Pro paneláky jsou nejvhodnější plastová okna

- Nic nevydrží věčně, ani okna v panelových domech. Po deseti či patnácti letech se z nich nejen loupe barva, ale často zatéká i pod parapety a vítr zde profukuje jako děravým kabátem. Odborníci tvrdí, že kvůli tomu zmizí z bytu kolem čtyřiceti procent tepla. Ekonom i stavebník proto shodně radí - vyměňte okna.
Na výběr jsou okna dřevěná, plastová, hliníková, plastohliníková nebo dřevohliníková, Většina zákazníků se dnes spokojí s plastovými. Vycházejí totiž přibližně o dvacet až třicet procent levněji než například dřevěná, takzvaná eurookna. Zatímco za plastové dvoukřídlové asymetrické okno se sloupkem o rozměrech 210x160 centimetrů, to je klasický rozměr, zaplatíte kolem 12 000 korun, v hliníku by vás přišlo i na dvojnásobek, tedy přes dvacet tisíc korun. Výměna oken za nová dřevěná, ve stejné kvalitě, jako byla původní, je sice levnější - dvoudílné okno vyjde asi na 8000-9000 bez montáže - ale za deset let může být majitel bytu tam, kde byl.

Oprava, nebo výměna?

Většina oken použitých v panelových domech totiž byla vyrobena z nedostatečně vysušeného dřeva a o kvalitě montáže lze většinou také s úspěchem pochybovat. Oprava se proto příliš nevyplatí. "Jen za natření okna zaplatíte kolem 2500-4000 korun. Pak musíte utěsnit spáry mezi rámy oken a zdí, jenže to často ani nelze, protože se k nim řemeslník nedostane. Mnohdy jsou části oken nahnilé a pak se musí celé okno vysadit a porušená část vyměnit. Renovace tak vychází mnohem dráž než nová okna," vysvětluje Vít Lebeda z karlovarské firmy Stavební výplně, která se specializuje na rekonstrukce panelových domů. Plastová okna, jejichž životnost se odhaduje na 40 let, přitahují zájemce i tím, že nevyžadují nákladnou údržbu. "K secesní vile samozřejmě plast nepatří, ale u panelových domů mě neuráží jde o odpovídající materiál," tvrdí Zdeněk Králík z kroměřížské firmy SIS-SBN, která se rekonstrukcím panelových bytů věnuje již řadu let. Při výměně oken v panelových domech se z více než 90 procent používají plastová. Pokud jde o vzhled okna, můžete si vybrat od klasických rovných - lícujících - rámů a křídel až po křídla polopředsazená, předsazená, nebo se vyskytují různé varianty zaoblení. Vždy však musíte respektovat jednotný vzhled fasády. Nových oken si můžete pořídit, kolik chcete - stačí podat na příslušném stavebním úřadě takzvané ohlášení stavebních úprav - ale vždy musíte zachovat jejich původní tvar. Jiný lze použít pouze v případě, že se vymění okna v celém domě. To se vyplatí. Zlepší se vzhled celé fasády, sníží tepelné ztráty, ale hlavně lze získat slevu na množství. Pokud firma nahrazuje okna u více bytů, pohybuje se kolem deseti i více procent. Pro jednotlivce se může vyplatit objednat si výměnu oken na některé z odborných výstav. Nejenže si zde můžete porovnat ceny a nabídky, veletržní slevy se pohybují kolem pěti až sedmnácti procent i pro jednotlivce. Rozdíl v nákladech bývá znát, protože například pro třípokojový byt - to znamená čtyři okna - přijde kompletní výměna bez slevy asi na 60 000 korun. V nákladech je započtena nejen cena okna, ale i demontáž, případně likvidace původních oken a montáž nových.

