Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přírodní ozdoby jsou krásné a mohou i chutnat

  1:56aktualizováno  1:56
- Přestože zdobení stromečku není původně spjato s českou vánoční tradicí a tento zvyk se u nás ujal až v druhé polovině devatenáctého století, málokdo si dnes umí představit, kde jinde by měl Ježíšek dárky zanechat. Tradice zdobeného vánočního stromku přišla do Evropy ze severských zemí a mnohem dříve než v Čechách se tento zvyk uchytil v Německu. Odtud je to sice co by kamenem dohodil, přesto trvalo dobrých dvě stě let, než ozdobený stromeček pronikl i do českých rodin.
 Zde byl původně zdoben velmi jednoduše papírovými ozdobami, domácím perníkem a svíčkami, postupně se však zejména v měšťanských rodinách věnovalo jeho zdobení mnohem více pozornosti a ve třicátých letech už téměř vytlačil do té doby hlavní symbol českých vánoc - jesličky.

Zdobení jako rodinný rituál

Dnes je pro většinu lidí zdobení stromečku krásný rituál, který má v každé rodině jiná pravidla. Někde se vánoční ozdoby dědí z generace na generaci, občas se nějaká rozbije a sem tam nějaká přikoupí, celkový ráz stromku se však nemění. "Každý rok jsme se s bráškou nemohli dočkat, až otevřeme obrovskou červenou krabici, ve které byla každá ozdoba zvlášť zabalená do ubrousku. Soutěžili jsme v tom, kdo z nás první objeví prastarou rodinnou ozdobu, sněhuláčka z bílého matného skla," vzpomíná Jana Mohnertová ze Sokolova.

Změna je život

Kdo se v životě řídí tímto heslem, může mít stromek každý rok úplně jiný. Možností, jak ho ozdobit, je spousta a stačí si jen vybrat, na jaký styl či barevné ladění máte letos náladu. Podstatnou roli při takovém rozhodování může také hrát místo, kde bude stromek umístěný a pro koho je určen. Matka dvou dětí školního věku Petra Pávková z Brna k tomu dodává: "Poslední roky zdobíme každoročně stromky dva. Jeden hezký na pohled,který je v obývacím pokoji, a druhý u kluků v pokojíčku. Pavlíka i Honzu, na rozdíl od nás, víc zajímá, které ozdoby se dají sníst, než jestli je stromek ozdobou bytu."

Návrat k tradiční lidové výzdobě, tak by se dal nazvat tento stromek, kde hlavní ozdobu tvoří mašličky z červené sametky, slaměné ozdoby stejně jako řetěz ze slaměných hvězdiček a nechybějí ani medové perníčky zdobené cukrovou polevou. S jejich pečením je lépe neváhat, protože trvá pár týdnů, než se rozleží k jídlu. Na větším stromku se dozajista uplatní také oříšky, malá červená jablíčka i bílé papírové vločky, které zvládnou vystříhat děti. Obdobná varianta lidového stromku se dá vytvořit záměnou červené sametky za modrotisk, stromek však bude působit o něco chladněji.

Kdo se nechce vzdát zlaté barvy a zároveň má chuť si stromek nazdobit vlastníma rukama, může se nechat inspirovat modrozlatou kombinací. Na přípravu ozdob nebude potřebovat o moc více než pár šišek a ořechů, několik metrů saténových stuh různých šířek a odstínů modré (popřípadě jakékoliv jiné barvy), zlacenku, lepidlo, aranžérský drát a trochu fantazie. Jediná věc, které bude potřebovat větší než malé množství, je trpělivost. Se zlatou barvou dobře ladí slaměný řetěz, hvězda je uvázaná z révové větvičky, použít by však bylo možné i slaměnou hvězdu přizdobenou modrou stuhou.

Na vánoční stromek kromě ozdob neodmyslitelně patří i řetězy. Ty však nemusí být nutně ze zlatých a stříbrných lamet. V případě shánění řetězů na přírodně nazdobený stromek rozhodně nepostačí zapojit do akce peněženku a ochotného prodavače, ale pomůže zejména šikovnost a fantazie. Kromě slámy lze upotřebit například slaměnky, oranžové měchýřky z mochyně lidově nazývané lampionky, sušené a kandované ovoce, barevné fazole, malé šištičky, oříšky i různé koření.

Při zdobení dětského stromečku je dobré myslet především na to, aby ozdoby byly co nejbarevnější a hlavně poživatelné. Kromě čokoládových figurek se uplatní i zdravé pochoutky, jakými jsou například oříšky či sušené ovoce. Složitější ozdoby lze snadno vyrobit vypichováním sušeného či kandovaného ovoce na aranžérský drátek, tyto ozdoby nejsou však z bezpečnostních důvodů vhodné pro úplné mrňousy, kteří by se při mlsání mohli poranit, proto je lépe ovoce zavěsit jen tak na nit. Barevné ozdoby vzniknou i z perníčků. Bílá poleva se hodí nejen na zdobení, ale lze jí také přilepit kousky barevného želé. Kdo takový stromeček stihne nazdobit na začátku prosince a ozdoby označí datem, může z něj mít adventní kalendář, který zpříjemní dětem čekání na ten opravdový stromeček s dárky.

Zdobení věnce záleží zcela na fantazii.

Modrozelená kombinace stromku.

Vypichování sušeného, nebo kandovaného ovoce.

Na vánoční stromek kromě ozdob neodmyslitelně patří i řetězy.

Autor:Nejčtenější

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Další z rubriky

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Sídlo neřesti s legendárními večírky. To je Muchův dům na Hradčanech

Navodit tvůrčí prostředí bylo pro Alfonse Muchu zásadní, podstatnou část...

Údajně se tu za socialismu pořádaly legendární večírky. Po salonech se promenovaly nahé ženy, mělo to být sídlo...

Po 12 letech dokončil ruský miliardář své opulentní sídlo za Moskvou

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech...

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech dokončen. Megalomanskou vilu Capital Hill...

Najdete na iDNES.cz