Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přírodní ozdoby jsou krásné a mohou i chutnat

  1:56aktualizováno  1:56
- Přestože zdobení stromečku není původně spjato s českou vánoční tradicí a tento zvyk se u nás ujal až v druhé polovině devatenáctého století, málokdo si dnes umí představit, kde jinde by měl Ježíšek dárky zanechat. Tradice zdobeného vánočního stromku přišla do Evropy ze severských zemí a mnohem dříve než v Čechách se tento zvyk uchytil v Německu. Odtud je to sice co by kamenem dohodil, přesto trvalo dobrých dvě stě let, než ozdobený stromeček pronikl i do českých rodin.
 Zde byl původně zdoben velmi jednoduše papírovými ozdobami, domácím perníkem a svíčkami, postupně se však zejména v měšťanských rodinách věnovalo jeho zdobení mnohem více pozornosti a ve třicátých letech už téměř vytlačil do té doby hlavní symbol českých vánoc - jesličky.

Zdobení jako rodinný rituál

Dnes je pro většinu lidí zdobení stromečku krásný rituál, který má v každé rodině jiná pravidla. Někde se vánoční ozdoby dědí z generace na generaci, občas se nějaká rozbije a sem tam nějaká přikoupí, celkový ráz stromku se však nemění. "Každý rok jsme se s bráškou nemohli dočkat, až otevřeme obrovskou červenou krabici, ve které byla každá ozdoba zvlášť zabalená do ubrousku. Soutěžili jsme v tom, kdo z nás první objeví prastarou rodinnou ozdobu, sněhuláčka z bílého matného skla," vzpomíná Jana Mohnertová ze Sokolova.

Změna je život

Kdo se v životě řídí tímto heslem, může mít stromek každý rok úplně jiný. Možností, jak ho ozdobit, je spousta a stačí si jen vybrat, na jaký styl či barevné ladění máte letos náladu. Podstatnou roli při takovém rozhodování může také hrát místo, kde bude stromek umístěný a pro koho je určen. Matka dvou dětí školního věku Petra Pávková z Brna k tomu dodává: "Poslední roky zdobíme každoročně stromky dva. Jeden hezký na pohled,který je v obývacím pokoji, a druhý u kluků v pokojíčku. Pavlíka i Honzu, na rozdíl od nás, víc zajímá, které ozdoby se dají sníst, než jestli je stromek ozdobou bytu."

Návrat k tradiční lidové výzdobě, tak by se dal nazvat tento stromek, kde hlavní ozdobu tvoří mašličky z červené sametky, slaměné ozdoby stejně jako řetěz ze slaměných hvězdiček a nechybějí ani medové perníčky zdobené cukrovou polevou. S jejich pečením je lépe neváhat, protože trvá pár týdnů, než se rozleží k jídlu. Na větším stromku se dozajista uplatní také oříšky, malá červená jablíčka i bílé papírové vločky, které zvládnou vystříhat děti. Obdobná varianta lidového stromku se dá vytvořit záměnou červené sametky za modrotisk, stromek však bude působit o něco chladněji.

Kdo se nechce vzdát zlaté barvy a zároveň má chuť si stromek nazdobit vlastníma rukama, může se nechat inspirovat modrozlatou kombinací. Na přípravu ozdob nebude potřebovat o moc více než pár šišek a ořechů, několik metrů saténových stuh různých šířek a odstínů modré (popřípadě jakékoliv jiné barvy), zlacenku, lepidlo, aranžérský drát a trochu fantazie. Jediná věc, které bude potřebovat větší než malé množství, je trpělivost. Se zlatou barvou dobře ladí slaměný řetěz, hvězda je uvázaná z révové větvičky, použít by však bylo možné i slaměnou hvězdu přizdobenou modrou stuhou.

Na vánoční stromek kromě ozdob neodmyslitelně patří i řetězy. Ty však nemusí být nutně ze zlatých a stříbrných lamet. V případě shánění řetězů na přírodně nazdobený stromek rozhodně nepostačí zapojit do akce peněženku a ochotného prodavače, ale pomůže zejména šikovnost a fantazie. Kromě slámy lze upotřebit například slaměnky, oranžové měchýřky z mochyně lidově nazývané lampionky, sušené a kandované ovoce, barevné fazole, malé šištičky, oříšky i různé koření.

Při zdobení dětského stromečku je dobré myslet především na to, aby ozdoby byly co nejbarevnější a hlavně poživatelné. Kromě čokoládových figurek se uplatní i zdravé pochoutky, jakými jsou například oříšky či sušené ovoce. Složitější ozdoby lze snadno vyrobit vypichováním sušeného či kandovaného ovoce na aranžérský drátek, tyto ozdoby nejsou však z bezpečnostních důvodů vhodné pro úplné mrňousy, kteří by se při mlsání mohli poranit, proto je lépe ovoce zavěsit jen tak na nit. Barevné ozdoby vzniknou i z perníčků. Bílá poleva se hodí nejen na zdobení, ale lze jí také přilepit kousky barevného želé. Kdo takový stromeček stihne nazdobit na začátku prosince a ozdoby označí datem, může z něj mít adventní kalendář, který zpříjemní dětem čekání na ten opravdový stromeček s dárky.

Zdobení věnce záleží zcela na fantazii.

Modrozelená kombinace stromku.

Vypichování sušeného, nebo kandovaného ovoce.

Na vánoční stromek kromě ozdob neodmyslitelně patří i řetězy.

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Soukromý ráj našli v lese. Uprostřed hvozdů si postavili senzační domy

Domy v lese slibují úžasné ticho, klid a dokonce snad i ráj na zemi. Vybrali...

Domy v lese slibují úžasné ticho, klid a dokonce snad i ráj na zemi. Vybrali jsme deset nejzajímavějších zahraničních...

Rodinný dům skrývá překvapení. Je chytře schované pod skalkou

Luxusní dům v anglické obci Benson v Jižním Oxfordshiru je na prodej za milion...

Luxusní dům v anglické obci Benson v Jižním Oxfordshiru je na prodej za milion liber, v přepočtu 28,7 milionu korun....

Ani nákladná rekonstrukce malý byt nezvětší. Někdy je lepší stěhování

Přítomnost dětí je vidět i v obývacím pokoji.

Architekt si často připadá jako „nafukovač balonků“. Lidé touží po tom, aby se jejich prostor nafoukl jako pouťový...Najdete na iDNES.cz