šachta obložená leštěným drátosklem, které...

Proti trendům. I tak lze označit rekonstrukci panelákového bytu 1+1, který autorka interiéru pojala jako „skrytý...

Další z rubriky

Šest rodin si koupilo školu. Sami ji předělali na luxusní bytový dům

Na stavebních pracích se podíleli sami společníci se svými širokými rodinami.

Škola z roku 1912 v rotterdamské předválečné čtvrti Nieuwe Weste byla od roku 2013 prázdná. Opuštěnou starou budovu si...

Má vše, o čem snil. Proměna rodinného domu ho vyšla na 280 tisíc korun

Ben Sansom si svůj dům v anglickém městě Godmanchester předělává k obrazu...

Ben Sansom si svůj dům v anglickém městě Godmanchester předělává k obrazu svému. Přestože je mu 38 let, libuje si v...

Skvělé bydlení. Mezonet ve vodárenské věži v Libni i secesní vila Helenka

Vila Helenka, Na Václavce, Praha 5 - Smíchov. Vila na první pohled zaujme...

V Praze a okolí jsou na prodej unikátní luxusní sídla a raritní nemovitosti. Všechny prošly velmi nákladnou...

Najdete na iDNES.cz