Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soused přivrtal na náš dům dětské hřiště. Skluzavky odmítá odstranit

  1:00aktualizováno  1:00
Na pozemku máme postavenou a řádně kolaudovanou zděnou technickou budovu. Soused si ze zadní strany této stavby, bez našeho vědomí, navrtal konstrukce dětského hřiště se skluzavkami a prolézačkami. Zničil nám fasádu a odstranění samozřejmě odmítá. Nevím, jak problém řešit.

Soused připevnil herní prvky dětského hřiště na fasádu sousedního domu. | foto: Profimedia.cz

Chování souseda se nám nelíbí, ale jemu je to očividně jedno. K nápravě se nemá. Požadujeme uvedení fasády do původního stavu, odstranění herních prvků a nanesení brizolitu.

Chci ještě dodat, že za třicet let, co zde bydlí, nebyl schopen postavit ani jednu stranu plotu, takže k nám chodí, kdy chce, a má pocit, že vše je jeho. Řešili jste něco podobného a jak? ptá se uživatelka v diskusi na portálu pro maminky eMimino.

Na dotaz odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Bohumila Halgašová, RE/MAX Anděl

Z pozice realitního makléře se snažím najít nejdříve příčinu sporu a poté dohodu mezi oběma stranami. Ve vašem případě mi vyvstává celá řada otázek. Nejdříve bych se snažila se sousedem tyto otázky vyjasnit, potom hledat řešení a společnou dohodu. Otázky, které se nabízí:

 • Z jakého důvodu soused postavil dětské hřiště, aniž by vás o tom informoval?
 • Žijete vedle sebe 30 let bez plotu. V minulosti byla tato situace akceptovatelná, ale nyní již není?
 • Co souseda vede k tomu, že chodí po vašem pozemku a chová se tam, jako by mu tam vše patřilo? Nastala snad nějaká změna v sousedském vztahu?

Vše totiž nasvědčuje tomu, že mezi vámi a sousedem došlo k něčemu zásadnímu, co vztahy změnilo.

Kdo má postavit plot?

Zakořeněné pravidlo pravé ruky už 60 let neplatí

"Dříve platilo, že vlastníkovi pozemku patří plot, který je po jeho pravé ruce při pohledu od veřejné komunikace. Toto pravidlo však již více než 60 let neplatí, ač se stále často mylně traduje," vysvětluje advokátka Soňa Audesová.

  Doporučuji si se sousedem, a to i třeba prostřednictvím nezávislé osoby, vyjasnit celou situaci, než přistoupíte k právním krokům a soudnímu jednání. Případně se nabízí možnost přizvat nezávislou osobu jako moderátora sporu. Člověka, který bude mít nadhled a nebude zaujatý ani pro jednu ze stran.

  Sousedské spory takového charakteru bývají často demonstrativním projevem a přitom způsobené malicherností. Ale tím, jak jsou obě strany zaujaté a každá vidí své stanovisko, se těžko hledá kompromis. Přeji vám trpělivost, nadhled a přijatelné vyřešení situace pro obě strany. Soudní řešení sporu vidím až jako poslední možnost.

  Hana Grinacová, AK Grinacová

  Pokud soused konstrukce hřiště na budovu již nainstaloval, je vlastník budovy oprávněn se domáhat ochrany proti tomuto zásahu do jeho vlastnického práva.

  Pošlete příběh

  sousedé

  Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

  Vlastník budovy by byl oprávněn odinstalovat konstrukce sám v případě, kdy je jeho právo ohroženo a je zřejmé, že zásah veřejné moci by přišel pozdě. Obávám se, že v popsaném případě věc „snese“ odkladu natolik, aby se rušený soused domáhal ochrany prostřednictvím soudu.

  Namístě je proto doporučit podání tzv. negatorní žaloby dle ust. § 1042 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, a požadovat, aby byla sousedovi uložena povinnost konstrukce hřiště z budovy odstranit.

  Ve vztahu k povinnosti souseda oplotit svůj pozemek, lze rušenému sousedovi doporučit podat návrh soudu, aby tuto povinnost sousedovi uložil. Soud bude vždy zjišťovat stanovisko stavebního úřadu.

  Je-li to však potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva (což lze v uvedeném případě předpokládat, když rušící soused chodí na pozemek bez omezení) a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků, soud může povinnost oplotit pozemek sousedovi uložit.

  Autor:  Nejčtenější

  Parkoviště prodané k bytům je veřejné, majitelům to developer neřekl

  Developer rozprodal parkoviště pod domem v Letňanech i s veřejným stáním....

  Obyvatelé domu v pražských Letňanech koupili s bytem i parkovací stání. Jenže některým z nich developer prodal i místa,...

  Michaela Dolinová má chalupu jak malovanou. Dřív tu žili lapkové

  Žije se hlavně v prostorné světnici, kde je pohodlné posezení a jídelna s...

  Usměvavá chalupářka Michaela Dolinová na nás okamžitě převedla veselou náladu. Nabídla vlastní upečené koláče a ukázala...  Postavili si bungalov. Typový dům skvěle vyladili do nejmenších detailů

  Podle místních předpisů musí být v dané lokalitě pouze přízemní domy. Zástavba...

  Rostislav s Petruší trénovali svoji fyzičku na schodišti do třetího patra bytového domu dlouhá léta, až jednou pohár...

  Rekonstrukce bytu v činžovním domě si vyžádala půltunovou traverzu

  Ze dvou pokojů vznikl pohodový obytný prostor s jasně definovanými zónami. Nové...

  Tento byt se liší od většiny zrekonstruovaných interiérů. Nejde až tak o podobu, ale o přístup majitelů. Většinu věcí...

  Byt prozářila barva mědi a teplé dřevo. Byt 3+kk vsadil na detaily

  Kuchyň je s jídelní a obývací části spojena velkým „podávacím okénkem“. Měděné...

  Pro architekta nebývá ideální, když do projektu vstupuje až v okamžiku, kdy už jsou hotové stavební úpravy a interiér...  Další z rubriky

  Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

  Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

  Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

  Pod Tatrami vzniká ekologická vesnice, lidé budou žít i v domech z hlíny

  Ukázka malé ekologické dřevěné stavby v Krásných Sadech, která ještě čeká na...

  Unikátní projekt ožívá v podhůří slovenských Tater. Na zhruba stohektarovém pozemku vyroste šedesátka rodinných domů ze...

  Každý šestý Čech žije v domě, kde vlhko či plísně škodí jeho zdraví

  Pro zajištění dostatečného osvětlení se doporučuje, aby prosklená plocha...

  Vlhké domy, nedostatek světla či plísně v nich, to vše končívá zdravotními potížemi, jako jsou třeba alergie či astma....  Najdete na iDNES.cz