Lenka s Tomášem našli pozemek dvacet kilometrů od Pardubic.

Lenka s Tomášem našli pozemek dvacet kilometrů od Pardubic. | foto: Profimedia.cz

Koupili ideální stavební pozemek. Bohužel bez příjezdové komunikace

  • 163
Lenka Marková se s přítelem rozhodla koupit stavební pozemek kousek od Pardubic a postavit na něm vysněný rodinný dům. Plány však zkomplikovala důvěřivost a nepozornost při koupi. Jediná příjezdová komunikace totiž navzdory předpokladům nespadala do jejich vlastnictví.

Loni v létě začala Lenka spolu s přítelem Tomášem uvažovat o změně bydlení. Oba vyrostli ve větších městech, teď bydlí v Pardubicích a ruchu už mají dost. Navíc milují přírodu, tak se shodli, že by rádi žili na venkově. Plánovali již rodinu a rádi by děti vychovávali mimo hektický městský život.

Protože mají oba rádi moderní architekturu, přikláněli se ke koupi parcely a stavbě vlastního domu. O koupi již hotové nemovitosti neuvažovali.

„Architektura a bytový design nás hodně baví. Měli jsme celkem jasnou představu, jak by měl náš vlastní dům vypadat. Takže se varianta novostavby jevila jako nejlepší nápad,“ vysvětluje Lenka.

Mladá dvojice si vytipovala několik stavebních pozemků, kde by si svůj dům a život dokázala představit.

Válka o cestu

Rodina týrá celou vesnici

1

U nás na vesnici žije rodina, která dělá všem obyvatelům problémy. My máme za plotem jejich pole, které se rozhodli vyjmout z půdního fondu a začít stavět. Nyní si nárokují mou příjezdovou cestu, píše Tomáš v dalším příspěvku do seriálu Sousedské války.

„Koukali jsme se hlavně po okolí našeho současného bydliště. Chtěli jsme sice změnit místo bydlení, ale zároveň si zachovat svou práci, být v kontaktu s přáteli a rodinou, která také žije v Pardubicích,“ říká Lenka, proč nehledali raději dál od města.

Nakonec se Lenka s Tomášem rozhodli pro koupi stavebního pozemku zhruba dvacet kilometrů od Pardubic, na který je upozornila Tomášova kolegyně z práce.

„Pozemek prodávali lidé asi našeho věku. Prý původně taky chtěli stavět, ale pak se jim naskytla výhodná nabídka bytu ve městě. To byl údajně důvod, proč se pozemku vzdávali. Proběhlo to úplně v pohodě. Během několika dní jsme to sepsali, zaplatili i převedli. A tak jsme se velice brzy mohli začít zabývat stavebním projektem,“ říká Lenka.

Oslovili svého známého, architekta, aby jim s projektem pomohl. Výsledek vypadal na papíře skvěle a Lenka začala obíhat náležitosti stavebního povolení.

„Začala jsem vyřizovat stavební projekt. To, co jsem ale zjistila hned při první návštěvě úřadu, mi vyrazilo dech. Jediná příjezdová cesta k našemu pozemku nebyla zahrnuta v našem vlastnictví, ale ve vlastnictví souseda. Úplně mi v tu chvíli zatrnulo. Když jsme s prodávajícími mluvili o našich plánech, z diskuse jasně vyplývalo, že cesta je součástí prodávaného pozemku. Neměli jsme o tom žádných pochyb. Se sousedem jsme se navíc párkrát viděli a vůbec to nebyl člověk, se kterým bych chtěla něco řešit, natož s ním něco vyjednávat,“ prozrazuje.

„Lenka s Tomášem nevěděli, jak problém řešit. Je to samozřejmě velice nepříjemná situace, které se dá předejít jedině důkladným právním prověřením a to nejlépe ještě před podpisem smlouvy,“ upozorňuje Alena Wenigrová ze společnosti Alisen.

Po prozkoumání celého problému vyplynuly dvě možnosti řešení. První z nich stála na domluvě se sousedem a zřízení bezplatné služebnosti chůze a jízdy. Druhou možnost pak představoval přímý odkup dané cesty od souseda.

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám.

Svůj realitní boj s bytem či rodinným domem nám zašlete na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Seriál, který má přispět ke zlepšení kvality služeb a kultivaci realitního trhu, připravuje Bydlení.iDNES.cz ve spolupráci se společností Alisen.

„Nezbývalo, než se na něj s naším problémem obrátit a požádat ho o řešení. Klepala jsem se už dva dny před schůzkou. Tak nesympatického člověka jsem dlouho neviděla. Možnost, že bychom cestu jen tak užívali, ihned odmítl. Ale obratem nám navrhl prodej daného pozemku. To jsme považovali za fér. Ovšem jen do chvíle, kdy nám řekl, za jakou cenu by byl pozemek ochoten prodat. Chtěl za něj 150 tisíc korun. A to byla zhruba dvojnásobná částka, než za jakou se podobný pozemek v této lokalitě prodával,“ uvádí Lenka.

S Tomášem odcházeli z jednání zklamaní. Nechali si čas na rozmyšlenou, ale po několika dnech se se sousedem setkali znovu.

„Nemohli jsme moc dlouho čekat. V té době jsem už byla těhotná a chtěli jsme začít stavět co nejrychleji. Měl nás v hrsti. Nakonec se nám sice podařilo cenu trochu snížit, ale ani náhodou jsme se nedostali na standardní tržní cenu,“ popisuje Lenka.

„Je potřeba říci, že soused Lenky a Tomáše pouze využil situace, není zde nic právně nelegálního. Bohužel je jasné, že takový zážitek neutváří zcela příjemné sousedské klima. Těmto problémům je proto vždy lepší předcházet. V tomto konkrétním případě tím, že by si Lenka s Tomášem ještě před podpisem smluv nechali udělat právní prověření. V rámci něho by se prověřila i příjezdová cesta k pozemku,“ říká Wenigrová.

Dalším krokem by bylo zohlednění této právní vady v rezervační smlouvě, nebo smlouvě o smlouvě budoucí kupní, do kterých by se dala povinnost prodávajícího do určitého data zřídit k danému pozemku bezplatnou služebnost chůze a jízdy.

Mladý pár by tak nemusel investovat další finance do nákupu příjezdové cesty od souseda. Pokud by tak prodávající do určité doby neučinil, mohla by Lenka s Tomášem od podepsané smlouvy odstoupit.