Soused přivrtal na náš dům dětské hřiště. Skluzavky odmítá odstranit

  1:00aktualizováno  1:00
Na pozemku máme postavenou a řádně kolaudovanou zděnou technickou budovu. Soused si ze zadní strany této stavby, bez našeho vědomí, navrtal konstrukce dětského hřiště se skluzavkami a prolézačkami. Zničil nám fasádu a odstranění samozřejmě odmítá. Nevím, jak problém řešit.

Soused připevnil herní prvky dětského hřiště na fasádu sousedního domu. | foto: Profimedia.cz

Chování souseda se nám nelíbí, ale jemu je to očividně jedno. K nápravě se nemá. Požadujeme uvedení fasády do původního stavu, odstranění herních prvků a nanesení brizolitu.

Chci ještě dodat, že za třicet let, co zde bydlí, nebyl schopen postavit ani jednu stranu plotu, takže k nám chodí, kdy chce, a má pocit, že vše je jeho. Řešili jste něco podobného a jak? ptá se uživatelka v diskusi na portálu pro maminky eMimino.

Na dotaz odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Bohumila Halgašová, RE/MAX Anděl

Z pozice realitního makléře se snažím najít nejdříve příčinu sporu a poté dohodu mezi oběma stranami. Ve vašem případě mi vyvstává celá řada otázek. Nejdříve bych se snažila se sousedem tyto otázky vyjasnit, potom hledat řešení a společnou dohodu. Otázky, které se nabízí:

 • Z jakého důvodu soused postavil dětské hřiště, aniž by vás o tom informoval?
 • Žijete vedle sebe 30 let bez plotu. V minulosti byla tato situace akceptovatelná, ale nyní již není?
 • Co souseda vede k tomu, že chodí po vašem pozemku a chová se tam, jako by mu tam vše patřilo? Nastala snad nějaká změna v sousedském vztahu?

Vše totiž nasvědčuje tomu, že mezi vámi a sousedem došlo k něčemu zásadnímu, co vztahy změnilo.

Kdo má postavit plot?

Zakořeněné pravidlo pravé ruky už 60 let neplatí

"Dříve platilo, že vlastníkovi pozemku patří plot, který je po jeho pravé ruce při pohledu od veřejné komunikace. Toto pravidlo však již více než 60 let neplatí, ač se stále často mylně traduje," vysvětluje advokátka Soňa Audesová.

  Doporučuji si se sousedem, a to i třeba prostřednictvím nezávislé osoby, vyjasnit celou situaci, než přistoupíte k právním krokům a soudnímu jednání. Případně se nabízí možnost přizvat nezávislou osobu jako moderátora sporu. Člověka, který bude mít nadhled a nebude zaujatý ani pro jednu ze stran.

  Sousedské spory takového charakteru bývají často demonstrativním projevem a přitom způsobené malicherností. Ale tím, jak jsou obě strany zaujaté a každá vidí své stanovisko, se těžko hledá kompromis. Přeji vám trpělivost, nadhled a přijatelné vyřešení situace pro obě strany. Soudní řešení sporu vidím až jako poslední možnost.

  Hana Grinacová, AK Grinacová

  Pokud soused konstrukce hřiště na budovu již nainstaloval, je vlastník budovy oprávněn se domáhat ochrany proti tomuto zásahu do jeho vlastnického práva.

  Pošlete příběh

  sousedé

  Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

  Vlastník budovy by byl oprávněn odinstalovat konstrukce sám v případě, kdy je jeho právo ohroženo a je zřejmé, že zásah veřejné moci by přišel pozdě. Obávám se, že v popsaném případě věc „snese“ odkladu natolik, aby se rušený soused domáhal ochrany prostřednictvím soudu.

  Namístě je proto doporučit podání tzv. negatorní žaloby dle ust. § 1042 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, a požadovat, aby byla sousedovi uložena povinnost konstrukce hřiště z budovy odstranit.

  Ve vztahu k povinnosti souseda oplotit svůj pozemek, lze rušenému sousedovi doporučit podat návrh soudu, aby tuto povinnost sousedovi uložil. Soud bude vždy zjišťovat stanovisko stavebního úřadu.

  Je-li to však potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva (což lze v uvedeném případě předpokládat, když rušící soused chodí na pozemek bez omezení) a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků, soud může povinnost oplotit pozemek sousedovi uložit.

  Autor:

  Nejčtenější

  Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

  Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

  Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

  Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

  Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

  Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

  Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

  Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

  Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

  Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

  Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

  Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

  Chata v hlubokém lese dělá majitelce radost a ještě si na sebe vydělá

  Velké prosklené plochy střídají plné panely jen tam, kde si je nezbytně...

  Atraktivní moderní chata leží tři hodiny jízdy severovýchodně od Toronta. Majitelkou je spisovatelka a mediální...

  Další z rubriky

  Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

  Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

  Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

  Ve svých návrzích si vystačí s bílou a dřevem. Protože méně je více

  Vila Na Vyhlídce: architekti zvolili v celém domě kombinaci dřeva a bílé barvy,...

  Jaké barvy a struktury jsou vhodné v interiéru? Architekti Pavel Salák a Daniel Pružina z ateliéru Versatile zastávají...

  Zepředu vidíte pevnost, zezadu dům s prosklenými stěnami do zahrady

  Jemně perforovaná fasáda obložená pískovcem na straně hlavního vstupu směrem do...

  Pokud budete chtít vstoupit do rodinného domu velké čínské rodiny žijící v Singapuru, můžete mít pocit, že vcházíte do...

  Najdete na iDNES.cz