Jak zlepšit vlastnosti okna

Někdy ovšem nestačí standardní zasklení, protože majitel bytu má vyšší nároky na zvukotěsnost, tepelnou propustnost, bezpečnost nebo na sluneční záření. "Občas zákazník požaduje od zasklení oken orientovaných na jižní stranu nižší propustnost slunečního záření. Nabízíme kolem patnácti druhů skel, která mají takzvaný zrcadlový efekt. Ten snižuje propustnost slunečního záření," říká Jiří Chomát z firmy AQ okna ze Sdružení výrobců plastových oken, která se zabývá výrobou a montáží oken z různých materiálů. U tohoto typu skla se připlácí od 300 do 2000 korun na metr čtvereční. Pro zlepšení tepelných vlastností oken lze využít pokovených skel nebo se meziokenní mezera plní plynem - argonem. V prvním případě si připlatíte kolem 300 korun za metr čtvereční, v druhém asi 350 korun. Nejlevnější způsob, jak zlepšit zvukové vlastnosti okna, je zesílit čelní sklo na osm milimetrů. "Cena za metr čtvereční se navýší jen asi o 100 korun na metr čtvereční a zároveň se zvýší pevnost okna," doplňuje Jiří Chomát. V přízemí a prvním podlaží se většinou vyžaduje větší zabezpečení oken. Z venkovní strany okna se mezi dvě skla vlepí bezpečnostní fólie. Nejběžněji se používá o síle osm desetin milimetru, cena se pak zvýší asi o 800 korun na metr čtvereční.

Plastové okno

Základem plastového okna jsou rámové a křídlové profily z houževnatého PVC. V současnosti se standardně používá tříkomorový okenní profil. To znamená, že v řezu má tři uzavřené komory různé šířky. Díky nim se snižuje přenos hluku. Profilové systémy mají v zásadě dva způsoby těsnění. Používá se takzvané dorazové neboli nalehávkové (viz obr.1) a středové těsnění (viz obr.2). To má jedno těsnění umístěné v chráněné poloze uprostřed rámu, navíc lze kromě vnitřní těsnící gumy doplnit v případech, kdy je to potřeba, i třetí - vnější těsnění. "Do panelových domů používáme profily se středovým těsněním s nezávislým větráním. Nabízejí totiž provětrávání přes rám a křídlo okna (viz obr. 3), aniž by docházelo k úniku tepla. Zamezí se tak i vzniku plísní na vnitřních stěnách obvodových zdí," tvrdí Ladislav Olejník z firmy Stavební výplně. Dorazové těsnění je vždy dvojité, vnější část je umístěna na rámu okna a vnitřní na křídle. "Systém dorazového těsnění umožňuje také přivětrávat, a to pomocí provětrávaného těsnění. Navíc mytí a čištění tohoto systému je kvůli své konstrukci pohodlnější," říká Zdeněk Brothánek z firmy Vekra, která se zabývá výrobou a montáží oken a pracuje s oběma druhy těsnění. Pokud chcete větrat, aniž byste otevírali okno, můžete využít takzvanou čtvrtou polohu kliky. "Otočíte jí asi o 45 stupňů a okno se pootevře o čtyři milimetry, takže zůstane skoro zavřené," vysvětluje Jiří Chomát. "Čtvrtou polohu" kliky lze zabudovat dodatečně. Znamená to výměnu kování asi za 300 korun. Práci by rozhodně měla provést specializovaná firma.

Montáž plastových oken

Výměna oken neznamená jen koupi a montáž nového okna, ale i vybourání a likvidaci starého. To může odvézt provádějící firma, jenže ne všechny tuto službu provádějí zdarma. Je výhodnější si stará okna ponechat, protože se nikdy neví, kdy se mohou hodit. To se týká hlavně skla. V současné době totiž zaplatíte za metr čtvereční tabulového skla kolem 260 korun, to znamená, že ve starém okně šířky 210 centimetrů a výšky 160 centimetrů máte sklo asi za 1500 korun. Na skleník či zasklení verandy na chalupě lze sklo ze starých oken bez problému použít. Firmy nabízejí záruční i pozáruční servis. Při dodávce oken bývá záruční doba na materiál jeden rok, pokud se provádí i montáž, záruka je asi pět let. V této době bývá servis prováděn zdarma.

Vzbourání starého okna včetně meziokenní vložky.

Dotmelení krycí lišty přetíratelným akrylátovým tmelem.

Zednické začištění spáry.

Detail začištěné nadokenní a svislé spáry před konečnou úpravou.

Osazení nového okna a zapěnení.

Osazení vnitřního a vnějšího parapetu.

Seříznutí přebytečné pěny.

Svislá spára po osazení okna a meziolenní vložky.