Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romantickou zahradu vydupali ze země plné plevele. Teď mají i biotop

  1:00aktualizováno  1:00
Přírodní zahrada v malebné jihočeské vesnici má kouzlo zahrad středomořských. Majitelé zvolili volnou kompozici s prolínáním části užitkové, okrasné, rekreační a přírodní v přirozené návaznosti na architekturu energeticky úsporného domu.

Brána stejně jako dům vycházejí z typického tvarosloví jihočeského domu. Před bránou jsou půdopokryvné růže a planá jabloň z náletu. Za bránou pergola s vinnou révou, dále sladkovišeň (odrůda Hortenzie), u vchodu nádoby s letničkami: petúnie, voskovky, surfinie. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Vlastimil Růžička

V rámci mezinárodního projektu Přírodní zahrady bez hranic získali manželé Kovářovi certifikát Ukázková přírodní zahrada. Na nezájem veřejnosti si rozhodně nemohou stěžovat. A i když nejsou profesionální zahradníci (architekt a výtvarnice), veškeré návrhy i většinu prací zastali sami.

"Po zkušenostech s naší zahradou navrhuji společně s interiérovým designem také zahrady jako přirozené součásti domů," vysvětluje Irena Kovářová. Kromě smíšených záhonů v netradičních uskupeních objevíte na přírodní zahradě v Rudolfově u Českých Budějovic krásu starých růží a pivoněk, biotop s dokonale čistou vodou, zajímavě řešený skleník, celou řadu uměleckých artefaktů i prostor pro hry a relaxaci.

Pohled přes koupací biotop na multifunkční zahradní domek, který přímo navazuje

Pohled přes koupací biotop na multifunkční zahradní domek, který přímo navazuje na zeleninovou zahradu (brambory, jahody, kedlubny, saláty, mrkev, celer, petržel, pórek, okurky, rajčata, kopr, cibule, apod.). Zdroj: www.mujdum.cz

Proměna zapomenuté krajiny

Zahrada je v ulici Polní, a tak si lze snadno představit, jak vypadal pozemek před osázením. "Všude samý plevel, bodláky a znehodnocená půda," vzpomínají majitelé.

Při kultivaci postupovali podle starých osvědčených metod.

První rok vysadili brambory, aby se země vyčistila. Pak plochu zatravnili, následovaly ovocné stromy a různé druhy rostlin a keřů, které většinou ponechávali svému osudu. Druh, který zvítězil, vytlačil okolní plevel, obhájil svoji pozici a zůstal. Nejčastěji se prosadily lupina, dobromysl, meduňka, máta, černý bez, divizna, půdopokryvné růže a kopretiny. Zahrada byla každý rok jiná.

Společně se zahradou se postupně rodil i energeticky úsporný dům, na který navázala ekozahrada. "Pojem ekozahrada jsem vlastně ani dobře neznala, chtěla jsem venkovskou zahradu s přirozeným způsobem hospodaření, tak jak jsem ji znala z dětství," vysvětluje Irena Kovářová.

Za bránou najdeme pergolu s vinnou révou, sladkovišeň (Hortenzie), v pozadí

Za bránou najdeme pergolu s vinnou révou, sladkovišeň (Hortenzie), v pozadí záhon s hortenziemi, pnoucí růže, čistec byzantský a zimolez kamčatský. Zdroj: www.mujdum.cz

Vypráví, jak se jí osvědčily klasické recepty, třeba společná výsadba rajčat, hluchavky, řeřichy a jestřábníku nebo růží, libečku a máty na jednom záhoně. Rostliny vytvořily pestrobarevnou strukturu a vzájemně se chránily před škůdci. Na první pohled je patrné, že všechny metody našich babiček se v praxi osvědčily a výsledek je více než uspokojivý.

Přírodní zahrada v Rudolfově je výtvarně dokonalá (při troše nadsázky lze říci, že kvete pastelovými barvami) a doslova nabitá energií. Působivé je i rozdělení pozemku na vstupní část, dvorek, okrasnou, užitkovou a obytnou část s terasou, sad a louku. Postupem času by měla být podle informací majitelky doplněna zalesněnou plochou a několika úly pro včelaře.

