Můj boj s neplatičem: Nájem placený po stovkách, zničený byt a exekuce

  1:00aktualizováno  1:00
Prvním příspěvkem do našeho seriálu Můj boj s neplatičem je příběh čtenářky Jaroslavy. Ta se do pronájmu bytu vrhla po hlavě a zažila všechny strasti začínajících "podnikatelů".

S nájemnicí byl problém. Nájem platila po stokorunách. | foto: Profimedia.cz

"Seznámila jsem se s přítelem, přestěhovala jsem se do jeho bytu a přemýšlela jsem, co udělám s vlastním bytem na hypotéku. Zavrhla jsem prodej a rozhodla se pro jeho pronájem. Počítala jsem s tím, že asi neseženu nájemníky, kteří by mi zaplatili všechny náklady. Bydlím totiž v kraji, kde jsou nájmy nižší než jinde," popisuje své začátky Jaroslava a pokračuje ve vyprávění.

Můj příběh o pronájmu začal mladým párem, který na mě působil velmi sympaticky. Nastěhovali se v prosinci a již v lednu mi volali, že nemají na nájem a chtějí odstoupit od smlouvy. Samozřejmě jsem jim vyhověla, ale byla jsem z toho rozčarovaná.

Můj boj s neplatičem

S vystěhováním neplatiče bývá problém. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti s nájemníky, a zda jste někdy museli řešit vystěhování a za jakých podmínek. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout nepříjemným problémům. Pište na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Sama jsem bydlela pět let po podnájmech během studia a dobrého bydlení jsem si vážila a vždy mi na nájem zbylo. Navíc jsem se dozvěděla, že na ně sousedi dvakrát volali policii kvůli domácímu násilí.

Další nájemnici se mi povedlo sehnat v únoru. Musela jsem však jít s cenou níž. Říkala jsem si lepší něco než nic.

Bohužel z toho bylo opět to nic. Navíc jsem neprozřetelně dovolila nájemnici platit hotově a peníze mi osobně nosit. Chodila se stokorunami a prosila, ať jí počkám. Vykládala, že dělá dvě práce, nemá peníze ani na jídlo a ona že za nic nemůže. Trápí ji dcera-neplatička, kvůli které má na krku exekuci.

Nakonec dlužila celý měsíční nájem. Tvrdila, že chodí na sociální úřad, ať chvilku ještě počkám, že jí tam úřednice určitě nájemné proplatí. Protože vím, že to je možné, nechala jsem se takhle obrat i o druhý nájem. Musela jsem se s ní rozloučit.

K datu jejího odchodu se mi podařilo najít přes známého další nájemníky. Doufala jsem, že už bude vše v pořádku. Zaplatili kauci, několikrát nájemné a tím to taky skončilo. Koncem října jsem je musela vyprovodit. 

Jejich dva psi mi zničili stůl, zaneřádili veškerý nábytek, protože paní nebyla právě čistotná a kouřili v pokoji, takže jsem musela vyčistit i gauč. Dodnes mi tihle nájemníci dluží jeden a půl nájmu.

Následující nájemníky jsem našla přes agenturu. Reference byly dobré. Slibovali velmi mladý pár, oba zaměstnaní, spořádaní. Realita byla jiná. Do bytu se nastěhovala dívka v domácnosti a muž, který dojížděl do práce 200 kilometrů. V lednu ukončili nájemní smlouvu dohodou. Při odchodu mě zasypali nadávkami. Chtěla jsem po nich doplatek za topení, jelikož protopili víc, než měli zálohy. Nakonec jsme se finančně vyrovnali, ale stálo mě to hodně nervů.

Pátá nájemnice zatím bydlí bez problémů

Od února mám nájemnici, která víceméně platí načas, je zodpovědná a dá se s ní domluvit. Je původem z Ruska, chová se hezky a bydlení si váží. Někteří majitelé odmítají pronajímat byt cizincům. Je trošku smutné, že já mám ty nejhorší zkušenosti právě s Čechy. Čtyři předchozí nájemníci mi nadělili moře starostí, hodně bezesných nocí a dluží mi dohromady přes 13 tisíc korun.

Trvalé bydliště v pronájmu

Mýty o trvalém bydlišti. Kdy na něj mám právo a co když mi jej majitel zakáže?

Samozřejmě jsem dluhy řešila a byla jsem i v občanské poradně, protože na právníka nemám. Tam mi právnička narovinu řekla, že náklady na podání soudního stání, zaplacení exekuce a dalších poplatků jsou tak vysoké, že se to nejspíš nevyplatí.

Dalším problémem bylo, že někteří dlužníci měli již statisícové exekuce a já bych byla v pořadí až po nich. Navíc pracují záměrně načerno, aby jim nikdo na plat nesáhl. Je pravda, že exekutor již na dveře mého bytu zvonil a snažil se dostat dovnitř. 

Nyní mám nájemní smlouvu sepsanou tak přísně, jak to jen jde. Doložka o tom, že nepovoluji trvalý pobyt (přesto na něj má nájemník právo, pozn. redakce), mi připadá jako základní a stejně tak i sankce za neplacení. Schovala jsem si účtenky i na lustr a nechávám si podepsat soupisku svého majetku od nájemníka.

Ještě podotknu, že jsem za upomínky a dopisy bývalým nájemníkům zaplatila dost peněz a bylo to k ničemu. To je v kostce všechno a doufám, že jsem si smůlu s nájemníky vybrala.

Autor:

Nejčtenější

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Ochrnutý Aleš s rodinou už bydlí v novém domě i díky čtenářům a firmám

Úprava okolí domu na Katku teprve čeká, zatím nejsou ani finance.

Konečně ve svém. Rodina Městeckých se na konci léta nastěhovala do vlastního domku. Příběh ochrnutého Aleše, který...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak nahradit vánoční stromek, nebo jak jej ozvláštnit

Někdy na Vánoce nepotřebujete ani stromek. Stačí pár vhodně pověšených větviček...

Někdo o Vánocích preferuje klasiku, jiný se jí spíš snaží vyhnout. Vánoční dekorace mohou mít nejrůznější podobu, od...

Střešovičky. Unikátní pražská vesnička stojí v pískovcových skalách

Nejstarší dům. Původní viniční usedlost patří k nejstarším domům v celé čtvrti....

Původní dělnická osada Střešovičky je schovaná uprostřed prvorepublikových vil jako vzácná perla. Malé domečky jsou tu...

Místo domu si kupte historický mlýn. Podívejte se, které jsou na prodej

Nalžovské Hory - Letovy, okres Klatovy. Letovský mlýn v podhůří Šumavy má 600...

V České republice se prodává velké množství mlýnů. Všechny stojí u potoka nebo řeky, případně je u nich i rybník. Jsou...

Najdete na iDNES.cz