Soused týrá okolí hlukem. Nezastaví jej ani pokuty.

Soused týrá okolí hlukem. Nezastaví jej ani pokuty. | foto: Profimedia.cz

Žijí 60 let v klidu na vsi. Soused agresor je začal týrat šíleným hlukem

  • 295
Rodiče sousedí se švagrem mé matky, který jim začal nadávat, vyhrožovat a je vulgární i na příbuzné a návštěvy. Poslední rok k tomu přidal týrání hlukem. Do okna dal reprobedny, na ty připojil nesnesitelně rozladěné rádio a od rána do večera jej nechá zapnuté, píše Klára do seriálu Sousedské války.

Moji rodiče bydlí 60 let na vesnici v klidném soužití. Bohužel, poslední dva roky je začal velmi obtěžovat a napadat soused, který bydlí na pozemku vedle nich, shodou okolností švagr maminky.

Je to alkoholik a agresivní člověk. Nikdy s ním nebyly výrazné problémy, kromě křiku a občasného napadení své manželky, ale do života mých rodičů nezasahoval.

Vše se změnilo s jeho věkem. Zestárnul, stal se z něj zlý člověk a mí rodiče si s ním přestávají vědět rady. Každý den jim dělá ze života peklo. Nadává, vyhrožuje, je velmi sprostý, a to i na staré lidi, na děti, na návštěvy, které k našim občas přijdou.

Vše graduje poslední rok, kdy do svého okna, které je přesně namířeno na zahradu a terasu mých rodičů, postaví reprobedny a pouští nahlas rádio, které před tím rozladí tak, že i člověk s velkým nadhledem po hodině šílí.

Nepomáhají upozornění, prosby, dokonce na něj rodiče jednou večer zavolali i policii, protože to pokračovalo po 22. hodině. Byl potrestán pokutou, bezvýsledně. Nic nepomáhá a on své útoky stupňuje.

Rodiče se ptali na radu na obci, policie, nic, vše ukončeno se slovy, že pokud někomu neublíží, není s tím možné nic dělat. To opravdu nemá slušný člověk v dnešním světe zastání a musí se nechat terorizovat?

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Hana Grinacová, AK Grinacová

Právní řád nabízí několik možností obrany proti jednání souseda. S ohledem na jeho intenzitu bych doporučila použít všechny tak, aby soused byl skutečně motivován jednání zanechat.

V prvé řadě se nabízí postup, který již rušení sousedé zvolili, a to v případě rušení nočního klidu se obrátit na Policii České republiky, která může za rušení nočního klidu na místě uložit sousedovi pokutu v blokovém řízení, případně předá věc k projednání příslušnému obecnímu úřadu.

Opilecké výbuchy smíchu

Před čtyřmi lety jsme si koupili dům za Prahou a těšili se na venkovský klid. Vše však zničil penzion. S provozovatelem válčíme kvůli hluku z venkovní zahrádky, která je otevřena do rána, píše Zdeňka v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Obdobný postup lze zvolit i v případě rušení přes den, když uvedené jednání souseda by se dalo posuzovat jako přestupek proti občanskému soužití dle ust. § 49 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, v platném a účinném znění.

Dle tohoto ustanovení se totiž přestupku dopustí ten, „kdo úmyslně naruší občanské soužití tím, že se vůči jinému dopustí schválnosti“ (tj. pouštění rozladěného rádia), nebo „se vůči jinému dopustí jiného hrubého jednání“ (tj. nadávky, výhrůžky).

Za tento přestupek proti občanskému soužití lze uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun a v případě opakovaného spáchání až do výše 30 tisíc korun.

Pokud tedy jednorázové uložení pokuty nemělo na rušitele vliv, snad by pomohlo právě ukládání pokut opakovaně a ve vyšších částkách. V případě, že by výhrůžky souseda sílily a soused by vyhrožoval usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že by to mohlo vzbudit u rušených sousedů důvodnou obavu, bylo by na místě zvážit rovněž podání trestního oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu nebezpečného vyhrožování.

V rovině občanskoprávní poskytuje ochranu zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném a účinném znění, který hluk považuje za jednu z nepovolených imisí, pokud vniká na pozemek souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku.

Zákon v takovém případě připouští podání žaloby, kterou se rušení sousedé mohou domáhat, aby soud sousedovi uložil zdržet se takového hluku s tím, že pokud bude hluk i přes vydání rozsudku přetrvávat, je splnění povinnosti vymahatelné v rámci exekuce, kdy vykonavatel bude žalovanému ukládat pokuty za nesplnění povinnosti, a to i opakovaně.

Lubomír Polášek, RE/MAX Anděl

Sousedské spory a jejich řešení jsou často velmi komplikované, špatně prokazatelné a tudíž špatně řešitelné. Z toho důvodu se k jejich řešení úřady nezřídka obrací zády a osoba domáhající se práva nemá nikde dovolání. V realitní praxi se s takovými případy občas setkáváme, kdy hledání řešení je ve většině případů velmi dlouhodobé a někdy dokonce neřešitelné.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

V uvedeném případě bych doporučil pokračovat dále v oznamování takového jednání souseda úřadům, obecní policii, Policii České republiky. Pokud je to možné, tak po přivolání policie na místo je dobré trvat na sepsání úředního záznamu, kterému bude uděleno oficiální číslo jednací, pod kterým bude oznámení evidováno a tak lépe v budoucnu dohledatelné.

Oznámení lze také podávat i e-mailem/poštou, kdy takové oznámení je automaticky evidováno a příslušný úřad je povinen vyrozumět oznamujícího o učiněných opatřeních v dané věci.

Cílem těchto oznámení ale není pouze uložení pokuty nebo jiné sankce jako spíše shromažďování podkladů a důkazů pro případné řešení věci občanskoprávní cestou, a to podáním např. tzv. sousedské žaloby u soudu, kde se bez důkazů neobejdeme.

Doporučuji vždy pořizovat audio a video nahrávky za účelem shromažďování důkazů a jejich přiložení k podanému oznámení, na jejichž základě se bude lépe pracovat i osloveným orgánům.

V případě výhrůžek souseda újmou na zdraví, či usmrcením doporučuji pořídit audio záznam a bezodkladně učinit trestní oznámení u Policie České republiky, protože by se mohlo jednat o podezření z trestného činu.

Pokud byly vyčerpány opakovaně všechny možnosti obrany, včetně občanskoprávní cesty, pak jako opravdu krajní řešení zbývá už jen doporučit prodej nemovitosti a odstěhovaní se jinam, kde nebude život utrpením, ale radostí.


Sousedské války