Chodník lemovaný pnoucími a půdopokryvnými růžemi, které doplňuje meduňka,

Chodník lemovaný pnoucími a půdopokryvnými růžemi, které doplňuje meduňka, saturejka, mateřídouška, tymián, rozrazil, kakost, kopretina, len vytrvalý, pivoňka, slézová růže a měsíční jahody. Zdroj: www.mujdum.cz

Čínské pivoňky, v pozadí živý plot ze zlatého deště, který odděluje

Čínské pivoňky, v pozadí živý plot ze zlatého deště, který odděluje hospodářskou část a hřiště na volejbal. Zdroj: www.mujdum.cz

Krása růží a pivoněk

Páteří přírodní venkovské zahrady jsou lípa, ořešák, černý bez a kaštan. Žádné cizokrajné druhy typu magnolie či metasekvoj čínská. Vhodným estetickým doplňkem bývají růže, pivoňky, náprstníky, ostrožky a kopretiny. Nejinak je tomu u Kovářů.

K domu přivádí hosty klikatá cesta od malé kapličky až ke vstupní bráně s malovanou korouhví třepotající se ve větru. Vstupní brána a jihovýchodní část domu jsou obklopeny záplavou růží a okrasných jabloní (Malus pumila 'Oporto' a purpurově olistěný Malus x purpurea 'Eleyi').

Ostatně žádná umělá hnojiva či jinou "chemii" na pozemku Kovářových nenajdete. "Moji prarodiče dosahovali skvělých výsledků bez jakýchkoli chemických přípravků. Nepoužíváme ani herbicidy nebo likvidátory, vše poctivě vyžínáme," dodává majitelka.

Na terase u domu najdete sibiřské kiwi (samčí a samičí rostlina), u terasy v

Na terase u domu najdete sibiřské kiwi (samčí a samičí rostlina), u terasy v přímé návaznosti na kuchyň a jídelnu je bylinkový svah. Základ tvoří půdopokryvné růže, mezi nimi roste meduňka, máta, dobromysl. Zdroj: www.mujdum.cz

Přírodní zahrada má podle jejích slov splňovat především druhovou rozmanitost rostlin, nesmějí chybět vodní plochy, keře a ovocné stromy. Důležité je estetické propojení užitkové a okrasné části. Přestože zelenina roste na různých místech pozemku, nelze přehlédnout specifickou zeleninovou zahrádku s ovocnými stromy.

Koncept zahrady

– návrat původních rostlin (domácí druhy, staré odrůdy)
– voda jako životodárný prvek (přírodní jezírka)
– akumulační a vsakovací plochy
– trávníkové plochy, v části nekosená louka
– užitkové rostliny a bylinky
– útočiště volně žijících živočichů
– přírodní organické hnojení (kompost)
– biologická ochrana rostlin a živočichů
– prolínání části užitkové, okrasné, rekreační a přírodní

Volně na ni navazuje louka, kde roste po okraji hrachor vytrvalý širokolistý (Lathyrus latifolius), vedle kopretin, čekanky i slziček Panny Marie (Dianthus deltoides – hvozdík kropenatý).

Najdeme tady i záhony růží olemované pažitkou (ochrana proti mšicím); rostou tady trvalky, voní tu mateřídouška, tymián a pivoňky, které zdobí zahradu nejen v době kvetení, ale po celý rok svými dekorativními listy.

Keře pod terasou vynikají pestrostí růžových a bílých tónů, lze tady spatřit trojpuk, vajgélii, šeříky, len, nevěstin závoj i půdopokryvné růže. Blízko terasy se nacházejí kuchyňské bylinky: meduňka, máta, oregano, bazalka nebo naťová petržel.

Za malým plotem na okraji zeleninové zahrádky už vidíme "divokou přírodu". "Řádí tady cukety, dýně, mák i náletový špendlík," upřesňuje majitelka zahrady. Nepřehlédnutelné jsou také volně poskládané kameny z místních lomů, které tvoří jakýsi předěl části okrasné a užitkové.

Voda je přirozenou součástí každé přírodní zahrady.  V popředí záhon s

Voda je přirozenou součástí každé přírodní zahrady. V popředí záhon s azalkami, vřesy, vřesovci a brusinkami. Zdroj: www.mujdum.cz

Klima ovlivňuje přírodní jezírko

Při spojování částí bylo nutné dodržet některé zásady, bez nichž by majitelé jen stěží udrželi zahradu krásnou. Je to především dostatek světla dopadajícího na záhony a řešení zdroje vody na zalévání. Vodu je nutné buď k záhonu dovést, nebo se pokusit umístit záhon co nejblíže ke zdroji vody. Poblíž bývá také přírodní kompost.

V Rudolfově používají pouze dešťovou vodu, zalévají zeleninu a smíšené záhony. Ostatní plochy jsou bezúdržbové. Dešťová voda stéká z okapů do sběrného kolektoru, který rozvádí vodu buď do jezírka a do biotopu, nebo do nádoby na zalévání zeleniny a smíšených záhonů.

