Město v privatizaci prodává pouze celé domy bytovým družstvům složeným z

Město v privatizaci prodává pouze celé domy bytovým družstvům složeným z nájemníků. | foto: Profimedia.cz

Praha varuje před falešnými poradci. Lákají je privatizované byty

  • 7
Na nájemníky privatizovaných bytů se v poslední době obracejí nejrůznější firmy s nabídkou, že jim za odměnu pomůžou vysoudit lepší nákupní cenu. Město před nimi ale varuje.

Nájemníci asi čtyř tisíc bytů, které město prodává v rámci privatizace, by si měli dávat pozor na to, s kým jednají. Jsou totiž velmi lákavým "zbožím" pro nejrůznější poradenské a zprostředkovatelské firmy. Ty jim nabízejí pomoc při jednání s městem nebo s financováním. V některých případech ale volí podivné taktiky.

"Od září jednáme s deseti budoucími družstvy. A do toho přichází sdružení lidí, kteří ani nebydlí v těch domech a nabízejí nájemníkům, že jim dají lepší cenu, že napadnou náš soudně znalecký posudek na 17 tisíc korun za metr čtvereční s tím, že jim to vychází na 5 tisíc za metr," řekl radní pro bytovou politiku Ivan Kabický.

Opravdový poradce nechce peníze a neobchází byty

Na to konto se na magistrát začali obracet zmatení nájemníci. Město proto upozorňuje, že ať už je osloví kdokoliv a bude jim slibovat cokoliv, magistrát si na jednání žádné prostředníky nenajímá.

"Žádné další osoby či subjekty, ať už občanská sdružení, organizace či bytová družstva, která netvoří nájemci prodávaných domů, nemají oprávnění prodej bytového fondu zprostředkovávat," zdůraznil Kabický.

Lidé samozřejmě mají právo najmout si firmu na to, aby je zastupovala. Taková firma může pomoci s právním poradenstvím, případně zprostředkovat úvěr od banky. Měli by si však dát pozor, aby nenaletěli podvodníkům.

"Každý, kdo má zájem využít služeb hypotečního makléře, by si měl vždy ověřit, kolik smluv s bankami má. Zprostředkováváli někdo hypoteční úvěry pro jednu, dvě, tři banky, není to hypoteční makléř," radí Petra Horáková Krištofová z Asociace hypotečních makléřů.

Zbystřit by lidé měli také ve chvíli, kdy od nich makléř bude chtít peníze. "Hypoteční makléř je placen provizí od banky, kterou zastupuje. Vyžaduje-li platbu ještě od klienta, rychle pryč!" dodala Horáková Krištofová.

Odborníci ze Sdružení obrany spotřebitelů také radí, že opravdoví poradci obvykle neobcházejí jednotlivé byty a nenabízejí lidem své služby. Všechny podmínky prodeje bytů najdou nájemníci na webu www.praha.eu pod velkou červenou zarážkou privatizace.

Lidé tu najdou informace například o tom, jak se určuje kupní cena, jak celý proces prodeje probíhá – od kupní nabídky přes založení družstva až po koupi, i rady, jak založit bytové družstvo. Další informace lze získat také na telefonech
236 005 863 a 236 005 864.

Město v privatizaci prodává pouze celé domy bytovým družstvům složeným z nájemníků. Proto se musí nájemníci domluvit a založit družstvo. Když se lidé v rámci jednoho domu nedomluví a družstvo nevytvoří, zůstává vše při starém s tím, že se mohou kdykoliv připojit k dalším etapám privatizace v následujících měsících a letech.

Do privatizace se však nemusí zapojit všichni, ale alespoň 60 procent nájemníků. Ti družstvo založí a své sousedy, kteří se nepřidali, bude mít družstvo v nájmu.

Jak založit bytové družstvo

1. Pro založení družstva zákon vyžaduje konání ustavující schůze družstva, k té je třeba:

  • shromáždit členské přihlášky (přihlášky nájemníků)
  • vypracovat návrh stanov družstva, podle Obchodního zákoníku §226
  • zajistit přítomnost notáře
  • svolat ustavující schůzi
  • doručit pozvánku na ustavující schůzi všem budoucím členům (je vhodné navrhnout také správce vkladu, ale není to podmínka)

2. Ustavující schůze družstva:

  • určí výši zapisovaného základního kapitálu (min. 50 tisíc Kč)
  • schválí stanovy (nutné podmínky stanov jsou v Obchodním zákoníku v § 226)
  • zvolí představenstvo a kontrolní komisi
  • Průběh ustavující schůze se osvědčuje notářským zápisem

3. Družstvo vzniká zápisem do obchodního rejstříku. Před podáním návrhu na zápis musí být splacena alespoň polovina zapisovaného základního kapitálu. Návrh se podává na formuláři, který je dostupný na webu www.justice.cz.

,