Autorka zahrady

Mgr. Irena Kovářová
Vede v českobudějovickém A-Spektru ateliér design domova. Absolvovala řadu kurzů zaměřených na speciální výtvarné techniky a lidová řemesla.

Věnuje se designu interiéru, nábytku, designovému sklu pro interiér i exteriér, zabývá se analýzami a poradenstvím feng-šuej a projektováním přírodních zahrad. Kromě této činnosti vyučuje na Jihočeské univerzitě předměty se zaměřením na výtvarnou oblast (estetika, výtvarná kultura, kulturní dějiny, kreativita apod.).

Významným prvkem v celém tomto procesu je jezírko a biotop. Biologické funkce rostlin (hluboce kořenící lekníny, vodní kosatce, puškvorec a vachta) udržují vodu čistou, aniž by bylo třeba filtrů a chemikálií. Z čisticího jezírka je voda svedena do velkého jezírka na plavání.

Rozměry jezírka s obvodovými kapsami s rostlinami činí 22 × 9,5 metru, čistá plocha na plavání má délku 15 metrů a šířku 3 metry. Hloubka jezírka je 2 až 2,5 metru.

Krásu přírodního jezírka dotvářejí vodní hyacinty, vachty trojlisté, prustky, lekníny a nejrůznější druhy vodních travin. Voda láká přirozeně i faunu. Skřehotají tady žáby, slétají se sem vážky, najdeme tady i vodní hlemýždě. Součástí kompozice je i zajímavě řešená zahradní stavba u biotopu. Jižní polovina slouží jako skleník, severní část jako domek na nářadí a místo k sušení květin a plodin.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 8/2011.

Autor:


Nejčtenější

Památkově chráněná třípodlažní vila stojí na reprezentativní parcele na rohu...
Hurá dovnitř. Kubistická Kovařovicova vila v Praze se otvírá veřejnosti

Bedřich Kovařovic, stavitel a inspektor stavebních podniků, si podle návrhu architekta Josefa Chochola nechal v letech 1912 a 1913 postavit kubistickou vilu....  celý článek

Snímek zachycuje projekt Kateřiny Šedé nazvaný Furt dokola z roku 2008, kdy...
Architektkou roku je Kateřina Šedá. Nepracuje s cihlami, ale s lidmi

Není architektka, přesto se stala Architektkou roku 2017. Kateřina Šedá, držitelka Chalupeckého ceny pro mladé výtvarníky, se zabývá tím, co se označuje jako...  celý článek

Důležitou roli hraje i způsob pokládky a velikost spár. Například...
Jakou a kam volit keramickou dlažbu, radí architekt Jan Ranný

Přírodní kámen, dřevo a keramická dlažba patří v architektuře mezi tradiční materiály. Z této trojice se díky novým technologiím dokázala nejvíce posunout...  celý článek

Stěny interiéru jsou obložené nerezem, mědí či mosazí.
Nejen pivo, ale i hospody umí Češi nejlépe na světě. Svět to ocenil

České IO Studio je čerstvě držitelem nejlepšího designového ocenění na světě. Red Dot Communication Design Award 2017 dostalo za koncept moderního řetězce...  celý článek

Dům je krásně zasazený na rohovém pozemku v novozélandském Puhoi.
Bez dveří a stresu. Boj s rakovinou nasměroval rodinu do zelené oázy

Novozélandský architekt David Maurice hledal pro svou rodinu klidné místo. Toužil po obyčejné každodenní radosti. S kolegou Josephem Longem z kanceláře LTD...  celý článek

Další z rubriky

V horním jezírku se voda čistí kořenovou čistírnou, v tom spodním je možné se...
Má rád funkcionalismus a technické vychytávky. Jeho dům to dokazuje

Nebývá zvykem, aby úspěšní lidé zůstávali v malých městech nebo dokonce ve vesnicích. Petr Závodný se v Beskydech narodil, vyrůstal, vychoval tu tři děti a...  celý článek

Exteriér bunkru připraveného pro prohlídku případných zájemců
Trump s Kimem se trumfují, Američané se bojí a staví si bunkry

Zatímco v Česku jsou připomínkou přípravy na válku a také socialistické propagandy, na ostrově Guam se bunkry dostávají do centra pozornosti místních. S...  celý článek

Přes atrium vstupuje do interiéru spousta denního světla i slunce.
Jak to dopadne, když stavební úřad dva roky odmítal plochou střechu

Všechno mohlo dopadnout špatně. Dva roky stavební úřad odmítal povolit plochou střechu, a tak mezitím na vedlejší parcele vyrostl velký dům, který zastínil...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.